“Olumsuz etki kaçınılmaz”

banner37

Prof. Dr. Caner Açıkada, futbola 1 yıl ara vermenin futbolcuyu, futbol standartlarını ve futbolla ilgili diğer yapıları olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olacağına vurgu yaptı

“Olumsuz etki kaçınılmaz”
banner99

Şükrü BURAĞAN

Antrenman bilimi konusunda önemli bir yeri olan ve çeşitli yayınlarla antrenman ve antrenman periyotlamasını bilimsel yollarla aktaran Prof. Dr. Caner Açıkada, ülkemiz futbolunun gündemini oluşturan liglerin askıya alınması konusunu da ilgilendiren raporunu KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.


Çok önemli bir kariyere sahip olan, 25 yıllık deneyimi içinde Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörü Ersun Yanal ile de çalışan ve şu anda LAÜ Spor Bilimler Fakültesi Dekanı olan Açıkada, hazırladığı “Covid-19 Vaka Örneği: KKTC’de Futbol Süper Liglere Dönüş ve Sorunları” isimli çalışmasında önemli veriler sundu.

“17 futbolcunun 72 günlük pandemi arasındaki fiziki durumları analiz edildi”


Açıkada, sunduğu çalışması yanında sorularımıza da yanıt verirken, kendisine şu ana kadar KTFF yetkililerinden veya antrenörlerden ulaşan olmadığını aktardı. Açıkada, çalışmasında toplam 17 futbolcumuzun mart döneminde liglere ara verilmesi sonrasındaki fiziki durumlarını analiz ederek, fiziksel anlamda oluşan durumu özetledi.


Prof. Dr. Caner Açıkada’nın hazırladığı çalışmada yer alan bazı tespitler şu şekilde:


“KKTC Futbol K-Pet Süper Ligi’nde oynayan ve sadece 17 futbolcu üzerinde yapılan değerlendirmede 3 oyuncu hiçbir antrenman yapmazken; 7 oyuncu ev/bahçede core antrenmanı, 4 oyuncu bisiklet binerek antrenman yapmaya çalışmış, 3 oyuncu yalnız başına koşu/kuvvet ve top antrenmanı yapmıştır. Bu süre içerisinde 7 oyuncunun vücut ağırlıkları aynı kalmış, 5 oyuncunun vücut ağırlığı artmış, 5 oyuncunun ise vücut ağırlıkları azalmıştır. Elde edilen bu bulgular sadece bir takımın değerleridir. Ligde oynayan diğer 15 takım değerlendirildiğinde burada ifade edilen değerlerin artacağı görülmektedir.”

“Antrenman yapılmaması sakatlık riskinin artmasına neden olabilir”


banner134
Yapılan çalışma ve araştırmalar ara vermelerin kondisyonel, maç ve teknik-taktikle ilgili özelliklerde gerileme, beslenme ve hareketsizliğe bağlı kilo almalar olduğunu göstermiştir. Bütün bunlara ek olarak kuvvet, yüksek süratte koşu yeteneği, güç, ivmelenme, yavaşlama, yön değiştirme gibi fiziksel özellikler; oyunla ilgili beceriler, oyun yapısında bulunan temas özellikleri ve oyuna ilişkin karar verme yeteneklerinin azaldığı kabul edilmiştir.


Düzenli antrenman ve maç oynamanın, oyuncuların sezon boyu yorgunluk ve dinlenme ritmini daha iyi ayarlayabilme, daha iyi antrenman yapma ve devam ettirmeye önemli ölçüde yardım ettiğini göstermektedir.


Antrenman yapan ve maç oynayan oyuncuların futbol için daha kondisyonlu ve antrenman ve maçın yarattığı olumsuz baskı ve zorluğu daha az hissettikleri görülmüştür. Antrenman yapılmadığı zaman yağ harici kilonun azalması ve yağ kilonun artması; antrenmansızlığın bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Vücut yağının artması; antrenmansızlığın ve kötü beslenmenin bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Antrenman yapılmaması bacak kaslarında kuvvet oranının değişmesine ve sakatlanma riskinin artmasına neden olabileceği şeklinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, kemik mineral yoğunluğu üzerinde olumsuz etkileri olabileceği şeklinde değerlendirilmiştir ve kemik erimesine, özellikle yaşlılıkta daha çok yol açacağı şeklinde değerlendirilmiştir.

“Ara vermenin 1 yıla uzatılması; futbolcuyu, futbol standartlarını ve futbolla ilgili diğer yapıları olumsuz etkilemesi kaçınılmaz olacaktır”


Bu bilgilerin çoğu normal futbol sezonuna 3-5 hafta gibi bir ara verilmesi halinde ortaya çıkan sorunlar olarak bakılmıştır. Elde edilen bu bilgiler, pandemiye bağlı olarak 72 günlük bir ara vermenin yaratabileceği sorunlar olarak ele alınmıştır.


Yukarıda yazılanların çoğunda yapılan araştırmalar 3-5 haftalık araların yarattığı olumsuz etkilerden yola çıkılarak yapılmıştır. 3-5 haftalık ara vermelerin genel olarak sözü edilen liglerde oynayan oyuncularda 1 hafta veya 10 günü antrenman yapılmamakta, geri kalan 2-4 haftalık süre içerisinde genel antrenman yaptıkları varsayılmaktadır. Buna rağmen 3-5 haftalık süre içerisinde olumsuz bir sonuç ortaya çıkmakta, bu sürenin 72 gün ara vermede olumsuz kondisyonel, teknik-taktik ve diğer konularda çıkması muhtemel konular olarak görülmektedir. Ara vermenin 1 yıla uzatılması; futbolcuyu, futbol standartlarını ve futbolla ilgili diğer yapıları olumsuz etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

“Önemli vurgu; K-Pet Süper Ligi’nin yapılması gerekmektedir”


8 maçlık süre içerisinde Covid-19’a bağlı olarak ne kadar vaka yaşandığı ve meydana gelen vakaların futbola bağlı ortamın mı, yoksa bunun dışındaki sosyal ve ekonomik ortamların mı olduğu incelenmesi gerekmektedir. Meydana gelecek olumsuz etkiler dikkate alındığı zaman; Covid-19’a ait gerekli tedbirlerin titizlikle ele alınması ve sağlık bakanlığının çizdiği kurallar içerisinde KKTC Futbol K-Pet Süper Ligi’nin yapılması gerekmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75