banner6

Mert Güçlücan 

banner37

Yonpaş Dumlupınar’da gösterdiği performans ve attığı gollerle yıldızı parlamaya başlayan, üç sezon önce U 15 Yıldızlar Ligi’nde 15 maçta 53 gol kaydederek rekor kıran 18 yaşındaki genç futbolcu

Mert Güçlücan 
banner150

banner150

banner99

Ahmet OGAN

   Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Yonpaş Dumlupınar’ın gelecek vaad eden genç yeteneği Mert Güçlücan futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı. 

İlk adımlar
   Yonpaş Dumlupınar’ın yıldız adaylarından Mert, 4 Mart 2002 yılında Gazimağusa’da doğdu. Mert Güçlücan’ın küçük yaştan beri futbolun içerisinde olması, baba Alper Güçlücan ile aile bireylerinin futbola bakış açılarının inanılmaz derecede önemli olduğundan dolayı sürekli futbol sahalarında olunması futbola olan ilginin hep ön planda tutulmasına neden oldu. 

Çok erken başlangıç 
   Futbol hayatına 8 yaşında (2010 yılında) Çanakkale’de başlayan Mert Güçlücan, futbolda ilk adımları atarken gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirme adına çok inançlı bir şekilde sahalarda yer aldı. Altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye özen gösteren Mert Güçlücan’ın futbola olan ilgisi her geçen gün artmaya devam ederken yeni bir dönem de kendisi için başlamış oldu. 

Altyapılarda farklı geçişler 
   Çanakkale altyapısında ilk adımları atan geleceğin yıldız adayı Mert Güçlücan, temel eğitimini almaya başladığı yıllarda kısa süreli de olsa farklı altyapılardan geçişler yaptı. Mağusa Türk Gücü altyapısına dahil oldu. 9 yaşında (2011) Dumlupınar Akademi’ye geçiş yaparak gelecekte iyi futbolcu olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam eden Mert Güçlücan, altyapılarda oynadığı süre içerisinde yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalleri verirken, yeni bir serüvene kendisi adına başlamış oldu. 

Erken gelen başarılar
   Mert Güçlücan, 13 yaşında iken U15 takımına alındı. U15 takımında daha ilk yılından başarılı bir performans sergileyerek fark yaratmaya başlayan Mert, yıldızı parlamaya adından sıkça söz ettirmeye başladı. Mert Güçlücan, 3 yıl (2015-2016-2017) U15 takımında yer aldığı dönemlerde şampiyonluk yanında gol kralı olarak önemli başlarılara imza atmış oldu. 15 yaşında (2017 yılında) U17 takımında kısa süreli futbol oynayan Mert Güçlücan, oynadığı futbol ve attığı gollerle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve U21 genç takıma alındı. Yonpaş Dumlupınar U21 genç takımına 15 yaşında yükselen Mert Güçlücan, başarılı performansını sürdürerek üst üste kazanılan şampiyonluklarda önemli pay sahibi oldu, Antrenör Evren Bahtıkara tarafından A takıma alındı. 16 yaşında A takıma yükselme başarısı göstererek, Akova maçında ilk kez golle tanıştı. Genç yaşta A takımda gol atan ilk futbolcu oldu. Mert, Y.Dumlupınar A takımında 2 sezondan beri forma giyiyor. 

