O bir file efsanesi

banner37

O bir file efsanesi
banner90
banner8

14 Kasım 1963’te Lefkoşa’da doğan Enver Kaya tüm yaşantısı boyunca sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Bu güne kadar sporcu, antrenör, Beden Eğitimi öğretmenliği ve Federasyon Başkanlığı sıfatları ile birçok başarıya imza atmış, başarılı sporcularımızın yetişmesine öncülük etmiş bir kişiliktir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi’nde yüksek öğrenimini tamamlayan Enver Kaya sırası ile 4’er yıllık Anadolu Üniversitesi Ekonomi Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Daha sonra YDÜ’de Halkla İlişkiler Reklam ve Tanıtım üzerine master yaptı.

Sporla tanışması


Sporla ilk tanışması 1977 yılında Bayraktar Ortaokulu’nda başlayan Kaya, tam 43 yıldır sporumuza hizmet vermeye devam ediyor. Yaptığımız söyleşide o yıllardaki öğretmenleri Ahmet Balcı, Mustafa Ağa, Tözün Tunalı ve Babür Nihat’ın bu sporda ilerlemesinde emeği olduğunu dile getiren Kaya, bu değerli hocaları yanında ilk Milli Takım Antrenörü Vedat Üzgit’in de emeklerinin değerli olduğunu dile getirdi.

Okul dönemi


Lisedeki öğrencilik döneminde Lefkoşa Türk Lisesi’nde birçok şampiyonluk yaşayan Kaya, 1979 Liseler Şampiyonluğu, 1980 Bozkurt Gazetesi Şampiyonluğu,1981’de Liseler Şampiyonluğu, 1981 Atatürk 100. Yıl Kupası Şampiyonluğu yanında yine ayni yıl Türkiye de düzenlenen 100. Yıl İller Karması Türkiye Şampiyonluğunun namağlup olarak kazanılmasında imzası olan bir sporcudur.

Sporculuk dönemi


Sporculuk ve antrenörlük yaşantısına göz attığımızda yine birçok başarının altında onun imzasını görüyoruz. İlk olarak 1977 yılında Gençlik Gücü’nde lisanslı voleybolcu olarak oynamaya başlayan Kaya 15 yıl bu kulüpte oynadıktan sonra 1992 yılında Koopspor’a transfer oldu. 1999 yılında geçiş yaptığı Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nde 2 yıl hizmet verdikten sonra 2000 Haziran ayında Çetinkaya’yı Lig Şampiyonu yaparak aktif spor yaşantınsa nokta koydu.


23 yıllık aktif spor yaşantısında birçok şampiyonluk ve başarı yakalayan Kaya, sayısız Lig Şampiyonluğu, Federasyon Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası, Başbakanlık Kupası ve Dr. Fazıl Küçük Şildi organizasyonlarının kupalarının kulüp müzesine gitmesinde nefer olmuştur. Kaya ayrıca 1979-2000 yılları arasında kulüpsel düzeyde oynadığı bütün karşılaşmalarda takım kaptanlığı görevi yapmıştır.

Milli takım serüveni


Milli Takım sporcusu ve Milli Takım Antrenörü olarak da birçok organizasyonda yer alan Kaya 1980 yılında oluşan ilk Milli Takım’dan 1998 yılına kadar uluslararası düzeyde yapılan milli temasların tümünde yer alan tek sporcu isimdir. 1980 yılında İslam ülkeleri 1. Spor Oyunları, 1982 yılında Antalya’da düzenlenen Uluslararası 1. Zafer Kupası yine 1983 yılında Antalya’da düzenlenen Uluslararası 2. Zafer Kupası, yine KTFD’nde düzenlenen ve Mağusa, Lefkoşa ve Girne’de oynanan KTFD –Türkiye Genç Milli Takım müsabakaları yanında Türkiye A Milli, Pakistan, Bahreyn, Suudi Arabistan, Libya, Bangladeş, Tunus, Cezayir, Libya, İran Milli Takımları ile KTFD adı altında gerçek milli düzeyde 21 karşılaşma oynamış sporcu olarak tarihe geçmiştir.


