Mustafa Zurnacılar

banner37

Uzun yıllar boyunca Yeniboğaziçi’nin kaptanlığını yapan şimdi ise Yeniboğaziçi Belediye Başkanlığı’nı yürüten lider bir karakter

Mustafa Zurnacılar
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Doğu bölgesi futbolunun akıllardan çıkmayan isimlerinin başında gelen, futbolculuğunun ötesinde liderlik, birleştiricilik yönleri ile de bilinen Mustafa Zurnacılar, yıllarca süren hizmetini şimdilerde Y. Boğaziçi Belediye Başkanı olarak devam ettiriyor.

Futbola 15 yaşında bir tesadüf eseri başlayan Zurnacılar, gösterdiği performansla kısa sürede A takıma yükselir ve uzun yıllar takımın vazgeçilmezi ve kaptanı olarak görev yapar. Zurnacılar, camiaya antrenör ve yönetici pozisyonlarında da hizmet eder.

Bahçeden dönerken maça dahil edilir

Larnaka’ya bağlı Boğaziçi (Aytotoro) köyünde 1 Eylül 1973 yılında dünyaya gelen Mustafa Zurnacılar, 1974 yılında ailesi ile birlikte şimdiki Yeniboğaziçi köyüne göç eder. Çocukluk yıllarında gerek babasına yardım etmek, gerekse sorumluluklarının fazla olmasından dolayı futbol ile tam anlamıyla 15 yaşlarında tanışır. Her ne kadar da ilkokul yıllarında atletizm sporu ile ilgilense de lisanslı futbolculuk hayatı bir tesadüf eseri başlar. Bir gün bahçe dönüşü köyünün antrenmanını izlemek için sahaya giden Mustafa Zurnacılar, antrenman maçındaki oyuncu eksikliğinden dolayı dönemin antrenörü Mehmet Kansu tarafından ayağında bahçe ayakkabıları olmasına rağmen sahaya alınır ve o gün oynadığı güzel futboldan sonra kendine hemen lisans çıkartılır.

A takım ile serüven başlar

Kendisine lisans çıkarıldıktan sonra direkt A takım kadrosuna alınan Zurnacılar, ilk yılında genelde A takımda forma giymesine rağmen ihtiyaç halinde genç takım forması da sırtına geçirir. İlk yılında alışılmış mevkisi dışında merkez orta saha oyuncusu olarak sahaya çıkan Mustafa Zurnacılar, bu pozisyonda oldukça başarılı olunca artık takımın vazgeçilmezleri arasına girer. İlerleyen yıllarda iki ayağını çok iyi kullanması ve lider özelliği onun vazgeçilmez bir defans oyuncusu olmasını sağlar.

22 yıl forma aşkı vardı

Yeniboğaziçi formasını 22 yıl boyunca giyen Mustafa Zurnacılar bu başarının sırrını forma aşkı ve mükemmel bir arkadaşlık ortamında bulur. Bu 22 yıl boyunca takıma bırakın yurtdışından bir yabancı oyuncu ülkenin başka yerleşim biriminden bile hiçbir futbolcu olmaması ve tamamen köylü futbolcuların oluşturduğu amatör ruh onları sürekli besleyen en büyük faktör olur. Zurnacılar bu süre içerisinde 4 kez süper lige çıkma başarısı, Neptün kupası finali, milli takıma seçilme, karmalara seçilme gibi birçok başarılar yaşar.

banner134
Farklı takımlarda forma giydi

2006 yılında Yeniboğaziçi Süper Lig şampiyonluğunu kazanmak adına flaş bir kadro kurunca kendisi ve birkaç takım arkadaşı yeni oluşan kadroda yer alamazlar. Kendisi bu dönemde ilk olarak Dumlupınar’a geçer daha sonra ise ligin ikinci devresinde Mormenekşe’ye transfer olur ve burada şampiyonluk yaşar. İlerleyen yıllarda ise Gençler Birliği ve Dörtyol’da da futbol oynayan Zurnacılar, bu takımlarda da şampiyonluklar yaşar.

Acı günler de oldu tatlı günler de

Futbol yaşamı boyunca özellikle köyü olan Yeniboğaziçi dahil olmak üzere birçok güzel ve acı dolu anlar yaşayan Mustafa Zurnacılar için iki önemli maç hiç belleğinden çıkmaz. Gençler Birliği’ne transfer olduğu yıl 3. Lig play-off gruplarına kalan takımın önemli bir oyuncusu olan Zurnacılar, Doğancı ile oynayacakları final maçı öncesi bu maçı penaltılara bırakırlarsa şampiyon olacaklarını fakat kendisinin geçmişte penaltı ile ilgili kötü bir tecrübesi olduğu için penaltı kullanmak istemediğini takımın antrenörü Aydın Çırakoğlu’na söyler. Çırakoğlu bunu maç başı kabul etmesine rağmen, maç penaltılara kalınca bir anda kendi ismini penaltı listesinde görür ve adeta korkarak kullandığı penaltı gol olunca takımı küme çıkar. Bununla beraber Yeniboğaziçi’nde oynadığı yıllarda Türk Ocağı deplasmanında alacakları bir puanının onları kümede bırakacakları bu maçta Türk Ocağı’nın aşırı hırslı bir mücadelesi sonucu maçı 4-2 kaybederler ve küme düşerler. Bu maçta küme düşmeleri ve maç sonu rakiplerinin aşırı sevinci onun en çok canını yakan olay olarak anılarına yazılır.

Hep can simidi oldu

Köyünde oynadığı uzun yıllar boyunca lider kişiliğinin takıma yansıttığı katkı yanında takımın kötüye gittiği zamanlarda hep can simidi olarak devreye giren Mustafa Zurnacılar, özellikle Süper Lig’de oynadıkları dönemlerde 4 kez ligin son haftalarında hem futbolcu, hem antrenör hem de yönetici görevlerini üstlenir ve bu 4 maceranın üçünde başarılı olup takımı ligde tutar. Bununla beraber bir dönem de sezona Yeniboğaziçi antrenörü olarak başlamasına ve çok genç ve iyi bir kadro kurmalarına rağmen kulüp içinde yaşanan ağır muhalefetten sonra kulüp başkanının görevden ayrılması ile kendisi de görevinden istifa eder ve bu olay içinde hep bir uhde olarak kalır.

Belediye çatısı altında hizmetlerine devam ediyor

Şu an Yeniboğaziçi Belediye Başkanı olan ve özelde Yeniboğaziçi’ne genelde bölge kulüplerine maddi ve manevi yardımlarda bulunan Mustafa Zurnacılar 2006 yılında Yeniboğaziçi Belediyesi çatısı altında kurulan spor kulübüne uzun süre başkanlık yapar ve bu süre içerisinde sporun altyapısına da hizmet eder.

Futbol oynadığı uzun yıllar boyunca hep lider futbolcu durumunda olan Mustafa Zurnacılar, bu lider özelliğini futbol oynadığı uzun yıllar boyunca elde etti. Bu lider özelliğinin karakterine yansıması ve ülkede tanınmış biri olması ise kendisinin bugün belediye başkanı olmasında en büyük faktör olur.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75