O bir istikrar abidesi: Hüseyin Amcaoğlu

banner37

O bir istikrar abidesi: Hüseyin Amcaoğlu
banner90
banner8

Levent TEZEL


Bu haftaki “Geçmişin Yıldızları” köşemizin konuğu sadece Gönyeli’nin değil ülke futbolumuzun efsane isimlerinden biri olan Hüseyin Amcaoğlu. 25 Mart 1975 tarihinde doğan Amcaoğlu, yetenekleri, oyun zekası, üstün liderlik özellikleri, saha içi ve saha dışındaki örnek duruşu ile ülkemizin yetiştirdiği gelmiş geçmiş en önemli futbolcular arasındadır. Gönyeli’nin sembol isimlerinden biri olan Amcaoğlu, futbol oynadığı 20 sezonun 18 sezonunu Gönyeli’de geçirirken 2 sezon da Lapta forması giydi. 20 yıllık aktif futbolculuk döneminde kaldırmadığı kupa, elde etmediği başarı kalmayan Amcaoğlu, milli takım düzeyinde gerçekleştirilen birçok dış temasta da milli formayı başarıyla giydi ve kaptanlık yaptı. Futbol sahalarında yıllarca sergilediği istikrar ve oynadığı futbolla dikkatleri üzerinde toplayan Amcaoğlu, devlet kademesinde bürokrat olarak da yıllardan beri başarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

5 numaralı formanın anlamı


Hüseyin Amcaoğlu, futbola çok küçük yaşlarda başladığını, Gönyeli’de minik, yıldız takımlarda oynadıktan sonra 1990 yılında lisansını çıkardığını ve 2 sezon genç takımda oynadıktan sonra 17 yaşında A Takım’ yükseldiğini dile getirdi. Amcaoğlu, A Takım’a yükseldiği ilk yıl zaman zaman sonradan oyuna girdiğini, 1993-1994 sezonu ile kesintisiz olarak kırmızı-beyazlı formayı giymeye başladığını ifade etti. Amcaoğlu, ilk forma giydiği karşılaşmanın Ruso’da oynadıkları Akıncılar maçı olduğunu söyledi. Futbolla yatıp futbolla kalkan bir ailenin mensubu olduğunu ifade eden Amcaoğlu, futbolu sevmesindeki en büyük etkenin siyaset ve spor dünyasından babası Ali Çetin Amcaoğlu olduğunu belirtti. Amcaoğlu, 1974 yılında şehit olan ve aynı ismi taşıdığı amcası rahmetli Hüseyin Amcaoğlu’nun Gönyeli’de 5 numaralı formayı giydiğini O’nun bıraktığı bayrağı taşıma adına kendisinin de yıllarca Gönyeli’de 5 numaralı formayı terlettiğini anlattı.

Forvet oynamayı ve gol atmayı çok seven bir savunmacı


Futbol hayatı boyunca savunmanın ortasında libero tabir edilen mevkide oynayan Amcaoğlu, forvet oynamayı çok sevdiğini, minik ve yıldızlarda forvet oynadığını, yıldızlarda forma giydiği dönem bir DTB maçında antrenör Erbay Gönelli’nin kendisini libero oynattığını, o maçta gösterdiği başarılı performans sonrasında sürekli olarak savunmada oynamaya başladığını dile getirdi. Uzun yıllar futbol oynayan bir savunmacı olarak birçok gole imza attığını ifade eden Hüseyin Amcaoğlu, gol pası vermek, gol atmak veya rakibi durdurmanın aynı değerde olduğunu düşündüğünü de belirtti. Futbol oynadığı dönemde tüm takım arkadaşları ile çok iyi anlaştığını, uyum içinde olduğunu belirten Amcaoğlu, Tarık, Erhan, İbrahim gibi isimlerle saha içinde ne yapacaklarını adeta ezberlediklerini de vurguladı. Futbol hayatı boyunca çekindiği bir oyuncu olmadığını kaydeden tecrübeli isim, savunmadan sürekli ileri çıkan biri olarak 100’ün üzerinde gol attığını futbolu bıraktığı 2009-2010 sezonunda 35 yaşında Süper Lig’de 2’si penaltıdan olmak üzere toplamda 18 gol attığını da ekledi.

