Mustafa Gök

banner37

Maraş alt yapısında yetişen ve ortaya koyduğu performans ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran genç yetenek:

Mustafa Gök
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Maraş’ın gelecek vadeden genç yeteneği Mustafa Gök, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


20 Şubat 1999 yılında Gazimağusa’da doğan Mustafa Gök, dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireylerdendir. Gök futbol altyapı çalışmalarına ideal olan dönemde başlarken, baba Ayhan Gök geçmişte Türkiye’de Antalya Yolspor’da 3 yıl kalecilik yapması ve futbolun içinde yer almasından dolayı futbol ilgi alaka duyarak futbol sahalarında sürekli olması futbola ilgisi her dönemde artarak futbol sahalarında yer alarak futbola başladı.

Altyapıda gelişim gösterdi


Futbol hayatına 8 yaşında (2007 yılında) ülkemizde altyapılarda en çok sporcu bulundurma kapasitesine sahip kulüplerimizden olan Maraş Gençlik Spor Kulübü altyapısında başlayan Gök, futbolda ilk adımları atarken, gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek için çok istekli ve bilinçli bir şekilde futbola adım atmış oldu. Altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye özen gösteren Gök, küçük yaştan futbola ilgisi yüksek olmasından dolayı çok çalışarak gelişim göstermeye başladı. Maraş altyapı çalışmalarına devam eden Gök, iyi yerlere gelebilmek için çok çalışarak minikler kategorisinde dört yıl (2007-2008-2009-2010) aralıksız devam ederek gelişimine özen gösterdi. Gök, yıldızlar kategorisinde 2 yıl (2011-2012) devam ederek altyapı çalışmaları içerisinde almış olduğu eğitimle kendini geliştiren, geleceğe yönelik yapılan çalışmalarda yılmadan istekli bir şekilde çalışmaya devam etti. Gök, göstermiş olduğu başarılı performansla yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalini verirken, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Başarılı altyapı eğitimi sonrasında hedef büyülterek yola çıkan, gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam eden Gök, 14 yaşında (2013 yılında) bu kez yarışmacı lig heyecanı yaşayarak U15 Yıldızlar Ligi’nde ilk kez Maraş Gençlik forması giymeye başladı.

Geçişlerde gelişti

banner134

14 yaşında (2013 yılında) Maraş U15 takımda oynamaya başlayan Gök, yarışmacı ligde göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri de üzerine çekmeyi başararak Maraş forması ile fark yaratmaya başladı. Gök, 6 yıl boyunca Maraş altyapısında almış olduğu temel eğitimle hızlı bir şekilde gelişim göstermesi, U15 takımında da devam ettirmeyi başararak yükselişe geçti. 3 yıl (2013-2014-2015) boyunca yarışmacı ligde oynayarak erken gelişim gösteren, Maraş forması ile başarılı performansın sürdüren Gök, U17 takımına oynamadan hızlı bir geçiş yaparak, (2015 yılında) 16 yaşında U21 genç takıma alındı. Maraş Gençlik U21 genç takımda çıkışını ve başarılı performansını sürdürmeye devam eden Gök, 2 yıl (2016-2017) genç takımda oynayarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarırken, yıldızı parlamaya adından söz ettirmeye devam etti. Futboldaki geleceğine yönelik başarılı bir şekilde çalışmalara devam eden ve geçişlerde gelişen genç futbolcu 18 yaşında (2017 yılında) ilk kez A takıma yükseldi. A takımdaki başarılı performansını sürdüren Gök, Maraş’ta 4 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Başarıları


Maraş Gençlik altyapısında forma giyen Gök, altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda şampiyonluklar elde ederken, 2010-2011 futbol sezonunda Maraş U14 takımıyla üçüncülük, 2014 yılında Ortaokullar arası futbol şampiyonasında Canbulat Özgürlük Ortaokulu ile üçüncü oldu. 2012-2013 futbol sezonunda (U19 3.dereceli lig 2. Lig) gençler ligi şampiyonu olan Maraş’ta yaşı küçük olduğundan dolayı ara ara forma giyen Gök, şampiyonluk sevinci yaşadı. 2016-2017 futbol sezonunda 1.Lig Kırmızı Grupta (A2 2.dereceli lig 1. Lig) şampiyonluk yaşayan Gök, 13 maçta 6 gol 7 asist yaparak takıma katkı koyan isimlerin başında geliyordu. Beyaz grup şampiyonu Esentepe ile Ahmed Sami Topcan Kupası yarı finalde penaltılarla kaybederek finale yükselmedi.

Altyapının önemi: Gök, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz kulüplerinde de altyapının önemi oldukça yüksek olduğuna vurgu yaparak, ülkemiz altyapıların gelişmesi için kulüpler kendi bünyesinde, "Altyapı fonu" kurması gerektiğini belirtti. Altyapıda iyi futbolcular yetiştirilebilmesi için altyapıya ayrılan bütçe içerisinde özellikle tesisler ve antrenman sahaları yapılması gerektiğinin altını çizen Gök, altyapıda yer alan oyunculara teknik, taktik ve antrenman bilgi ve deneyimleri hocalar nezaretinde tamamen bilimsel verilere dayalı bir programı hazırlanarak uygulanması gerektiğini belirtti. Altyapıda yer alan her oyuncunun bireysel formasyon gelişimine yönelik oyuncu bazında özel eğitimler planlanması gerektiğini belirten Gök, bu eğitimler bir süre KTFF tarafından da organize edilmesi gerektiğini söyledi. Gök, özellikle oyuncuların yetenekleri daha da geliştirilmesi, yarışmacı özellikleri artırılabilmesi için her türlü taktik, teknik ve kondisyon antrenman eğitimlerin bireysel olarak hayata geçirilmesi ve sağlanması gerektiğini ifade etti.

Futboldan beklentileri: Futbolda beklentilerin yüksek olduğuna dikkat çeken Gök, A takımda yakalamış olduğu forma şansını en iyi şekilde devam ettirmek istediğini belirterek takımıyla birlikte ligde iyi mücadele ederek üst sıraları zorlayan ve ligi en iyi yerde bitiren bir takım ve takımsal başarıda baş mimarlardan biri olmak istediğini söyledi.

Kıbrıs Futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs Futbolu’na uygulanan ambargolardan dolayı oldukça sıkıntılı dönem ve süreçler yaşandığına vurgu yapan Gök, her alanda olduğu gibi ülke sporuna çok büyük zararlar verdiğine dikkat çekti. Ülkeye uygulanan spor ambargosundan dolayı profesyonelleşmede yaşanan sıkıntıların en büyük etkileri olduğunu belirterek bu yüzden ülkede futbolunun gelişmediği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75