Profesyonel bakış 
   Mert Güçlücan, farklı altyapılarda çalışmasına rağmen temel eğitmi en iyi şekilde almaya özen göstererek hızlı bir şekilde gelişimi ile birlikte başarılı bir performans oraya koydu. Genç takımda oynadığı futbolla başarı çizigisini hızlı bir şekilde yukarılara çekmeyi başaran ve A takıma yükselen Mert Güçlücan, daha büyük hedefler doğrultusunda önceleri kalıcı olmak sonrasında ise çok daha iyi noktalara gelmek istiyor. A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendiren genç yetenek, 16 yaşında yükseldiği genç takımda 2 yıl forma giydikten sonra, A takımda ise son 3 yıldır forma giymeye devam ediyor. A takım serüveninde çalışkanlığını, hırsı, oyun zekası ve yıpratıcı presle birleştiren, sahadaki duruşu ile kalitesini bütünleştiren, topla dripling ve son vuruşlardaki becerisiyle skora katkı koyan bir yapıya sahip Mert Güçlücan’ın öncelikli hedefi futbolu profesyonel bir şekilde oynamak. Sonrasında ise A takımda devamlılığı sağlayarak Yonpaş Dumlupınar’da iz bırakanlar arasında yer almak. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten Mert, Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları 
   Yonpaş Dumlupınar U15 takımında 2015-2016 sezonunda ilk kez forma giyen Mert Güçlücan, U15 Yıldızlar Ligi’nde 2016-2017 futbol sezonunda şampiyonluğu kazanırken, 15 maçta attığı 53 golle ligde gol kralı olmayı başardı ve tüm sezonların en çok gol atan ismi olarak rekoru elinde bulunduruyor. 2017-2018 sezonunda U21 bölgesel lig doğu grubunda şampiyon olan Yonpaş Dumlupınar’ın genç golcüsü Mert Güçlücan, gol krallığında ise ikinci sırada yer aldı, 2018-2019 sezonunda üst üste ikinci kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Yonpaş Dumlupınar aynı sezon sonunda oynatılan Ahmed Sami Topcan Kupası şampiyonu olurken, genç futbolcu Mert Güçlücan’ın katkısı büyük oldu ve tarihte ilk kez bu kupayı müzelerine götürmenin mutluluğu yaşandı. Mert Güçlücan, geçtiğimiz sezon (2019-2020) Süper Lig’e yükselen Yonpaş Dumlupınar’ın başarısına katkı sağlayan isimler arasında yer aldı. 

Altyapının önemi
   Mert Güçlücan, futbolda bir yerlere gelebilmenin yolunun altyapılardan geçtiğine vurgu yaparak, gelecekte iyi futbolcu olma adına altyapı çalışmalarını vazgeçilmez olarak nitelendirdi. Futbola altyapılarda başlayan futbolcular ile altyapısı olmayan futbolcular arasından çok farklar oluştuğunun net bir şekilde ortaya çıktığını belirten Mert Güçlücan, futbolda eğitimin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.
   Futbolda belli bir yerlere gelebilmek için çalışmak kadar zaman ayırmak ve özveride bulunmanın o denli önemli olduğunun altını çizen Mert Güçlücan, küçük yaşlarda altyapı eğitimi alarak belli aşamalardan geçtiğini, Dumlupınar’da önemli hedeflere ulaşma adına yılmadan çalışmaya devam edeceğini belirtti. Geçtiğimiz sezon A takım kadrosuna alınarak gelecekle ilgili hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam eden Mert Güçlücan, A takımda kalıcı olmak istiyor. Küçük yaşlarda başladığı futbolda elde etmiş olduğu şampiyonluklara, A takımda da yenilerini ekleme düşüncesinde olan Mert Güçlücan, kulüp tarihinde yer alarak iz bırakmak, futbolun hayatında güzel bir etki bırakması düşüncesinde olduğunu ifade etti. 

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri 
   Kıbrıs futbolunun bir yerlere gelebilmesi için öncelikli olarak profesyonelleşmek gerektiğine vurgu yapan Mert Güçlücan, ancak bu şekilde futbol kalitesinin yükseleceği inacında olduğunu belirtti. Ülke futbolunda bir takım yenilikler ve gelişmeler yaşansa da fizik kalitesi ile oyun kalitesi anlamında gelişim göstermenin en önemli faktörlerinden birinin altyapıda temel eğitimi en iyi şekilde alarak üst yapıya gelen futbolcular ile yükselebileceği inancında olan Mert, böylelikle de sistemin oturmuş olacağını düşünüyor. Kıbrıs futbolunun daha fazla profesyonelleşmesi gerektiğini düşüncesinde olan Mert Güçlücan, oynanan ligin kalitesinde de farklılıkların yaşanacağını ifade etti. 

Mert Güçlücan’ın biyografisi: 
Doğum Tarihi: 04.03.2002 
Doğum Yeri: Gazimağusa 
Yaşı: 18 
Boyu: 1.78 
Kilosu: 75 
Burcu: Balık 
Öğrenimi: 
İlkokul: Alasya İlkokulu 
Ortaokul: Gazimağusa Türk Maarif Koleji 
Lise: Gazimağusa Türk Maarif Koleji
Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi 
Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Yonpaş Dumlupınar 
Türkiye’de Tuttuğu Takım: Galatasaray  
Avrupa’da Tuttuğu Takım: FC Barcelona 
Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Ronaldo Nazario 
Hobileri: Spor yapmak 
Fobisi: Yok  
Oynadığı Mevki: Forvet 
En Önemli Özelliği: Israrcı 
Zevk Aldığı Spor Dalları: Tenis, Basketbol 
Karakter Yapısı: Çalışkan


 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104