banner6

Merkezi kullanım vurgusu

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile başkentteki sportif alanları, yeni yatırımlar için şartların durumunu, belediyelerin spor ve rekreasyon alanları yaratmadaki rolünü konuştuk

Merkezi kullanım vurgusu
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Başkan Mehmet Harmancı, en büyük sıkıntıların yetki ile alakalı olduğu görüşünü ortaya koyarken, belediyelerin şehir imar yönetiminde onay ve kontrol mekanizmasının ötesinde olmadığını, yaratıcı rolü üstlenemediğini belirtti.

“Yeşil alan belirleme mantığımız dünyadaki ile terstir”


Başkan Harmancı, yeşil alanları belirlemenin belediyelerin yetkisinde olmadığını, bu yetkinin Şehir Planlama Dairesi’nde bulunduğunu ve onların da parselizasyonlarda kullanılmayacak yerleri, küçük parçaları yeşil alana çevirdiklerini, bu durumun da dünyada uygulananla tam ters olduğunu belirtti.


Dünyada iki model olduğunu ve ülkemizde daha merkeziyetçi anlayışta olan İngiliz modelinin uygulandığını belirtti. Başkan Harmancı, “Bizim ısrarla şehirciliği üstümüze almak istememizin nedeni budur, yeni bir terminal alanı, spor ve rekreasyon alanı yaratacağında bunu senin belirlemen gerekiyor, belli alanlara yükseltme verirken ortada kalan alanları da yeşil veya spora yönelik çalışma yapılması sağlanabilir” dedi.

“Bir daire müdürü bir sportif tesisi kapıyorum derse kimse ona aç diyemez”


Belli bir oranda yeşil alan ve rekreatif alan yaratmada belirleyicinin belediye değil Şehir Planlama Dairesi olduğunu, belediyelerin karar merci olmadığını aktaran Başkan Harmancı, yasanın bu yönde kendilerine tanıdığı bir hak olmadığına işaret etti.


Okullar, sportif ve rekreatif alanları ortak kullanabilir mi, merkezileştirme her zaman önemlidir, ancak bu anlamda da belli sıkıntılar var. Örneğin Atilla Topaloğlu Sahası şehrin nefes borusu haline geldi, farklı düşünen bir Spor Dairesi Müdürü gelir ve burayı kapadım derse kimse ona aç diyemez” diyen Başkan Harmancı, devletin yerel yönetimleri teşviklendirmesi gerektiğini, büyük bir yeşil alana yapılacak yatırımın maliyetinin yüksek olduğunu, belediyelerin de kısıtlı kaynaklarını bu yöne aktarmayı öncelik olarak görmediğini aktardı.

“Burada amaç herkese hitap eden sivil toplum aktivite merkezleri yaratmaktır”


Merkezi kullanım konusundaki görüşlerini aldığımız Başkan Harmancı, akıllı modellerle hareket edilmesi gerektiğini, örnek olarak futbola ayrılan kaynağı herkesin kullanacağı alanlar şekilde kurgulanabileceğini, bu sayede herkese 2-3 yıl içinde fayda sağlayacak tesislere döndürülebileceğini, bunun da çok daha büyük bir başarı olacağını aktardı.


“Göreve geldiğimden beri benden bina isteyen dernek sayısı 200’ün üzerindedir, verdiğim cevap, “neden vereyim, sizi diğer dernekten farklı kılan nedir?” şeklinde olmuştur. Burada amaç herkese hitap eden sivil toplum aktivite merkezleri yaratmaktır, biz bunu yaptık” dedi.

“Futbolda NBA’deki draft modeline ihtiyaç var”


Kulüplere belli araziler verilmesinin siyasi olduğunu, bu kulüplerin şimdi o kadar olmasa da küçük birer sivil toplum örgütü gibi görüldüğünü, siyasetçilerin burada parladığını aktaran başkan Harmancı, bu anlamda büyük bir israf kaybı yaşandığını, bir kulübün üçüncü sahasını yaparken belediyenin yeşil alan kıtlığı yaşadığını vurguladı.


Konunun uzmanı olmadığını, ortaya koyacağı düşüncenin belki uzmanlar tarafından değerlendirmesinin daha uygun olacağını belirterek düşüncesini açıklayan Başkan Harmancı, futbolla ilgili NBA’ki draft modeline vurgu yaparak  düşme çıkmanın olmayacağı bölgesel liglerin oluşturulmasına işaret etti.


Bu draft modeli ile güç dengelerinin korunabileceğine işaret eden Başkan Harmancı, bu sayede bir zengin kişinin gelip bir takımı şampiyon yapacak ve sonrasında kulübü sıkıntılara sokacak mevcut yapıdan uzaklaşılabileceğini dile getirdi.

“Futbolu bireylerden kurtarmak gerektiğine inanıyorum”


Bu yapı için yeterli tesisin olduğu inancını ortaya koyan ve gerekirse belediyelerin buna paydaş olabileceğini de dile getiren Başkan Harmancı, futbolu bireylerden kurtarmak gerektiğini, bunun için de belli bir iradeye ihtiyaç duyulacağını aktardı.

banner134


Başkan Harmancı, “Bunun için belli bir iradeye ihtiyaç var, aman benim kulübüm kapanmasın diye düşünülmesin, herkesin bir rolü olan bir sistem yaratılsın, bu ülkenin o kadar yetenekli basketbolcuları, futbolcularını gördükten sonra çok rekabetçi ligler yaratılabileceği inancındayım.” dedi.

“Parklardaki yürüyüş yollarını kauçuk yaptık, kullanım çok büyük oranda arttı”


Lefkoşa için en büyük hayallerinin sportif şekilde düzenlenecek bir alan yaratmak olduğunu belirten LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bu konuda çalıştıklarını, büyük bir finansmana ihtiyaç duyulduğunu, bu açıdan da netleşmeden duyurusunu yapmayacaklarını söyledi.


Lefkoşa’daki mevcut parkları spor ve yürüyüş dostu noktaya taşıdıklarını, göreve geldiğimde yürüyüş parkurlarının kışa çamur, yaza toz problemi ile kullananları rahatsız ettiğini vurgulayan Başkan Harmancı, “tüm yürüyüş parkurlarını EPDM kauçuk malzeme ile kapladık, her düzenlediğimiz parkta yürüyen koşan sayısı oldukça arttı, bu doğru bir strateji ve buna devam ediyoruz” dedi.

Kanlıdere Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi hayata geçerse Lefkoşa’da yaşamı değiştirecek”


Metehan’da 500 metre ile başladıkları yürüyüş parkurunda hedeflerinin 5 km’ye ulaşmak olduğunu belirten Başkan Harmancı, sözlerinin sonunda Lefkoşa’da yaşamı değiştirecek Kanlıdere Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi’ne getirdi.


AB’den 5 milyon Euro’luk finansmanını garanti altına aldıkları projenin bir devrim olacağını, an itibarı ile siyasi sıkıntılar olsa da dizayn projesinin bitme aşamasında olduğunu aktaran Başkan Harmancı, “ihale, bazı problemler giderilirse açılacak. 5 km’lik bu parkur kez dere ile trafikten uzaklaşılacak, bisikletçiler spor yanında ulaşım için de burayı kullanma şansı yakalayacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104