Ofansif yetenek

banner37

Samet Akrep, oyun içerisinde hırslı ve agresif bir yapıya sahip, oyun görüşüyle iyi pozisyonlar yaratan, hızını topla driplingle bütünleştiren bir isim

Ofansif yetenek
banner99

Ahmet OGAN

Futbol’da geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Girne Halk Evi’nin gelecek vaat eden genç yeteneği Samet Akrep oldu. Samet, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.


16 Ağustos 1999 yılında Lefkoşa’da doğan Samet Akrep, beş nüfuslu aile içerisinde ortanca olan bireylerdendir. Samet Akrep, futbol altyapı çalışmalarına erken başladı. Baba Şevket Akrep’in ilgisi ile aile bireylerinden küçük kardeşi Tarık Akrep’in futbol hayatını Çetinkaya A takımda sürdürmesiyle birlikte futbola ilgisi her geçen gün arttı.

Tanju Çolak Futbol Akademi’de geçen 5 yıl


Futbol hayatına 8 yaşında ülkemizde bir dönem faaliyet gösteren Türk futbolunun önemli isimlerinden Tanju Çolak Futbol Akademisi’nde başlayan Samet Akrep, kendini geliştirmeye yönelik olarak hamleler yaptı.


Tanju Çolak Futbol Akademisi’nde ilk adımları atan Samet Akrep, 2007 yılında küçükler kategorisinde temel eğitimi en iyi şekilde almaya özen gösterdi. Altyapı çalışmalarında göstermiş olduğu istek arzu ve gayretleri sonucunda Samet Akrep, 2 yıl sonra bir üst kademe olan miniklerde yoluna devam etmeye başladı. Gelecekte iyi futbolcu olabilme adına bıkmadan usanmadan çalışmalarına devam eden Samet Akrep, 2 yıllık süreci de en iyi şekilde tamamlayarak yıldızlar kategorisine alındı. Futbola başladığı dönemde hedeflenen noktalara gelebilmek için çalışmalardaki isteğinin yanısıra göstermiş olduğu gayretiyle birlikte Samet Akrep, 2 yıl yıldızlar kategorisinde başarılı bir şekilde futbol oynayarak Tanju Çolak Futbol Akademisi’ndeki altyapı sürecini 13 yaşında tamamlamış oldu. Altyapılarda almış olduğu eğitimlerle kendini geliştiren ortaya koyduğu başarılı performansla yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalleri veren Samet Akrep, kulüp takımı Çetinkaya’ya geçiş yaparak farklı bir ortamda futbolunu geliştirmeye özen gösterdi.


 

Çetinkaya’da hızlı yükseliş ve 17 yaşında A takımda oynama başarısı


13 yaşında Çetinkaya U15 takımına geçiş yaparak yarışmacı liglerde mücadele etmeye başlayan Samet Akrep, 1 sezon yarışmacı ligde oynama başarısı gösterdi. U15 yıldızlar liginde Çetinkaya forması giymeye başlayan Samet Akrep, U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Samet Akrep, kısa sürede göstermiş olduğu başarılı performansla fark yaratarak adından söz ettirmeye başardı. Çetinkaya forması ile başarılı performansın sürdüren Samet Akrep 14 yaşında U21 genç takıma alındı. Çetinkaya U21 genç takımda ilerleyişine devam eden Samet Akrep, 17 yaşında (2016 yılında) A takıma yükselme başarısı gösterdi. Samet Akrep, Çetinkaya’da 3 yıl başarılı bir şekilde forma giydi. Çetinkaya A takımda göstermiş olduğu başarılı performansla dikkat çeken Samet Akrep, 20 yaşında Girne Halk Evi’ne bonservisli olarak transfer oldu. Samet Akrep, Girne Halk Evi’de 1 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Kariyer planlamasında Türkiye var


