Neval Çelebioğlu

banner37

Neval Çelebioğlu
banner99

Ebru Akgür PEHLİVAN

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Atletizm, basketbol ve fitnesste elde ettiği başarılar ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Neval Çelebioğlu spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spora 9 yaşında başladı


İlkokul yıllarında spora başladığını anlatan Neval Çelebioğlu, “9 yaşında idim. Beni keşfeden Kurtuluş İlkokulu Beden Eğitimi öğretmenlerinden Fadıl hocamdı. Atletizme yeteğeniğim olduğunu farketmesi ile bu spora başladım.10 yaşında KKTC Okullararası Şampiyonası’nda birincilik elde ettim” dedi.

Ortaokulda basketbol branşında öne çıktı


Atletizmin ardından basketbol branşında da kendini göstermeyi başaran Çelebioğlu, “12 yaşımda artık tamamı ile basketbola odaklandım. Ortaokul yıllarım basketbolda kazandığımız başarılarla geçti. Orta 3. sınıfta KKTC Şampiyonluğu elde ettik. Çok uzun bir aradan sonra okul olarak bu şampiyonluğu kazanmak unutulmazdı. 9 yıl gibi uzun yıllardan sonra Güzelyurt bölgesi okullarından biri böyle bir başarı elde etmişti” dedi.

Unutulmayan anılar


banner134
Ortaokul ve lise yıllarında birçok kupa ve madalya kazandığını belirten Çelebioğlu, “o yıllarda kazanılan başarıları unutmak mümkün değil ancak benim için en unutulmazlar arasında yer alan şuydu; 1988 yılında 27 Aralık Atatürk Yol Koşu’sunda 10 yaşında idim ve benden büyükler ile yarıştım ve ilk yol koşusu madalyamı kazanmıştım” dedi.

Fitness onun tutkusu oldu


1995-1999 yıllarında Beden Eğitimi Yüksek Okulu Fitness branşına geçiş yapan Neval Çelebioğlu, “3 yıl boyunca Akadlar Spor Kompleksi’nde fitnessin farklı dallarında çalıştım ve çok önemli tecrübeler elde ettim” dedi. Günümüzde de fitnesse devam eden başarılı kadın sporcu elde ettiği kazanımları sonraki kuşaklara aktardığı zaman ben iyiyim diyebileceğini belirtti.

“Mutlaka spor yapın”


Sporu nefes aldığı yer olarak tanımlayan Neval Çelebioğlu gençlere şu mesajı verdi; “hangi spor dalı olursa olsun mutlaka spor yapsınlar. Spor hayatlarına hem enerji hem de mutluluk katar. Spor sağlıklı beslenmeyi de tetiklediği için hayatlarında hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırır ve başarı getirir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75