Mustafa Biran

banner37

Futbol oynadığı 20 yıl boyunca efendi kişiliği ve karakteri ile herkesin sevgi ve saygısını kazanan bir isim

Mustafa Biran
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Mağusa bölgesinin önemli futbol yıldızlarından olan Mustafa Biran, erken yaşta onu çalıştıran antrenörlerin ilgisini çeker ve başarı dolu kariyeri adım adım yükselir. Mustafa, Mağusa Türk Gücü’ne uzun yıllar hizmet ederken, 23 yıl sonra gelen şampiyonlukta da söz sahibi isimlerden olur.

1 Ağustos 1974 yılında dünyaya gelen Mustafa Biran’ın için futbol ilk olarak hayatına çocukluk yaşlarında girer. Babasının da eski bir futbolcu olmasından dolayı topa aşina olan Mustafa Biran her fırsat bulduğunda arkadaşları ile yollarda sokaklarda futbol oynamaya başlar. İlkokul yıllarında futbol hayatında sadece bir oyun olarak kalsa da Namık Kemal Lisesi’ne başlar başlamaz yeteneği fark edilir ve hemen okul takımına alınır. Okul yıllarında sürekli okul takımında futbol oynayan Biran, şampiyonluk yaşamasa da yarı final görme başarısını elde eder.

Okul yıllarında oynadığı başarılı futbol ile dikkat çeken Mustafa Biran, dönemin Mağusa Türk Gücü genç takım antrenörü Ahmet Dokuz tarafından takıma kazandırılır ve böylece aralıksız 17 yıl aynı formayı terleteceği serüveni de başlamış olur. Genç takımda 2 yıl oynadıktan sonra kulüpte herkesin bildiği biri olan Mustafa Biran, A Takım kadrosuna seçilir ama forma dahi giyemeden askere gidince bir anda futboldan 2 yıl kopmuş olur. Askerlik dönüşü hemen yeniden A Takım kadrosuna alınan Mustafa Biran dönemin antrenörü Değer Çeker tarafından sol bek mevkisinde oynatılmaya başlar.

İlk başarısını erken yaşar

A Takım’a alındığı dönemlerde Mağusa Türk Gücü kötü bir sezon geçirir ve dönemin 2. Ligi’ne düşer. Ertesi sezon lige iyi başlamasalar da takımın başına Aydın Çırakoğlu gelince üst üste 11 maç galibiyet alarak düşme potasından çıkma potasına yükselirler ve ligin son maçında Çanakkale ile berabere kalarak yeniden 1. Lig’e dönerler ve böylece takımdaki ilk başarısını erken yaşamış olur.

banner134

A Takım kadrosuna alındıktan sonra kısa bir süre içerisinde birkaç farklı antrenör ile çalışan Mustafa Biran gerek yeteneği gerek çalışkanlığı gerekse karakterli kişiliği ile takımın değişilmez oyuncusu olur ve takımın başına her gelen antrenör ondan vazgeçmez.

Süper Lig şampiyonluğu onun için çok önemli bir yer tutar

Artık takımın vazgeçilmezi olan Mustafa Biran için Teknik Direktör Eralp Şerifoğlu’nun takımı yönettiği sene çok iyi bir sezon geçirse de istenilen şampiyonluk bir türlü gelmez. Daha sonra takımın başına Mustafa Borataş gelir ve özellikle yetenekli yabancı futbolculardan oluşan bir kadro kurulur. Bu kadro o sezon çok başarılı bir dönem geçirerek takımı 23 yıl sonra en üst başarı olan Süper Lig şampiyonu yapar. Mustafa Biran için bu şampiyonluk hayatında çok önemli bir yer tutar.

Veda vakti gelmiştir

Şampiyonluktan sonra takımın yine vazgeçilmezi olan Mustafa Biran çalıştığı işyerinden bir türlü izin alamadığı için düzenli antrenmanlara katılamaz ve bu durumda onun performansı için ciddi sorun olur. Lefkoşa’da çalıştığı yıllar Gençlik Gücü tarafından transfer teklifi alan Mustafa Biran için artık içinden yetiştiği camiaya veda etme vakti gelmiştir. Gençlik Gücü’ne transfer olduktan sonra burada da başarılı olan Mustafa Biran takımda geçirdiği ilk yılda son maçta Süper Lig’e çıkmayı kaybetseler de ikinci sezonunda Süper Lig’e terfi etme başarısı yakalar.

Her takımda başarılı olur

Gençlik Gücü’nde geçirdiği 2 başarılı sezondan sonra Akıncılar’a transfer olan Mustafa Biran burada farklı dönemlerde 2 sezon futbol oynar. Burada da şampiyonluk yaşayan Biran daha sonra Mormenekşe’ye transfer olur ve burada da 2 sezon futbol oynar burada bir şampiyonluk yaşar ve bir de play-off finalinde Süper Lig’e çıkmayı kaybederler. Böylece Mustafa Biran her gittiği takımda şampiyonluklar yaşar ve başarılı olur.

Futbol en büyük zenginliği oldu

Futbol oynadığı 20 yıl boyunca efendi kişiliği ve karakteri ile herkesin sevgi ve saygısını kazanan Mustafa Biran futbol hayatında ki en büyük zenginliği oldur ve futbol sayesinde çok büyük dostluklar ve güzel anılar kazanır. Bunun da en büyük sebebi her gittiği takımda aidiyet duygusunu yüksek olmak olarak tutmak olarak yaptığını belirtir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88