Motorsporlarıyla dolu hafta sonu

banner37

Ülkemiz motorsporlarında 2021 sezonu bu hafta sonu iki organizasyonla başlıyor. Pazar günü sokağa çıkma yasağının devam edecek olması sebebiyle cumartesi günü Hamitköy’de önce Enduro, ardından Ralli Sprint yapılacak. Pazar günü ise önce MotoGP Portekiz, ardından Formula 1 İtalya yarışları yapılacak

Motorsporlarıyla dolu hafta sonu
banner90
banner99

Çağın ÖZILGAZ

Uzun bir aranın ardından, 2021 sezonu için artık her şey hazır. Yaklaşık 1 ay önce kulüplerin yayınladıkları taslak takvimlerde 18 Nisan olarak belirlenen Ralli Sprint ve Enduro yarışı, Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz hafta aldığı ‘Pazar günleri sokağa çıkma yasağının devamı’ kararı ile cumartesi gününe alınmıştı. Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) Başkanı Tigin Kişmir ile Kıbrıs Türk Motosiklet Kurumu (KITMOK) Başkanı İbrahim Önderoğlu’nun yaptığı toplantı sonrasında iki kurumun organizasyonunun Hamitköy’de yapılması kararı çıkmıştı. Benzer bir parkuru kullanacak olan iki kurum, organizasyonların çakışmaması ve seyirciler için daha eğlenceli bir gün ortaya çıkması için bu kararı aldılar.

10.00’da Enduro, 13.00’te Ralli Sprint


Buna göre, önce sabah 10.00’da KITMOK tarafından organize edilen 2021 Hamitköy Enduro yarışı yapılacak. Hamitköy Çevre Yolu üzerinden başlayacak etabı, hem çevre yolu üzerinden hem de baraj bölgesinden izleyebilirsiniz. Yarışçılar etabı biri antrenman olmak üzere üçer kez geçecekler ve takribi saat 12.00 gibi Enduro yarışı tamamlanacak. Enduro’nun ardından 13.00’te KKTOK 2021 Basel Holding Ralli Sprint Şampiyonası’nın ilk yarışı başlayacak. İki yarışın da başlama noktası aynı olacak. Yani Hamitköy Çevre Yolu üzerinden başlayacak ralli sprintte yarışçılar yaklaşık 8 kilometrelik etabı üçer kez geçecekler. İlk geçiş antrenman niteliğinde olacak. Diğer iki geçişte ise ekiplerin en iyi derecesi baz alınacak. Ralli Sprint için iki seyirci noktasından bahsedebiliriz. Biri yine baraj bölgesi, diğeri ise sanayi bölgesi üzerinde bulunan Hamitköy Çevre Yolu çemberinin kuzey bacağı. 19 ekibin mücadele edeceği Ralli Sprint yarışının takribi bitiş saati ise 16.00 olarak belirlendi.

Pazar günü önce MotoGP ardından Formula 1


banner134
Pazar günü sokağa çıkma yasağı devam edecek. Böylece televizyon karşısına geçerek 15.00-18.00 arası motorsporlarına doyabilirsiniz. Uluslararası organizasyonlar arasında dünyanın en çok izlenen yarışlarından ikisi, MotoGP ve Formula 1’de bu hafta sonu yarışlar yapılacak. MotoGP’de 2021 sezonunun üçüncü yarışı, Portekiz Grand Prix’i, pazar günü Kıbrıs saati ile 15.00’te başlayacak. Ardından, yine Kıbrıs saati ile 16.00’da Formula 1 İtalya Grand Prix’i başlayacak.

Neler oldu?


MotoGP Dünya Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı, art arda ikinci kez Katar’da yapıldı. 1 hafta arayla yapılan ikinci yarışta da kazanan Yamaha takımı olurken, zirvedeki pilot bu kez Fabio Quartararo oldu.


2021 Demir Berberoğlu Sezonu ve Şevki Gökerman Ralli Kupası ilk yarışı olan BOTAV Rally Bodrum, geçtiğimiz hafta sonu 81 otomobil ve 162 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışı Burak Çukurova-Vedat Bostancı ekibi kazandı.

Ajanda

17 Nisan                               Enduro 1

17 Nisan                               KKTOK Ralli Sprint 1

18 Nisan                               KKORD Offroad Gezi (İptal Edildi)

18 Nisan                               Formula 1 İtalya

18 Nisan                               MotoGP Portekiz

22-25 Nisan         WRC Hırvatistan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75