Ömer Yalçıner

banner37

Kariyerinde birçok rekor ve ödül bulanan, KKTC Atletizm Milli Takımı’nın yanı sıra Türkiye Atletizm Milli Takımı’nda da yarışan başarılı atlet

Ömer Yalçıner
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Ülkemizin yetiştirdiği en başarılı atletlerden biri olan ve bir süre de Türkiye Atletizm Milli Takım formasını giyen Ömer Yalçıner, 1 Nisan 1980 tarihinde Gazimağusa’da dünyaya geldi. Babasının itfaiye teşkilatında olması nedeniyle görevi gereği ailece Güzelyurt’a taşınmalarından dolayı ilkokul, ortaokul ve liseyi Güzelyurt bölgesinde okuyan Ömer Yalçıner, spor hayatına da bu bölgede başladı.

İlkokul dönemi spor açısından etkin değildi


Ömer Yalçıner, lisanslı spor hayatına ortaokul yıllarında başladığını, ilkokul yıllarında ise atletizm faaliyetlerinde çok fazla bulunamadığını belirtti. Bu yıllarda bir Atatürk koşusuna katılan ve açık ara birinciliği kazanan Yalçıner, okul öğretmenlerinin dikkatini çekince yapılan atletizm organizasyonlarında yarıştı.

Ortaokul yıllarında kürsüye abone


İlkokulu bitirdikten sonra Şehit Turgut Ortaokulu’na kaydolan Ömer Yalçıner, burada kendisini tanıyan beden eğitimi öğretmeni Orhan Demircan tarafından okulun spor takımlarına alındı. Okulun atletizm takımı yanında voleybol takımına da seçilen Yalçıner, atletizm müsabakalarında 110 metre engelli koşmaya başladı ve bu dalda başarılar ve rekorlar elde etti. Ömer Yalçıner, yüksek atlama branşında ikincilik de kazandı. Lise yıllarında da 110 metre engelli ve yüksek atlama dallarında yarışan Yalçıner, burada katıldığı hiçbir yarışta geçilmediğinin altını çizdi.

“Bir seçim yapmam gerekirdi”


Ömer Yalçıner, 18 yaşına kadar gerek voleybolu gerekse de atletizmi birlikte yürüttüğünü ve her iki branşta da birçok başarılar elde ettiğini belirtti. Ancak bir noktadan sonra ikisi arasında bir tercih yapması gerektiğini gördüğünü vurguladı. Yalçıner, daha iyisini yapabileceğine inandığı atletizmi seçtiğini de ekledi. Bu tercihinden sonra programlı bir şekilde Doğu Akdeniz Üniversitesi atletizm takımında çalışmaya başlayan Yalçıner, DAÜ Spor İşleri Müdürü Cemal Konnolu’nun da yardımları ile düzenli bir çalışma programı içerisine girdi. Başarılı atlet, bu aşamada Umar Göker’in ilk profesyonel antrenörü olduğunu ve atletizm hayatı boyunca kazandığı başarılarda bu çalışmaların çok büyük bir altyapı oluşturduğunu belirtti.

“Daha çok çalışmam gerektiğini anladım”


banner134
Lefke Avrupa Üniversitesi Atletizm Takımı’nda yarışırken Türkiye’de yapılan üniversiteler arası atletizm yarışlarında 400 metre birincisi olan Ömer Yalçıner, bu yarışta sakatlanınca orada bulanan profesyonel kişiler kendisine çok antrenman yapmadığı için bu gibi sakatlıkları yaşanabileceğini söyledi. Bu olayın kendisini daha çok çalışması için kamçıladığını belirten Yalçıner, sonrasında günde çift idman yapmaya başladığını da belirtti.

“Yalnızca birinci gelmek yetmezdi, fark yaratmak gerekirdi”


Ömer Yalçıner, atletizm hayatında başarılar kazandıkça motivasyonunun daha da arttığının altını çizerek, o zamanlarda çok sevdiği bir büyüğünün kazandığı birinciliklerin asla yeterli olmayacağını, daha üst seviyelerde yarışabilmek adına fark yaratması gerektiğini söylediğini, bu diyalogun da kendisinde ciddi bir farkındalık yarattığını belirtti.

Başarılar milli takımı getirdi


Lefke Avrupa Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Atletizm Takımları’nda yer alan Ömer Yalçıner, her üç takım adına Türkiye’de katıldığı yarışlarda başarılı olunca oradaki yetkililerin dikkatini çekti ve Türkiye Atletizm Milli Takımı’na seçildi. Zaman içerisinde 400 metre koşularının kendisi için biçilmiş kaftan olduğunu gördüğünü belirten Yalçıner, milli takımda bu branşta yarışmaya başladı. Yılmaz Sazak Yarışları’nda 300 metre özel koşusunda da koşan Ömer Yalçıner, bu yarışmayı 33 saniyenin altında tamamlayınca artık tamamen 400 metre branşında yarışmaya başladı. Bu olaydan sonra başarılı atlet 2004-2008 yılları arası 4 yıl kesintisiz milli takım forması altında yarışlara katıldı.

Avrupa’da birçok başarı kazandı


Zaman içerisinde Türkiye Milli Takımı ile Milletler Arası A Ligi’ne yükselen kadroda yer alan Ömer Yalçıner, bu süreler içerisinde Yunanistan’da, Sırbistan’da, Bulgaristan’da ve Bosna Hersek’te birçok yarışlara katıldı ve başarılı dereceler elde etti.

“Gelecek kaygısı atletizmden kopmama neden oldu”


Ömer Yalçıner, profesyonel olarak yarıştığı dönemde yüksek lisans eğitimini de tamamladığını belirterek, bu yıllarda Spor Dairesi’nden anayasal hak çerçevesinde profesyonel bir atlet olarak gelecek güvencesi istediğini fakat net bir cevap alamadığını, bunun neticesinde gelecek kaygısına düşüp atletizmi bırakıp askere gittiğini ve atletizmden tamamen koptuğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75