Motosikletlerin tırmanışı nefesleri kesti

banner37

Geçtiğimiz pazar günü, Kıbrıs Türk Motosiklet Kurumu’nun organizasyonu ile bu sezonun ilk Moto Tırmanma yarışı St. Hilarion Kalesi yolunda yapıldı. 12 motosikletçinin 4 sınıfta mücadelesine sahne olan yarışta heyecanlı dakikalar yaşandı

Motosikletlerin tırmanışı nefesleri kesti
banner99

Her sezon 5 dalda organizasyonlar yaparak ülkemizin en yoğun kurumlarından biri olan Kıbrıs Türk Motosiklet Kurumu (KITMOK), bu sezon Pandemi nedeniyle bildiğiniz üzere hiçbir dalda şampiyona yapmama kararı almıştı. Enduro, Motokros, Moto Drag, Moto Tırmanma ve Supermoto olmak üzere 5 dalda ikişer yarış organize etme kararı alan KITMOK Başkanı İbrahim Önderoğlu ve Yönetim Kurulu; Enduro, Motokros ve Moto Drag yarışının ardından geçtiğimiz pazar günü bu sezonun ilk Moto Tırmanma yarışını da gerçekleştirdi.

banner134
Güven Sigorta’nın sponsorluğunda organize edilen yarış, Boğaz Piknik alanı kavşağı ile St. Hilarion Kalesi arasındaki yolda hazırlanan yaklaşık 2,6 kilometrelik etapta gerçekleştirildi. Yarışa 12 pilot katılırken, yarışçılar Supermoto ve Racing Moto olmak üzere 2 ana kategoride mücadele ettiler. İki kategori de kendi içinde motosikletlerin motor hacimlerine göre iki sınıfa ayrıldılar. Yarışın formatı gereği yarışçılar önce birer kez etabı deneme amaçlı geçtikten sonra ikişer kez derece yapmak için etaba çıktılar ve en iyi toplam etap derecesine göre sıralamalar oluştu. Buna göre yarışın Supermoto A birincisi 3 dakika 01,735 saniyelik toplam derecesiyle Yakup Çavuşgil oldu. Çavuşgil’in 1 dakika 29.760 saniyelik etap derecesi ayrıca günün en iyi etap derecesi oldu. Supermoto B birincisi ise 3 dakika 03,429 saniyelik toplam derecesiyle Çağlar Çakır oldu. Racing Moto kategorisinde günün en iyi etap derecesi Raif Ömerağa’dan geldi. 1000cc sınıfında mücadele eden Ömerağa’nın etap derecesi 1 dakika 38.878 saniye olurken toplam derecesi 3 dakika 18,068 oldu. 600cc sınıfında ise Uğur Zorlu birinci oldu. Zorlu’nun derecesi 3 dakika 29,293 saniye. Yarış sonunda ödül töreni yapılmazken, daha sonra açıklanacak bir tarihte dernek lokalinde yapılacağı açıklandı. Bu yarışta Öney Çağakan’ın çektiği güzel fotoğrafları sizler için derledik.

Neler oldu?

19 yıl aranın ardından Afrika’ya dönen Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezon Kenya’da yapılan Safari Rallisi ile devam etti. Zorlu geçen rallide Toyota pilotu Sebastien Ogier zafere ulaşmayı başardı.

Formula 1’de sezonun sekizinci yarışı Avusturya’nın Red Bull Ring Pisti’nde yapıldı. Steiermark Grand Prix adıyla yapılan ve Red Bull takımının ev sahibi olduğu yarışı Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı.

MotoGP’de 2021 sezonunun 9’uncu yarışı Hollanda’nın Assen Pisti’nde yapıldı. Yarışı Yamaha sürücüsü Fabio Quartararo kazanırken Yamaha ilk iki sırayı almayı başardı.

Ajanda

2-3 Temmuz        ERC Letonya Rallisi

3-4 Temmuz        Türkiye Hitit Rallisi

4 Temmuz            KITMOK Supermoto ZET

4 Temmuz            F1 Avusturya 2

9 Temmuz            KYOFF 2020 Ödül Töreni

10-11 Temmuz   İskele Rallisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75