"Motorsporları tam gaz"

banner37

Pandemi sonrası yoğun geçen ülkemizin motor sporları takvimi, geçtiğimiz hafta sonu zirve yaptı. Cumartesi öğleden sonra Kantara’da tırmanma rallisi, akşamüzeri Lefkoşa’da Klasik Hazine Avcılığı ve pazar günü Alayköy’de Offroad organizasyonu yapıldı

"Motorsporları tam gaz"
banner90
banner99

Çağın ÖZILGAZ

Pandemi nedeniyle askıya alınan Motorsporları aktiviteleri, haziran ayı ile birlikte yeniden başlamıştı. Tüm kulüpler yeni tarihlerini bir bir açıklarken, senenin kalan kısmı oldukça yoğunlaşmıştı. İşte bu nedenle en yoğun hafta sonlarından biri geçtiğimiz hafta sonu yaşandı. Cumartesi günü hem tırmanma rallisi, hem de klasik otomobil hazine avcılığı yapıldı. Pazar günü ise offroad organizasyonu yapıldı.

Tırmanmada birinci Denner-Topcu ikilisi


İlk organizasyon Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun organize ettiği tırmanma şampiyonası ve ralli şampiyonasına puan veren Avenue Dereboyu Tırmanma yarışıydı. Kaplıca’dan Kantara’ya giden yol üzerinde hazırlanan 3,8 kilometrelik parkurda yapılan yarışı Deniz Denner-Ömer Topcu ikilisi Mitsubishi Lancer Evo 5 araçlarıyla kazandı. Doğa Koyuncu’nun Mazda RX8 ile ikinci olduğu yarışın üçüncüsü Honda Civic aracıyla Kemal Topcuoğlu-Orçun Yırık ikilisi oldu. Ralli şampiyonasına ise birincilik puanlarını Rauf Denktaş-Mehmet Mişon ikilisi taşıdı. İkinci Selen Bilgimer-Salih Kanatlı ikilisi olurken, üçüncü İbrahim Yolcu Argün oldu.

Klasikler Lefkoşa’da hazine aradı


Hafta sonunun ikinci organizasyonu Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin organize ettiği “Lefgoşa’nın Hazineleri” etkinliği oldu. Bu sezon derneğin gerçekleştirdiği üçüncü etkinliğe 57 ekip klasik aracıyla katıldı. Lefkoşa Levent İlkokulu otoparkında başlayan etkinlikte klasik severler bulmaları istenen yedi farklı noktadan geçerek finişe ulaşmaya çalıştı. Lefkoşa’nın tarihinde önemli yerleri bulmaya çalışan ekiplere Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs şivesine ait kelimelerden oluşan 21 soru soruldu, gidecekleri bir sonraki tarihi noktayı bulmaları için yönlendirme yapıldı. Lefkoşa’yı gezen klasik severler yine geçtikleri yerlerden ilgiyle takip edildi. Yarışmada, iki ekip 21 sorunun 18’ine doğru cevap vererek finalde düelloya kalmayı başardılar. Fahriye Köroğlu-Sultan Köroğlu ve Ayşe Deveci’den oluşan ekip finalde Salih Öztunç-Seren Yorulmaz ekibine üstünlük sağlayarak “En İyi Korsan Ekip” ödülünü kazandılar. Üçüncülük ise 16 doğru cevapla Kemal – Mine Köroğlu Çiftinin oldu.

Altındağlı, Offroad organizasyonu ile anıldı


Hafta sonunun son etkinliği ise Kuzey Kıbrıs Offroad Derneği’nin organizasyonu ile merhum üye Ahmet Altındağlı anısına üçüncü kez yapılan anı offroad oyunları etkinliğiydi. Geçtiğimiz pazar akşamüzeri Zet Karting Tesisleri’nin yan tarafında bulunan parkurda yapılan organizasyona hem yarışçı hem de seyirci olarak büyük bir ilgi vardı. Dağ-Çamur Offroad Grubu’nun da katkısıyla yapılan organizasyonda dördü kadın ekip olmak üzere toplam 21 ekip katıldı. Yarış sonunda kadınlarda Nefise Çelik-Serdar Ömerağa ikilisi birinci, Firdevs Eren-Alnur Taçoy ikilisi ikinci ve Melisa Taşel-Aleyna Karacan ikilisi üçüncü olmayı başardı. 2000cc altı kategorisinde Mustafa Fotalı-Cihan Fotalı ikilisi birinci, Recep Hazar-Hüseyin Çiftçi ikilisi ikinci ve Vedat Binicioğlu-Pınar Binicioğlu ikilisi üçüncü oldu. 2000cc üzeri kategorisinde ise Cemal Çelik-İbrahim Zade ikilisi birinci, Celal Bayar-Mustafa Bayar ikilisi ikinci ve Alirıza Eren-Emre Çeliktaşlılar ikilisi üçüncü oldu. Ahmet Altındağlı anısına yapılan organizasyona, ailesi, sevenleri ve çok sayıda offroad severin de katılmasıyla çok yüksek bir katılım oldu.

Fotoğraflar: Öney Çağakan, Yusuf Darbukacı ve KTKOD

banner134

Neler oldu?

MotoGP’de sezonun üçüncü yarışı olan Çek Cumhuriyeti Grand Prix’i geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. Brno Pisti’nde yapılan yarışı KTM takımının çaylak sürücüsü Brad Binder kazandı.

Formula 1’de 2020 sezonunun beşinci yarışı, 1 hafta arayla ikinci kez Büyük Britanya’da geçtiğimiz hafta sonu yapıldı. “70.Yıl Grand Prix”ini Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı ve Mercedes’in serisini bozdu.

Ajanda

15 Ağustos           Serdarlı Ralli Sprint

16 Ağustos           Karting 4-Cemsa

16 Ağustos           Formula 1 İspanya

16 Ağustos           MotoGP Avusturya

22 Ağustos           KTKOD Slalom 2

22 Ağustos           Tırmanma 2

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 15:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75