MotoGP’nin durumu belirsiz

banner37

20 yarışlık MotoGP Dünya Şampiyonası’nda şu ana kadar 11 yarış ya ertelendi ya da iptal edildi. MotoGP yönetimi,sezona başlayacakları tarihin belirlenebilmesi ile kaç yarış yapabileceklerinin netleşeceğini açıkladı

MotoGP’nin durumu belirsiz
banner90
banner99

MotoGP’desezon 8 Mart’ta Katar’da başlayacaktı. O hafta Covid-19 pandemisinin hızla yayılmaya başlamasıyla yarış iptal edilmişti. Daha sonra Tayland, Amerika, Arjantin, İspanyaJerez ve Fransa Grand Prix’leri ertelemişti. İtalya Mugello ve İspanya Katalunya’nın da ertelenmesinin ardından Almanya, Hollanda ve Finlandiya yarışları önce ertelendi, daha sonra iptal edildikleri duyuruldu. Ağustos ayından Çekya ile sezona başlamak mümkün olacaksa, ilk bölümde Avrupa yarışlarını tamamlama hedefinde olan MotoGP yönetimi, Lojistik, ülke yönetimlerinin ülkeye giriş ve oradan bir sonraki ülkeye geçişlerine izin verme gibi konuların da çözülmesi gerektiğini açıkladı. Uluslararası Motosiklet Federasyonu ile olan anlaşmaya göre şampiyona olabilmesi için bir sezonda en az 13 yarış olması gerekiyor fakat MotoGP organizatörü DornaSports’un CEO’su CarmeloEzpeleta 10 yarışlık sezonun kendisini memnun edeceğini söyledi. Tüm sezonun büyük ihtimalle seyircisiz yapılacağı da açıklandı. 20 yarışlık şampiyonanın 3 yarışının iptal edilmesiyle sayı şu an için 17’ye düştü. Sezonun kalanında İspanya ve İtalya’da yarışların yapılamaması durumunda bu sayı 11’e düşecek. Böylece bazı pistlerde birer hafta arayla iki yarış fikri de ihtimaller arasında tutuluyor.

MotoGP 2020 Taslak Takvimi

1)Katar - 8 Mart-İptal Edildi

2)Jerez İspanya - Ertelendi

3)Fransa - Ertelendi

4)Mugello İtalya - Ertelendi

5)Katalunya İspanya - Ertelendi

6)Çekya - 9 Ağustos

7)Avusturya - 16 Ağustos

8)Britanya - 30 Ağustos

9)Misano İtalya - 13 Eylül

10)Aragon İspanya - 27 Eylül

11)Tayland - 4 Ekim

12)Japonya - 18 Ekim

13)Avustralya - 25 Ekim

14)Malezya - 1 Kasım

15)Amerika - 15Kasım

16)Arjantin – 22 Kasım

17)Valencia İspanya - 29 Kasım

Neler oldu?

Formula 1’de Ferrari 2020 sezonu sonunda sözleşmesi bitecek olan Sebastian Vettel ile yolları ayırma kararı aldı. Vettel’in yerine Carlos Sainz Jr. ile anlaşma sağlandı. Renault pilotu Daniel Ricciardo ise Sainz’ın yerine Mclaren’a geçecek.

Ajanda

Ülkemizde planlanan tüm yarışlar askıya alınmıştır. Bakanlar Kurulu’nun kararı doğrultusunda yeniden planlamalar yapılacak ve takvimler güncellenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75