20 sezonda kaldırmadığı kupa kalmadı


banner134
Hüseyin Amcaoğlu, forma giydiği 20 sezon boyunca 30’a yakın kupa sevinci yaşadı. Amcaoğlu, Gönyeli forması ile 6 Süper Lig şampiyonluğu (1992-1993), (1994-1995), (1998-1999), (2000-2001), (2007-2008), (2008-2009) sevinci yaşadı. Amcaoğlu ayrıca, 6 kupa şampiyonluğu (1995, 1998, 2000, 2008, 2009, 2010) gördü. Bunun yanında 2 Cumhurbaşkanlığı (1995, 1999), 3 Başbakanlık (994, 1997, 1999), 3 Dr. Fazıl Küçük Kupası (1994, 1995, 1999), 1 Telsim Kupası (2000), 2 Londra Kupası (2008 ve 2009), 1 Neptün Kupası ve defalarca da KTSYD kupası sevinci yaşadı. Amcaoğlu ayrıca lisans çıkardığı ilk sezon olan 1990-1991 sezonunda Gönyeli genç takımı ile şampiyonluk sevinci yaşadığını belirtti.


1995 – 2010 yılları arasında oluşturulan tüm milli takım kadrolarında yer aldığını ve yıllarca milli takım kaptanlığı yaptığını dile getiren istikrar abidesi tecrübeli kaptan; İran, Norveç, Fransa, Almanya, Türkiye, Tanzanya ve Zanzibar’da yapılan uluslararası müsabakalarda milli formayı gururla giydiğini vurguladı.

Amcaoğlu ayrıca, Girne’de ikamet ettiği 2005-2006 ve 2006-2007 sezonlarında Lapta’da forma giydiğini dar kadroya rağmen Süper Lig şampiyonluğunu 1 puan ile kaybettiklerini dile getirdi.

Gönyeli benim için bir yuva, nefes aldığım yerdir


Gönyeli’nin, Gönyeli kulübünün hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan başarılı sporcu; “Gönyeli benim hayatımda çok önemli bir yer tutar. Yıllarca hizmet ettiğim, yaşadığım, nefes aldığım yuvamdır. Benim bugünlere gelmemde futbol hayatımın nerdeyse tamamına yakınını geçirdiğim Gönyeli Spor Kulübü’nün katkıları asla küçümsenemez” şeklinde konuştu.

Futbol eskiye göre çok değişti


Kendi oynadığı dönemle günümüzü kıyaslayan tecrübeli kaptan; “Biz futbolculuk dönemimizde hem imkansızlıkları hem de şartların daha iyi noktaya ulaştığı dönemi yaşadık. 1990lı yıllarda toprak sahalarda futbol oynarken daha sonra çim ve sentetik sahalarda da oynama şansı yakaladık. Günümüzde ise imkanlar bizim dönemimiz ile kıyaslanmayacak noktadadır. Fiziksel, teknolojik, ekonomik imkanlar bilimsel çalışmalar ile birleşince son dönemlerde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bizim dönemimizde bireysel yetenekler çok daha ön plandaydı. Birçok yıldız futbolcu yetişirdi. Şimdi futbol daha çok takım oyunu şeklinde, daha çabuk, daha süratli oynanıyor” şeklinde konuştu. Amcaoğlu, özelde futbolun genelde sporun gençlerimizin gelişiminde, sosyalleşmesinde, yeteneklerini sergilemesinde çok önemli bir yer tuttuğunu, futbolun ekonomik anlamda kazanç getiren bir sektör haline gelmeye başladığını vurgulayarak genç futbolcuların belli bir disiplin ve sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75