MTG Futbol Akademi olgunlaştı  

banner37

MTG Futbol Akademi olgunlaştı  
banner99

Ahmet OGAN


Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nde altyapılarda son yıllarda yeniden yapılanma içerisinde başlatılan çalışmalar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Yapılan doğru hamleler sonucunda sistemi oturmaya başlayan Mağusa Türk Gücü akademide çalışmalar da düzenli bir şekilde devam ederken, yapının olgunlaştığı da görülüyor. Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nde altyapı çalışmaları geçmişten günümüze kadar her dönemde varlığını hissettirirken, çok büyük önem ve değer verilen altyapı çalışmaları sonucunda geleceğin sağlam temeller üzerine kurulması adına doğru hamleler yapılmaya devam ediliyor. 

Sistem oturdu


Geçtiğimiz dönemlerde farklı zamanlarda da altyapı çalışmaları var olan Mağusa Türk Gücü’nde bu çalışmalara gerekli önem verilirken, yetiştirilen genç futbolcular A takıma yükselerek katkı koyuyor. Mağusa Türk Gücü futbol akademi, profesyonel yapılanma içerisinde sistemli bir şekilde çalışmalarına devam ederken, gelişim göstererek olgunlaşmaya başladı. Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nün Koral Bozkurt başkanlığındaki yönetimi 2017 yılında yeniden yapılanma içerisinde aktif bir şekilde altyapı çalışmalarını başlatarak devamlılığı yönünde kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Mağusa Türk Gücü Akademi 2017 yılında yeniden yapılanma içerisinde altyapıların sistemli bir şekilde çalışmalarına özen gösterilirken, geçen süreç içerisinde gelişim göstermeye başlamasının ardından olgunlaşarak yarışmacı liglerde ise son dönemlerde kazanılan başarılarla dikkat çekmeye başladı. Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmacı liglerde kazanmış olduğu başarılarla altyapı verimliliği ortaya çıkan Mağusa Türk Gücü’nde, geçtiğimiz sezonlarda U14 lig şampiyonluğu, U15 yıldızlar liginde 3 kez final oynama başarısı, U17 liginde final, yarı final başarısı, gençler liginde kazanılan şampiyonluklar, geçtiğimiz sezon ise U21 gençler liginde kazanılan şampiyonluğun tümünde Mağusa Türk Gücü altyapısından gelen futbolcuların yer alması geçmiş yıllarda olduğu gibi yapılanma ile devam eden altyapı çalışmalarının ürünü olduğu görülmektedir.

Teknik Kadro


Mağusa Türk Gücü futbol akademide eğlenerek öğrenme ve temeli oluşturma fikrini uygulayarak altyapı sportif direktörü Kemal Okta yönetiminde çalışmalar kesintisiz olarak devam ederken, akademide geniş eğitmen kadrosu görev yapıyor. Altyapılarda çok yoğun grupları bulunan Mağusa Türk Gücü futbol akademide yarışmacı gruplarda U20 takımında teknik direktör Kamil Arifoğlu, antrenör Kemal Okta, U17 takımında antrenör Ali Samancıoğlu, U15 takımında antrenörler Ali Samancıoğlu, Batın Ekiz, Recep Özulu üçlüsü, U12 ve U13 takımlarında antrenörler Batın Ekiz, Recep Özulu, Hakan Şeren üçlüsü görev yapıyor. Akademi gruplarında ise antrenörler Batın Ekiz, Recep Özulu, Oğuz Çil, Berk Çelebi, Serkan Onurel, Hakan Şeren, kaleci antrenörü Tuğberk İlbikçi çalışıyor. Ayrıca Mağusa Türk Güc akademide Enver Karakaya, Fırat Özatila, Ahmet Midem yönetici olarak görev yapıyor.

Özkaynak kelimesi tercih ediliyor


Geniş eğitim kadrolarına sahip Mağusa Türk Gücü Akademi sportif direktörü Kemal Okta yönetiminde öncelikle Mağusa Türk Gücü olarak altyapı kelimesi yerine ‘özkaynak’ olgusunun tercih edildiğini, bunu savunmalarının nedeninin bünyelerindeki her bir çocuğun kulübü ve armayı benimseyip aidiyet duygusunu yaşaması olduğunu ifade etti. Kemal Okta, Mağusa Türk Gücü özkaynak olarak da bunu sağlarken “ ilk önceliğimiz iyi karaktere sahip bireylerin yanında kaliteli sporcular geliştirmek ve toplumcu yaklaşım modeli ile çocuklara yaklaşarak onların isteklerine göre eğitimlerine bünyemizde devam ettirmek veya başka spor branşlarına yönlendirmek” olduğuna vurgu yaptı. Sarı yeşilli ekipte 2017 yılında yeniden yapılanma içerisinde kararlı bir şekilde çalışmalar devam ederken, karşılığı alınmaya başlıyor.

banner134
 

Kulübü ve armayı benimsemek


Mağusa Türk Gücü akademide aktif olarak eğitim alan şu anda 270 sporcuları olduğunu belirten Kemal Okta, pandemiden önce ise akademide aktif olarak eğitim alan sporcu sayısının 365 olduğunu belirtti. Pandemi şartlarından dolayı bazı öğrencilerin kayıtları tekrar aktif yapmak şartı ile dondurulduğunu, Mağusa Türk Gücü Akademi olarak genel toplamda 397 sporcuya hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Kemal Okta, üst yapıdaki hocalarımız dahil yönetimimizle birlikte çok iyi bir diyalog içinde olduklarını herkesin birbirine yardımcı olduğunun altını çizdi. Ekip olarak 2017 yılından beri Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nde görevi sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Okta, bünyelerindeki her bir çocuğun kulübü ve armayı benimseyip aidiyet duygusunu yaşamasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.  

