Mustafa Çil

banner37

Yenicami altyapısında küçük yaşına rağmen ortaya koyduğu performansla A takıma kısa sürede çıkmayı başaran genç yetenek

Mustafa Çil
banner90
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Yenicami’nin gelecek vaad eden genç yeteneği Mustafa Çil. Çil, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Yenicami’nin geleceğin yıldız adaylarından 8 Aralık 2003 yılında Lefkoşa’da doğan Mustafa Çil, üç nüfuslu aile içerisinde tek erkek olan bireylerdendir. Mustafa Çil’in futbolun içinde çok küçük yaşlardan beri olması baba Mehmet Çil’in de olumlu yaklaşımı ve yön vermesi sonucunda futbol sahalarında yer alarak futbola olan ilgisinin her geçen gün artmaya devam etmesi sonucunda futbola başladı.

İnançlı başlangıç


Futbol hayatına 8 yaşında (2011 yılında) Yenicami’de başlayan Mustafa Çil, küçük yaşta futbolda ilk adımları atarken, gelecek planlamasında iyi ve yetenekli bir futbolcu olmak, daha iyi noktalara gelebilme adına inançlı bir şekilde futbola adım attı. Temel eğitimi en iyi şekilde alabilmek için altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye özen gösteren Mustafa Çil, futbola olan ilgisi her geçen gün artmaya devam ederken, yeni bir döneme de başlamış oldu. 

Aşama aşama yol alındı


Yenicami altyapısında çalışmaları sürdüren Mustafa Çil, beş yılı (2011-2012-2013-2014-2015) geride bıraktıktan sonra yaş gruplarına aşama aşama yükselerek merdivenleri birer birer sağlam bir şekilde çıkmaya başladı. Beş yıllık alt yapıdaki gelişimi tamamlayan Mustafa Çil, önce Yenicami U12 takımına 11 yaşında (2014 yılında) alınarak yavaş yavaş yarışmacı liglere yönelik hazırlıklar başlandı.


Futbola olan ilgisinden dolayı sırasıyla U13 takımına 12 yaşında, U14 takıma ise 13 yaşında yükselen Mustafa Çil, çok iyi gelişim göstermeye ve yeteneklerini sergileyerek dikkat çekmeye başladı. Yenicami Akademi’de 14 yaşında U15 takıma alınarak yeni bir döneme başlamış oldu.


U15 takımında başarılı bir performans ortaya koyan Mustafa Çil, takım içerisinde sivrilerek yıldızı parlamaya adından söz ettirmeye başladı. Mustafa Çil, 2 yıl (2017-2018) U17 takımında yer aldığı dönemlerde 2 kez final oynarken, bir şampiyonluk kazanarak önemli başarı elde etti. U21 genç takıma 16 yaşında (2019 yılında) alınan Yenicami’nin genç yeteneği Mustafa Çil, başarılı performansını sürdürmeye devam ederken oynadığı futbola da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Futbolda büyük hedefler peşinde olduğunun bilinci içerisinde çalışmalarına devam eden genç futbolcu 2 yıl genç takımda 17 yaşında (2020 yılında) A takıma yükselme başarısı gösteren ve gelecek vaad eden başarılı futbolcu Mustafa Çil, Yenicami’de ilk kez forma giyiyor.

Hedef Avrupa arenası 


Futbol hayatına 8 yaşında Yenicami Akademi altyapısında başlayan Mustafa Çil, temel eğitimi en iyi şekilde almasıyla birlikte gelişiminde aşama göstermesi, performansın yükselmesine önemli etki yaptı. Genç takımda oynadığı futbol, ortyaya koyduğu başarılı performansla 17 yaşında (2020 yılında) A takıma yükselen Mustafa Çil, çok çalışarak daha büyük ve farklı hedeflere ulaşabilmek için mücadelesini sürdürüyor.


A takımda yolun başında olduğunun bilinci içerisinde bıkmadan usanmadan çalışmalarını sürdüren Mustafa Çil, Yenicami’de çok daha iyi noktalara gelerek kalıcı olmak istiyor. Öncelikle A takımda daha fazla forma şansı bulmak için mücadele eden genç yetenek Mustafa Çil, 16 yaşında yükseldiği genç takımada 2 yıl forma giydikten sonra, A takımda ise geçtiğimiz sezon forma giymeye başladı.


A takımda kalıcı olmanın zor olduğunun bilinci içerisinde çalışmalarına yılmadan devam ederken, çalışkanlığını hırsı ile bütünleştiren, tekniğini şut kalitesi ile birleştiren Çil, ofansif alanda attığı kritik gollerle skora katkı koyan bir yapıya sahip. Profesyonel anlayış içerisinde futbol oynayarak, yeni yükselmiş olduğu A takımda sürekliliği sağlayarak Yenicami’de önemli başarılara imza atma düşüncesinde olduğunu vurgulayan genç isim öncelikli hedefinin çok küçük yaşlardan beri Avrupa arenasında futbol oynamak hayalleri arasında yer alıyor.


Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten Mustafa Çil, Değirmenlik Lisesi 11.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları 


Yenicami Akademi U17 takımında 2017-2018 sezonunda ilk kez forma giyen Mustafa Çil,  2017-2018 sezonunda U17 liginde şampiyonluk sevinci yaşarken, 2018-2019 sezonunda U17 ligi finalinde bu kez kaybetti. Yenicami A takımında sezon başında (2019-2020) oynatılan Süper Kupa şampiyonluğu sevinci yaşarken, aynı sezonun sonunda Nicosia Group Kıbrıs Kupası şampiyonluğu ile sezonu tamamlayan genç futbolcu Mustafa Çil genç yaşta önemli başarılar elde etti.

Alt Yapının Önemi: Mustafa Çil, futbola başladığı yıllarda Kıbrıs futbolunda alt yapılara gerçek anlamda önem verilmediğine vurgu yaparak, kulüpler geleceğini kurtarmanın yolunun altyapılardan geçtiğinin altını çizdi.
 


Futbolcunun temel eğitimi doğru bir şekilde alabilmesi için mutlaka altyapı çalışmalarından geçmesi gerektiğini belirten Musatafa Çil, son yıllarda  (2 yıl) futbolumuzda altyapılarda çok ciddi gelişim gözlemlendiğini belirtti. Son yıllarda altyapılardaki çalışmaların iyi düzeyde ve futbolcunun gelişimi için olduğundan dolayı kulüplerimiz altyapısından çıkan futbolcuların çok iyi gelişim gösterdiğini ifade eden Çil,altyapıdaki futbolcularımızın geleceğinin emin ellerde olduğunu göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

banner134

Futboldan Beklentileri: Futbola olan tutkunun çok küçük yaşlarda başlaması ile birlikte altyapıdaki çalışmalarına da küçük yaşta başlmasından dolayı futbol aşığı bir futbolcu olmasına neden olduğuna vurgu yapan Mustafa Çil, futbolda belli bir yerlere gelebilmek için işin cididiyetinde olunması gerektiğini belirtti.


Yenicami A takımında açılan yeni sayfada çok daha iyi yerlere gelebilmenin çok çalışmadan geçtiğinin bilinci içerisinde mücadele etmeye devam edeceğini belirten Mustafa Çil, elde edeceği başarılarla adından sıkça söz ettirmek istiyor. Gelecekle ilgili hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam eden Mustafa Çil, Yenicami’de kısa sürede elde etmiş olduğu şampiyonlukların, yenilerine imza atmak için çok çalışacağını belirterek bütün futbolcuların hayal ettiği Avrupa arenasında futbol oynayarak ülkemizi gururlandırma düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Futbolu ile İlgili Düşünceleri: Kıbrıs futbolu ile alakalı olumlu ve olumsuz düşünceleri olduğunu belirten Mustafa Çil, ülkede futbola bakış açısının önemine dikkat çekti. Futbolumuzda altyapı çalışmalarına ve biz gençlere daha fazla önem verilmesini beklediğini, eski döneme göre son zamanlarda altyapılara önem verilmesi ile birlikte daha fazla gelişim göstermesini olumlu bulan Mustafa Çil, Türkiye ve Avrupa arenasında ülke olarak tanınmamak Kıbrıs futbolumuz için kötü bir durum teşkil etmesini olumsuz olarak nitelendirdi.


Son zamanlarda dünyada koronavirüsün yayılmasıyla birlikte futbolu maddi ve manevi olarak oldukça olumsuz etkilediğini belirten Mustafa Çil, herşeye rağmen bütün dünyada ligler yaklaşık 3 ay sonra başlayarak devam ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs’ta futbolumuzun halen daha başlamamasının kötü bir durum olduğunu ve futbol kulüplerine gelecek dönemde olumsuz olarak yansıyacağı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Mustafa Çil’in Biyografisi:

Doğu Tarihi:  08.12.2003

Doğum Yeri: Küçük Kaymaklı (Lefkoşa)

Yaşı: 17  

Boyu: 1.72  

Kilosu: 64 kg

Burcu: Yay burcu

Öğrenimi

İlkokulu: Haspolat İlkokulu

Ortaokul: Değirmenlik Ortaokulu

Lise: Değirmenlik Lisesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Yenicami
 

Türkiye’de Tuttuğu Takım: Fenerbahçe

Avrupa’da Tuttuğu Takım: Bayern Münih

Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Alex De Souza

Hobileri: Play Station oynarım, boş vakitlerimde ekstra antrenman yaparım.

Oynadığı Mevki:  Orta saha, Kanat, On numara

En Önemli Özelliği: Şutları ve tekniği

Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol, Basketbol ve Hentbol

Karakter Yapısı: Saygılı ve dürüst bir kişiliğe sahip

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75