KKTC’nin ilanından sonra oluşturulan diğer Milli Takımların tümünde de yer alan Kaya, 1987 İzmir Fuar Kupası, 1987 Türkiye Ordu Milli–KKTC Milli Takımı karşılaşmaları 1989 İstanbul Perteviniyal Kupası, 1991 Lefkoşa Kupası, 1993 İstanbul Gemi Sanayi Kupası, 1998 Londra Kupası adı altında oynanan toplam 23 karşılaşmada da takım kaptanı olarak görev yapmıştır.


Kaya sporculuk görevi yanında 1993-1999 yılları arasında Kadın Milli Takım Antrenörlüğü ve 1999-2000

yıllarında da Erkek Milli Takım Antrenörlüğü görevini ifa etmiştir.

Ödüller


Kaya, sporculuk ve antrenörlük yıllarında 4 kez yılın voleybolcusu ödülünü, 1989 yılında ilk kez

verilen Milli Olimpiyat Komitesi Yılın Voleybolcusu ödülünü ve 1990 yılında Milli Olimpiyat Komitesi

banner134
Yılın Antrenörü ödülüne layık görülmüştür. Kaya ayrıca Milli Olimpiyat Komitesi’nde 4 yıl Disiplin

Komitesi üyeliği yapmıştır.

Başkanlık süreci


Voleybol Federasyonu Başkanlığı döneminde Kaya, görevde olduğu 20 yıllık süreç içerisinde kesintisiz olarak Türkiye Altyapı Şampiyonası’na iştirak,Yıldız Kızlar, Yıldız Erkekler, Minik Erkekler, Genç Erkekler olmak üzere toplamda 102 kez katılım gösterilmiş, Türkiye Şampiyonaları Grup ve Yarı Final müsabakalarında 17 kez Final Grubu’nda yarışma hakkı elde edilmesini sağlamıştır.


2003 yılında minikler namağlup Türkiye Şampiyonluğu başta olmak üzere Yıldız Erkekler

Türkiye 5.’liği, Minik Erkekler Türkiye 7.’liği, Yıldız Erkekler Türkiye 5.’liği ve Yıldız Erkekler

Türkiye 9.’luğu dereceleri elde edilmesini sağlamıştır.


Ülkemizde 11 tane Uluslararası Plaj Voleybolu Şampiyonası düzenleme başarısı yanında Kaya, 119

ulusal düzeyde plaj voleybolu organizasyonunun gerçekleşmesini sağladı.

- Ülkemizin gençlerine yapılan yatırımlar ve Türkiye Voleybol Federasyonu ile iyi ilişkiler

kurarak, Girol Eryıldız, Kemal Şah, Devrim Alibaba, Aliosman Nurettin, Buğra Eryıldız, Merve

Çelebi, Melis Örtunç gibi isimlerin Türkiye Milli Takımı’nda birçok kez Balkan, Avrupa ve

Dünya Şampiyonalarında yarışarak başarılar elde etmesini sağlamıştır.

- Lefkoşa’da Uluslararası Plaj Voleybolu tesisi olan Beach Volley Arena ülkemize kazandırılan önemli bir tesis olmuş ve birçok organizasyona başarı ile ev sahipliği yapmıştır.

- Büyük erkekler, kadınlar, yıldız erkekler, yıldız kızlar, genç erkekler ve genç kızlar

olmak üzere 6 kategoride deplasmanlı ligleri kesintisiz oynanmasını sağlamıştır.

- Ülkemizde Azerbaycan Kadın Milli Takımı ile Milli Takımımızın müsabaka yapmasını

sağlamış, Kadın Milli Takımı’nın Azerbaycan’da müsabakalar yapmasını ve ülkemizde

Azerbaycan erkek takımlarının gelmesi ile turnuvalar yapılmasına olanak tanımıştır.


 

32 yıllık hizmet


Enver Kaya, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda 32 yıl Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yapmış bunun 15 yılını da Bölüm Şefi olarak gerçekleştirmiştir. 2009 yılında Spor Dairesi Bilgi İşlem Merkezi’nin hayata geçirilmesindeki isimdi. 2009 yılında öğretmenlik görevinden emekli olan Kaya, halen Voleybol Federasyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75