“Ne vaat ettiysek yapacağız”

banner37

Basketbol Federasyonu yeni başkanı Orhun Mevlit, gerçekçi projeler ürettiklerini ve bunları hayata geçireceklerini vurguladı

“Ne vaat ettiysek yapacağız”
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

Basketbol Federasyonu Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda başkan seçilen Orhun Mevlit, seçim sürecinin yanı sıra basketbolda atacakları adımları Kıbrıs Gazetesi’ne aktardı. Seçim sonrası birçok kesimden geri dönüş aldıklarını belirten Mevlit, tüm bu isimleri basketbol ailesine katmak amacında olduklarını vurguladı.


Mevlit, altyapılar konusunda radikal bir adım atacaklarını ve U20 Ligi’ni kuracaklarını belirtirken, dış temaslara önem vereceklerini, sezon planlamasını erkenden belirleyeceklerini belirtti. Süper Lig’de makasın çok açık olduğunu, bunu azaltmayı planladıklarını söyleyen Mevlit, vaat ettikleri projelerin gerçekçi olduğunu ve hayata geçireceklerini söyledi.

“Kulüplerin sempatisini kazandık, hiçbir kulüp biz seçildik diye rahatsız olmadı”

 Olgun bir seçim geçirildiğini ifade eden Mevlit, adaylık sürecinde iyi çalıştıklarını, hedeflerinin 11 kulüpten oy almak olduğunu, neredeyse tüm kulüplerle yaptıkları toplantılarında aday olup olamayacakları konusunun geçtiğini, bu konuda yasal hiçbir sıkıntı olmadığını çünkü yasada murat edilenin sporu yöneten kritik insanların federasyona girip pozitif ayrımcılık yapmaması olduğunu vurguladı.


Dinamiği çok yüksek bir ekiple yola çıktıklarını, alanlarında başarılı isimler olduğunu, kulüplere ve camiaya görüşme ve sosyal medya aracılığı ile yapmak istediklerini göstererek kulüplerin sempatisini kazandıklarını ifade eden Mevlit, hiçbir kulübün kendilerinin seçilmesinden rahatsız olmadığının altını çizdi.

“Tüm iletişimimizi samimiyet üzerine kurduk”


Mevlit, oy vermeyenlerin de kendilerini doğru insan gördüğüne emin olduğunu, daha fazla oy çıkarabileceklerini düşündüklerini, iki başkanın önünde de 7 oy ile kazanmanın kendileri için keyif verici olduğunu aktararak, “Umarım bundan sonraki basketbol seçimlerinde sadece basketbolun konuşulduğu ve sadece basketbolun değerlendirilerek oy verildiği seçimler olur” dedi.


Başkan Mevlit, devam eden bir pandemi süreci ve ekonomik imkanların daraldığı bir dezavantajın söz konusu olduğunu, kaynaklar azalsa da samimiyetin çoğaldığını göstermek istediklerini, tüm iletişimi samimiyet üzerine kurduklarını, projelerinin inandırıcılığı ve kabul görebilir noktada olmasının çok önemli olduğunu belirtti.


Seçim sonrasında birçok kesimden geri dönüşler aldığını aktaran yeni başkan, bu isimleri camiaya kazandırarak basketbol ailesini geliştirmek istediklerini ifade etti.

“25 yıldır basketbolun içindeyim, sorunları da biliyorum, çözümlerini de”


25 yıldır basketbolun içerisinde kesintisiz yer aldığını, gitmediği salon olmadığını, tüm sorunları bildiğini, nasıl çözüm bulunacağı ile ilgili çözümler üreteceklerini söyleyen Mevlit, bunlardan birisinin altyapılarda yapacakları radikal değişim olacağını ifade ederek bu projeyi aktardı.


banner134
U 20 Ligi’ni oluşturacaklarını, bu konudaki projelerini koçlarla görüşerek aktaracaklarını ve onların fikirlerini alacaklarını belirten Mevlit, belli gerekçelerle basketboldan kopma noktasına gelen oyuncuları parkede tutma amacında olduklarını belirtti.


Mevlit, U 20 Ligi’nin yeni sezonda devreye gireceğini, U 17 ve U 15 Ligleri ile 3 altyapı ligi oluşturulacağını belirtirken, bir takımda maksimim 20 yaş altı 5, 19 yaş altı yine 5 oyuncu olabileceğini ifade etti.

“Büyük erkeklerde makasın kapatılması için kulüpleri güçlendirmeliyiz”


Eylül’ün ilk haftasına kadar statünün ne olacağını netleştirip açıklayacaklarını, altyapı liglerinin önce başlatılacağını belirten Orhun Mevlit, Büyük Erkekler Ligi’nde takım sayısının arttırılması öncesinde bu kulüplerin güçlendirilmesini ve açılan makasın kapatılmasını amaçladıklarını belirtti.


Ülkede ciddi antrenör sıkıntısı olduğunu, bunun yanı sıra hakem sınıflandırma sıkıntıları bulunduğunu, E kursu sertifikası olmayan kişilere D sertifikası verildiğini, bunun düzeltilmesi gerektiğini aktaran Mevlit, hiç kimsenin ilk antrenörlük senesini A takımda yapmaması gerektiğini, seviye olmaması nedeni ile gelişim konusunda kişilerin rahat davrandığını, mücadele ederek kendini yeterince geliştiremediğini aktardı.

“Başkan Türkoğlu ile bugünlerde görüntülü görüşme yapacağız”


TBF’nin yetkililerinin kendisini arayarak kutladığını, Başkan Hidayet Türkoğlu ile bugünlerde görüntülü bir görüşme gerçekleştireceklerini belirten Mevlit, geçtiğimiz dönem sağlanan Türkiye şampiyonalarına altyapıların katılım desteğinin güzel bir adım olduğunu, bunu devam ettirmek istediklerini belirtti.


Kıbrıs Basketbol Federasyonu ile de temas kuracaklarını, 14 yıldır adada iki tarafın birlikte yaptığı tek sporun Peace Players Basketbol etkinliği olduğunu aktaran Mevlit, bu konuda etkinlik fikirleri bulunduğuna işaret etti.

“İstatistik geçmiş dönemin en iyi icraatıydı, artırarak sürdüreceğiz”


Mevlit, Sütçü döneminin en iyi icraatının istatistik tutulması olduğuna işaret ederek, bunu genişleterek devam ettireceklerini, U 20, Üniversiteler Ligi ve Kadınlar Ligi’ni de buna ekleyeceklerini belirtti. Hakemlerin istatistik tutmasına sıcak bakmadıklarını da belirten Mevlit, bu konuda daha farklı bir çalışma yürüteceklerini, fikstür işlerini de MHK’den alarak kendilerini rahat ettireceklerini aktardı.


MHK Başkanı Soner Evitan’ın kendisini arayarak tebrik ettiğini, istifa edebileceğini belirttiğini, kendisinin buna gerek olmadığını ilettiğini belirten Mevlit, hakemlerle bayramdan sonra bir toplantı yaparak kendi bakış açılarını sunacaklarını ve fikirlerini dinleyeceklerini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75