Motor sporlarında, 2'nci devre nefesleri kesecek

banner37

Yaz aylarının gelmesiyle sıcak havanın etkili olduğu şu günlerde ülkemizde faaliyet gösteren motor spor kulüpleri planlanmış olan devre arasına girdi. Peki sezonun geri kalanında bizleri neler bekliyor? Sizler için derledim

Motor sporlarında, 2'nci devre nefesleri kesecek
banner99

Çağın ÖZILGAZ


Ralli şampiyonası, İskele’de yapılan sezonun dördüncü yarışı sonrası yaz arasına girdi.


Rauf Denktaş-Derviş Savarona ikilisinin açık ara liderliğini sürdürdüğü şampiyona, sezonun beşinci yarışıyla 23-24 Eylül tarihleri arasında devam edecek. 1.5 katsayılık sezonun beşinci yarışı en az iki günlük olarak planlanacak ve seyirci özel etabı düşüncesiyle üç güne çıkma ihtimali de var.


Sezonun finali ise 22 Ekim tarihinde yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve çok beğenilen Ovgoroz Rallisi bu yıl ikinci kez yapılma düşüncesi var.


Drift Şampiyonası’nda ise iki yarış geride kaldı. Sezonun üçüncü yarışı 11 Haziran’da yapılacaktı fakat ertelenmişti. Üçüncü yarışın 9 Eylül Cumartesi günü, şehir içinde yapılması planlanıyor. Dördüncü yarış için Geçitkale çalışmaları olduğunu öğrendik. Akay Akbil’in liderlik ettiği şampiyonanın finali ise yüksek ihtimalle Cemsa Sporting Center’de 12 Kasım tarihinde yapılacak. Kulübün organize ettiği Karting Şampiyonasında ise iki yarış geride kaldı. Sezon 13 Ağustos, 3 Eylül ve 22 Ekim tarihlerinde yapılacak yarışlarla tamamlanacak.


Tırmanma Şampiyonası bu sene ilk kez dört yarıştan oluşuyor. İki yarışı geride kalan şampiyonada sıradaki yarış 1.5 katsayı üzerinden yapılacak. Bu yüzden sezonun en uzun ve büyük yarışı olacak.


10 Eylül’de yapılacak yarışın henüz nerede yapılacağı kesinlik kazanmasa da Mersinlik veya Ardahan yolunda yapılması düşünülüyor. Deniz Denner-Ömer Topcu ikilisinin iki puanla liderlik ettiği şampiyonanın final yarışı ise 19 Kasım’da yapılacak.


Temmuz ve Ağustos aylarını boş geçiren Kıbrıs Türk Motosiklet Kurumu, sezonun geriye kalanı için yoğun çalışmalar yapıyor. Yarışların yapılacağı bölgeler için çalışma yapan kurum yetkilileri sponsor arayışlarını da sürdürüyor. Sezonun tamamlanması için geriye 3 motocross, 2 enduro, 1 tırmanma ve 1 drag yarışı kaldı.


Kuzey Kıbrıs Off Road Derneği’nin organize ettiği şampiyonada 3 yarış geride kaldı. Sezonun dördüncü yarışı 17 Eylül’de Plümer’de yapılacak. 1,5 katsayı olacağı için şampiyonluk düğümünü çözebilecek yarışın önemi artıyor.


Mustafa Şah-Halil Şah ikilisinin liderlik ettiği şampiyonanın finali ise 26 Kasım tarihinde büyük ihtimalle Mağusa’da yapılacak.


Kyrenia Off Road Derneği’nin organize ettiği şampiyonada ise iki yarış geride kaldı. Final ülkemizin en büyük yarışlarından biri olan Afrodisia’yla yapılacak. Ahmet Baştaş-Orhun Paralik ikilisinin liderlik ettiği şampiyonun final yarışı 4 günlük organize ediliyor. Afrodisia 2017 12-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

 

banner134
Neler oldu?

 


Avrupa Drift Şampiyonası, Drift GP’de 2017 sezonu dördüncü yarışı İsveç’te yapıldı. Şampiyonayı takip eden 2015-2016 KKTC Rapa Drift Şampiyonu Enver Haskasap, 11 ülkeden 44 yarışmacının mücadele ettiği yarışta son sekize kalmayı başardı.


Formula1’de sezonun 11’inci yarışı Macaristan’da yapıldı. yarışı Ferrari pilotu Vettel kazanırken, takım arkadaşı Raikkonen ikinci olmayı başardı. Dünya Ralli Şampiyonası’nda ise Finlandiya Rallisi yapıldı. Esapekka Lappi ilk zaferine imza atmayı başardı.

 

 

Ajanda

2 Ağustos-KTKOD Klasik Otomobil Slalom

6 Ağustos-MotoGP-Çek Grand Prix’i

6 Ağustos-ERC-Polonya Rallisi

6 Ağustos-FIA Rallycross-Kanada

13 Ağustos-KKOK-Karting 3.yarış

17-20 Ağustos-WRC-Almanya Rallisi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75