“Motivasyonumuz yerine geldi”

banner37

Hentbol Federasyonu Başkanı Bahadır Ayhan, Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre hasret kaldıkları hentbol sezonuna kavuştukları için mutlu olduklarını kaydetti

“Motivasyonumuz yerine geldi”
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Hentbol Federasyonu Başkanı Bahadır Ayhan, Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre ara vermek zorunda kaldıkları Hentbol heyecanının tekrar başlamasının mutluluk verici olduğunu söyledi.


Ayhan, sporcuların motivasyonunun hentbol oynayamadıkları süreçte düştüğünü fakat sezonun 17 Mayıs’ta tekrar başlamasıyla birlikte motivasyon ve hırslarının yerine geldiğini belirtti.


 

“Online seminerler yaptık”


Hentbol Federasyonu Başkanı Bahadır Ayhan, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a aktardı.


2020’nin Eylül ayında başlaması gereken hentbol sezonunun Koronavirüs salgını nedeniyle başlayamadığını, bu süreçte sporcuların motivasyonunun daha fazla kötüye gitmemesi için seminerler gerçekleştirildiğini belirten Ayhan, 4 seminer yapıldığını ve seminerlerin oldukça keyifli ve olumlu geçtiğini ifade etti.


Ülkemizde bir sezon içinde en fazla müsabakanın oynandığı spor dalının hentbol olduğunu belirten Ayhan, “Diğer spor dallarına göre biz daha fazla maç yapıyoruz, bir yılda yaptığımız müsabaka sayısı 338’e yakın oluyor” dedi.  Ayhan, şu anda büyükler liginin başladığını ve U14 ile U16 liginin birleştirilerek müsabakaların başladığını hatırlattı.

“Yeterli tesisimiz bulunmuyor”


Ülkemizde tesis açısından çok sıkıntılar bulunduğunu ve bunun hemen hemen her branşın yaşadığını belirten Ayhan, Lefkoşa’daki Atatürk Stadyumu’nda bulunan zeminin 32 yıl sonra değiştiğini ifade etti.


banner134
Lefkoşa’da devlete ait 2, Yakın Doğu Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne ait birer salonun olduğuna dikkat çeken Ayhan, ülkemizde yeterli tesisin bulunmadığını ve bu salonlarda sadece hentbol değil, başka branşların da oynandığını vurguladı.


Ayhan, “Salonlarda gerçekleştirilen müsabakalar haricinde de kullanılıyor ve özellikle antrenman yapmak isteyen kulüpler için az sayıda tesis olması çok sıkıntılı bir durum” ifadelerine yer verdi.


Ayhan, ülkemizde her takımın rahat antrenman yapabilmesi için ayrı ayrı salonlar olması gerektiğini belirterek, bu konuyla ilgili proje hazırladıklarını ve Spor Dairesi’ne ilettiklerini söyledi.


 

“Takımlarımızın uluslararası arenada yer almasını istiyoruz”


Uzun yıllar hentbol ile uğraştığını ve sporu iyi bilen birisi olduğunu ifade eden Hentbol Federasyonu Başkanı Ayhan, 3 yıldır federasyon başkanlığını yürüttüğünü ve bu sürede federasyonun kurumsal olarak geliştirebildiklerini söyledi.  Kategorilerde de düzenleme yapıldığına dikkat çeken Ayhan, özellikle genç sporculara önem verdiğini ve onların geleceği için adımlar atmaya devam edeceklerini kaydetti.


Bunların dışında asıl amaçlarının ülkenin tanınması ve uluslararası arenadaki müsabakalarda yer almak olduğunu belirten Ayhan, “Bunun gerçekleşmesi için sürekli bir çıkış yolu aradım, aramaya da devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası arenada, kendimizi geliştirebiliriz”


Ülkemizdeki kulüplerin ve sporcuların sürekli aynı kulüpler ve sporcularla müsabakalar yaptığını, bu nedenle sporcuların maçlarda hep aynı doğru ve yanlışı yaptığına dikkat çeken Ayhan, “Uluslararası müsabakalara gidebilirsek, farklı takımlarla ve farklı oyuncular ile farklı seviyedeki mücadele verme şansımız olacak, bu da kendimizi geliştirmemizi sağlayacak” dedi.  Daha önce İtalya’da uluslararası turnuvaya davet edildiklerini fakat Türkiye takımları olarak tanınarak müsabakalara katıldıklarını anlatan Ayhan, gerçekleştirilen turnuvanın adeta festival havasında geçtiğini ve oradaki havayı yaşamanın sporcuları mutlu ettiğini kaydetti.  Ayhan, Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalara bağlı olarak bundan sonra İtalya’daki turnuvaya KKTC olarak katılabileceklerini ifade etti. Ayhan,  “KKTC Hentbol Federasyonu olarak İtalya’daki hentbol yetkililerini ülkemize davet ettik. Geldiler, gördüler ve beğendiler. Az tesisimiz olmasına rağmen tesislerimizin birçok ülkeye göre kaliteli buldular. Biz de KKTC Hentbol Federasyonu olarak bir turnuva düzenlemek istedik. İtalya dahil olmak üzere bir çok ülkeye davet gönderip ülkemizde bir hafta boyunca hentbol heyecanı yaşatmak istedik fakat Koronavirüs salgını nedeniyle bunu gerçekleştiremedik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75