Modern kanat oyuncusu; Aykut Kamuz

banner37

Modern kanat oyuncusu; Aykut Kamuz
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Mormenekşe’nin gelecek vaad eden genç yeteneği Aykut Kamuz, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Sokakta başlayan futbol yaşantısı


25 Aralık 2000 yılında Gazimağusa’da doğan Aykut Kamuz, dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireylerdendir. Aykut Kamuz futbola küçük yaşlarda sokaklarda başladı. Kamuz, kendini geliştirmeye, gelecekte iyi futbolcu olmak için sokak aralarında futbol oynamaya devam etti. İlk altyapı çalışmalarına son yıllarda altyapılara önem veren kulüplerimiz arasında olan Mormenekşe altyapısında 2011 yılında 11 yaşında başlayan  Kamuz, futbola olan ilgisi artarak yeni bir döneme başlamış oldu. Kamuz, temel eğitimini düzenli bir şekilde almaya başladığı yıldan itibaren gelişimine önem verek, gelişmeye başlayarak yükselişe geçti, U12 takımında 1 yıl (2012 yılında) oynadıktan sonra 13 yaşında U15 takıma yükseldi. 3 yıl U15 takımında başarılı bir şekilde forma giyerek yarışmacı ligde gelişim göstermeye devam eden Aykut, Mormenekşe’nin U17 ligine hiç katılmadığından dolayı forma giyme imkanı bulamadı ve genç takıma geçiş yaptı.15 yaşında genç takıma yükselmeyi başaran Aykut, genç takımda başarılı performansını 3 yıl (2015-2016-2017) boyunca sürdürmeyi başarmasının ardından A takıma alınarak farklı bir döneme başlamış oldu. Fizik kondisyonu üst seviyeye çıkaran, teknik açıdan gelişen, oynadığı futbolla dikkat çeken Kamuz, kalıcı olmak için çalışmalara devam etti. Futboldaki geleceği konusunda büyük uğraş vererek çalışmalara devam etti. Genç yetenek Mormenekşe’de 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Adanın en iyisi olmak istiyor


Büyük hedefler peşinde koşan, hırslı yapısı, defansif ve ofansif kanat oyununa yatkın özelliğe sahip, oyun içerisindeki mücadele gücüyle top kapma becerisi oldukça yüksek olan, hızını, topla driplingle birleştiren, adam eksilten, pozisyon üreterek, asist yapma özelliğini bütünleştirme özelliğe sahip Aykut, öncelikli hedefi oynayacağı futbolla, ortaya koyacağı mücadeleyle kendini en iyi şekilde geliştirerek adanın en iyisi olmak, sonrasında ise elde deceği başarılarla milli formayı giymek olarak belirledi. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Aykut, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor. 2013 yılında ise ortaokullar arası futbol şampiyonasında Çanakkale Ortaokulu’yla final oynayan, 2013 yılında U15 Yıldızlar Ligi’nde yarı finalde kaybeden Aykut, 2015 yılında Liselerarası futbol şampiyonasında Doktor Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’yle üçüncülük yaşadı. Aykut, U21 1.Lig gençlerde 2018-2019 futbol sezonu ligi ikinci sırada tamamlayan Mormenekşe’ye katkı koyan ismlerin başında geliyor.

banner134

Altyapının önemi:


Aykut “transfer bugün, altyapı ise gelecektir” diyerek altyapının önemine vurgu yaparak, futbolun en büyük sorununun birkaç kulübün haricinde altyapı eğitimlerine gereken önemin verilmediği olduğunu söyledi. Aykut, bunun sebebinin ise kulüplerin maddi durumların kısıtlı olmasından kaynaklandığını belirtti. Altyapılar futbolun ve kulüplerin olmazsa olmazı olduğunu, iyi altyapı kuran takımların başarılarını uzun süre sürdürdüğünü belirten Aykut, altyapısı olmayan kulüplerin ise zamanla kaybolduğunu söyledi. Altyapılarda yetişen ve A takıma yükselen oyuncular sayesinde futbolcu transferlerine verilen yüksek bedellerin kulüpte kaldığına vurgu yapan Aykut, kulüplerin futbolcu satışlarından iyi bir gelir elde ettiğini söyledi. Kamuz, altyapılarda eğitilen futbolcularının iyi bir futbolcu olabilmesi için eğitici ve antrenörlerinde iyi eğitilmiş olması gerektiğini ifade etti.

Futboldan beklentileri:


Futboldan tek beklentisinin başarı olduğunun altını çizen Aykut, elde edeceği başarılarla ailesini gururlandırmak istediğini belirtti. Gelecekteki gençlere iyi bir örnek futbolcu olmak istediğini belirten Aykut, bunu başarabilmek için de çok çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs Türk futbolu ile ilgili düşünceleri:


Kıbrıs Türk futboluna koyulan ambargolardan dolayı futbolumuzun gelişebilmesi noktasında endişesi olduğunu belirten Aykut, öncelikle kendi içimizdeki sorunları halletmemiz gerektiğine vurgu yaptı. Stadlar, soyunma odaları, sahaların zeminleri gerekli bakımı yapılarak futbolculara iyi imkanlar sağlanması gerektiğini belirten Aykut, güzel zeminlerde daha güzel futbol seyrettirebileceklerini, maç oynanırken de saha dışındaki güvenliğin arttırılması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75