Mustafa Siyami

banner37

Zıplama kabiliyetini tam 16 yıl yüksek atlama ile değerlendiren, 2.16 metreyi geçerek Kıbrıs rekorunu uzun süre elinde bulunduran başarılı bir geçmişe sahip isim

Mustafa Siyami
banner90
banner8

Can İPCİOĞLU

Tam tamına 16 yılını yüksek atlama ile geçiren ve Kıbrıs rekorunu uzun süre elinde bulunduran bir başarılı atletten söz ediyoruz; Mustafa Siyami. 7 yaşında zıplama kabiliyetinin olduğunu fark eden ve kendisine güvenen Mustafa Siyami, ülkede fakirliğin kol gezdiği bir dönemde çok başarılı bir sporcu kimliği ile hayatına devam edeceğini tahmin bile edemezdi.

Okulun tellerinden atlayışı Güner Burgul’ın gözünden kaçmadı


Ortaköy İlkokulu’nda Barış Gücü askerlerinin öğrencilerin karnını doyurması için her gün sabahleyin okula taşıdıkları yiyecekleri almak için zaman kaybetmeme adına koşarak geldiği okulunun bahçe kapısından değil de tellerinin üzerinden atlayarak girmesi Siyami’nin talihini değiştiren önemli bir detay olmuştu. İşte tam da böyle günlerden birinde onu bahçe tellerinin üzerinden atlarken gören merhum öğretmenlerimizden Güner Burgul, onu yanına çağırdı. Korkarak hocasının yanına giden Mustafa Siyami korktuğunun aksine bir davranış ile karşılaştı. Kendisine bahçe tellerinden nasıl atladığını soran Güner Burgul, o gün onun iyi bir yüksek atlamacı olacağını düşünmüş, kızmak yerine başını okşayarak Mustafa Siyami’yi himayesine almıştı. Hafta içi her gün hocası ile çok çalışarak iyi bir yüksek atlamacı olmak için ilk adımları atmaya başladı.

Lisede favorileri geride bırakır, Pars’a ait rekoru kırar


Daha sonra Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’na geçmiş ancak ilk yıllarında yüzüne bakan olmamıştı. Kendisini bu yıllarda da Güner Burgul hoca çalıştırmaya devam ediyordu. Sonrasında orta üçüncü sınıfta Raif Örtunç hocası Mustafa Siyami ile ilgilenmeye başladı. O da bu ilginin karşılığında yüksek atlamada lisede okuyan sporcuların üzerinde bir derece yaparak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Lisede okuyan başarılı isim Salih Tarcan’dan bile daha iyi derece yapıyordu. Hatta o yıllarda 1.60 m ile rekor merhum Mehmet Pars’ta idi. Lefke’deki bir yarışta 1.64 m atlayarak rekoru kıran Siyami, bu andan itibaren Mehmet Pars ile çok iyi bir arkadaşlığa başladı.

Lefkoşa’da birincilik kazanınca oluşan derin sessizlik

banner134

1973 yılında Rum tarafındaki bir yarışmaya katıldı. O yıllarda Türkiye rekortmeni Nurullah Candan’dan ay yıldızlı forma alarak yarışmak istedi ve Rumlar da bu forma ile yarışmasına izin verdi. O dönemde Rum atlet Alexsis Vasili 1.85 m ile iyi bir atlayış yapmıştı. İkinci hakkında 1.85’i geçen Siyami, 1.88’i ikinci denemesinde, Rum atlet ise üçüncü hakkında geçince birinciliği elde etmişti. O an büyük bir sessizlik yaşanmış, herkes şaşırmıştı. Birinci olduktan sonra yürüyerek evinin yolunu tutan Mustafa Siyami büyük bir mutluluk yaşıyordu.

Pakistan’da Asya Oyunları’nda 2.16’lık atlayışla kırılan Kıbrıs rekoru


Daha sonraki yıllarında Türkiye’de eğitime başlayan Mustafa Siyami’nin yolu Türkiye rekortmeni Ekrem Özdamar ile kesişti ve yeni bir maceraya atılmasına sebep oldu. Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Halil Fikret Alasya, Mustafa Siyami’nin Türkiye’de yaşanabilir iyi bir koşulda bulunması adına Türkiye’ye mektup yazdılar. Dönemin bölge müdürü olan Ali Şevki Erek onunla yakından ilgilendi ve Mustafa Siyami’yi Türkiye Milli Takımı kampına götürdüler. Birçok isim onunla ilgilendi. Veli Ballı ve Celal Olgaç gibi kişiler hep onun yanında oldu. 1976 yılında antrenörü Orhan Altan ile birlikte çalışarak derecesini 2.05 yaptı. 1997 yılında Pakistan’da yapılan Asya Oyunları’nda yarıştı. Orada önce 2.08, daha sonra ise 2.16 atlayarak derecesini yukarıya çekmiş oldu.

Rus antrenörü onu harabede yaşarken buldu


Bu başarısından sonra Ukranyalı antrenör Robert Zatkom, Mustafa Siyami’ye özel antrenör oldu. Daha sonraki yıllarda Erenköy Lisesi’nde öğretmenliğe başlayan Mustafa Siyami yıllar sonra bir misafiri ile karşılaştı. Onu görmeye gelen Robert Zatkom’dan başkası değildi. Kendisi kötü bir yerde kalıyordu ve Rus antrenör onu o halde görünce çok üzülmüştü. Böyle bir sporcuya verilen değer bu olmamalıydı. Sonraki yıllarda Ali Volkan’ın müsteşar olduğu dönemlerde kendisi ile ilgilenilmesini unutmayan Mustafa Siyami yıllar geçip öğretmenlikten emekli olduktan sonra sporcu yetiştirme adına ülkemizde faaliyet gösteren bir üniversiteye iş başvurusunda bulundu. Burada gördüğü davranışlardan oldukça rahatsız olan Mustafa Siyami spordan soğuma noktasına geldi. Halbuki onun amacı para kazanmak değil, başarılı sporcular yetiştirmek ve tecrübelerini aktarmaktı.

Rumların “Kıbrıs Rekortmeni” anonsu onu duygulandırdı


Daha sonraki yıllarda kapıların açılması ile birlikte Larnaka’da bir yarışa katılan Meliz Redif’i izlemek için Ali Volkan ile birlikte Güney’e geçen Mustafa Siyami’yi hatırlayan Rumlar onu sahada Kıbrıs Rekortmeni olarak anons ederler. Siyami bu duygu yüklü anı hiç unutmaz. Kıbrıs’ın Güneyi’nde ve Kuzeyi’nde başarılı sporculara verilen değer arasında farkın bir gün kapatılmasını çok isteyen Siyami, Türkiye’nin ünlü spor yazarlarından Hınçal Uluç’ın adanın iki tarafındaki kültür farkı adındaki konu ile ilgili yorumunu da hiç unutamadığını dile getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75