Eğlenerek öğrenme ve temeli oluşturma


Özkaynağımızda eğitim verdiğimiz çocuklara ise küçük yaşlardan itibaren temel eğitimi eğlenerek öğrenme ve temeli oluşturma fikrini uyguluyoruz diyen Kemal Okta, bu sayede bünyemizde yetişen çocuklar çok yönlü bir gelişim metodu izliyor ve ileride isterlerse farklı spor branşlarına da rahatlıkla katılabileceklerinin altını çizdi. Çocukların farklı yaş gruplarına göre ayarlandığını, verilecek eğitimin ona göre belirlendiğini belirten Kemal Okta, bu da çocuğun olduğu yaş döneminde yapılması gereken temel becerileri kazanmasını sağladığını belirtti.

Pas destek felsefesini aşılıyoruz


Küçükten başlayarak yaş grubu büyüdükçe çocuklarımıza dünyanın da örnek aldığı Ajax’ın futbol ekolü Johan Cruyff ile başlayan ve günümüzde dünya çağında birçok antrenör tarafından geliştirilen “Pas ve Destek” felsefesini aşıladıklarını ifade eden Kemal Okta, çocukların antrenmanların yanı sıra maçlarda da bu felsefe ile sahaya çıktığını, top ile birçok kez temas ederek hem mutlu olduğunu, hem de deneyim kazanıp ortaya kaliteli oyun koyduklarını söyleyerek, büyük önceliğimiz küçük yaşlardan çocukların bu felsefeyle buluşması ve benimseyerek büyümesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Uzmanlardan destek alınıyor


Sahada verilen eğitimin yanında kulüp binasında çocuklar ile toplantılar düzenleyerek sunumlar yaptıklarını, soru-cevap şeklinde mutlaka geri dönüşler aldıklarını belirten Kemal Okta, ayrıca özkaynak bünyesinde bulunan psikolog, pedagog ve uzman diyetisyeler ile çocukların fiziksel gelişimleri yanında zihinsel gelişimlerini de desteklediklerine vurgu yaptı.  Kemal Okta, Mağusa Türk Gücü özelinde ve Kıbrıs genelinde çocukların sporsuz kalmamasını, sosyal çevresini geliştirecek, özgüvenini yükseltecek, eğlenmesini ve eğlenirken öğrenmesini sağlayacak bu unsurun tüm çocuklara aşılanması gerektiğini düşünüyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Altyapı kadroları


2017 yılında yeniden yapılanma içerisinde faaliyetlerini sürdüren, sistemli bir şekilde yapılan çalışmalar sonrasında gelişim gösteren Mağusa Türk Gücü Akademi’de eğlenerek öğrenme ve temeli oluşturma anlayışıyla birlikte 1 sportif direktör, 8 eğitmen, 1 kaleci antrenörüyle birlikte çalışmalara devam ettiklerini belirten Kemal Okta, futbol akademi çatısı altında elit yarışmacı gruplarda olmayan akademide devam eden beş (2015 doğumlu) yaş grubundan başlayarak, on iki yaşa (2008 doğumlu) kadar katılan sporculardan oluşturulan toplam 8 grup olarak çalışmalarını sürdüğünün altını çizdi. Gruplardaki dağılıma göre 2015 grubu (5 yaş) 24 sporcu, 2014 grubu (6 yaş) 34 sporcu, 2013 grubu (7 yaş) 36 sporcu, 2012 grubu (8 yaş) 35 sporcu, 2011 grubu (9 yaş) 38 sporcu, 2010 grubu (10 yaş) 35 sporcu, 2009 grubu (11 yaş) 35 sporcu, 2008 grubu (10 yaş) 33 sporcu olmak üzere toplam 270 sporcu yer alıyor. Elit yarışmacı gruplarda ise 2008 doğumlu yaş gruplarından başlayarak, 2001 doğumlu yaş grubuna kadar toplam 4 grupta çalışmalar devam ediyor. Yarışmacı gruplardaki dağılım ise U12 (2008 doğumlu) 25 sporcu, U15 (2005) 44 sporcu, U17 (2003) 30 sporcu, U20 (2001) genç takım 28 sporcu olmak üzere toplam 127 sporcuların akademi bünyesinde olduğunu ifade eden Kemal Okta, şu an 12 farklı gruplarda genel toplamda 397 sporcu kitlesi ile çok geniş sporcu filoları olduğunu, sistemli ve düzenli bir şekilde aktif olarak futbol eğitim vermeye devam edilirken, yavaş yavaş A takıma gençlerin yükselmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75