Büyük hedefler peşinde koşan, oyun içerisinde hırslı ve agresif bir yapıya sahip, saha içerisinde oyun görüşüyle iyi pozisyonlar yaratan, hızını topla driplingle bütünleştiren zaman zaman skora katkı koyan, güçlü ofansif özelliğe sahip Samet Akrep’in öncelikli hedefi iyi bir birey, kendinden küçük gençlere örnek bir futbolcu olmak, sonrasında ise kariyerini Türkiye’de sürdürmek. Bunu gerçekleştirmesinin ardından iyi yerlere gelmek ve oralada uzun zaman oynayabilmek amacındaki Samet, futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürütmeyi hedefliyor. Samet şu anda Girne Amerikan Üniversitesi Beden Eğitimi Sağlık Yüksek Okulu 3.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Okullar arası maçlarda şampiyonluklar yaşadı


Tanju Çolak Futbol Akademi’de forma giyen Samet Akrep, altyapı organizasyonlarında katıdığı turnuvalarda şampiyonluklar elde etti. Çetinkaya U15 takımında 2012-2013 sezonunda ilk kez forma giyen Samet Akrep, altı yıl sonra Girne Halk Evi’ne transfer oldu. Türkiye’de Çetinkaya U12 takımı ile katıldığı turnuvada şampiyon olan Samet Akrep, attığı 15 golle gol kralı olurken, maçın en değerli oyuncusu seçildi. 2012 yılında Ortaokullararası futbol şampiyonasında Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’yla şampiyonluk yaşayan Samet Akrep, 2016 yılında Liselerarası futbol şampiyonasında Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’yle, 2019 yılındaysa Üniversiteler arası Futbol Şampiyonası’nda Girne Amerikan Üniversitesi’yle şampiyonluk yaşayarak üç eğitim yuvasında da kupa kazanmayı başardı.

2018 yılında KKTC U21 Milli Takımı’yla Cumhuriyet Kupası şampiyonluğu, 2019-2020 futbol sezonunda ise Girne Halk Evi A takımıyla 1.lig play off şampiyonluk (süper lige yükselme) yaşayan Samet Akrep, 2020 yılında transfer olduğu Girne Halk Evi A takımına katkı sağlayan isimler arasında yer aldı. 

Altyapının önemi: Samet Akrep, futbolda altyapı çalışmalarının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, futbolcuların bilinçli bir şekilde ve doğru yetişmesi yeteneği ortaya çıkaracağını belirtti. Altyapılarda eğitim alan futbolcuların kendini daha iyi geliştirdiğini belirten Samet Akrep, altyapısı eğitimi alan sporcuların, karakterli bir futbolcu olmasına yardımcı olacağına vurgu yaptı.

Futboldan beklentileri: Futboldan beklentileri oldukça yüksek olduğunun altını çizen Samet Akrep, futbolda iyi bir gelecek hazırlamaya özen gösterdiğini belirtti. A takımda yakalamış olduğu şansı en iyi şekilde değerlendirerek kalıcı olmak istediğini belirten Samet Akrep, ailesine daha kaliteli bir yaşam sunmak istediğini söyledi.
 

banner134
Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs Futbolu bir yerlere gelebilmesi için öncelikli olarak porofesyonelliğe adım atılması gerektiğine vurgu yapan Samet Akrep, son zamanlarda artan futbol kalitesine katkı sağlayacağını belirtti. Kulüplerini, futbolcuların, antrenörlerin profesyonel anlayışa adım atmalarını belirten Samet Akrep, futbol kalitesi ve performansın üst düzeye çıkacağını söyledi.

Samet Akrep’in Biyografisi:

Doğum Tarihi: 16.08.1999

Doğum Yeri: Lefkoşa

Yaşı: 21

Boyu: 1.71

Kilosu: 65

Burcu: Aslan

İlk Okul: Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu

Orta Okul: Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu

Lise: Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi

Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Çetinkaya

Türkiye’de Tuttuğu Takım: Fenerbahçe 

Avrupa’da Tuttuğu Takım: Manchester City
 

Örnek aldığı Futbolcu (İdol) : Veratti

Hobileri: Film izlemek, müzik dinlemek, oyun konsolu  

Fobisi: Asansör 

Oynadığı Mevki: Sağ-Sol kanat, 10 numara  

En Önemli Özelliği: Oyun görüşü ve tekniği

Zevk Aldığı Spor Dalları: Basketbol

Karakter Yapısı: Hırslı ve agresif

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75