Önce aşı, sonra futbol

banner37

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, devlet yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıklarını, aşılamanın gerçekleşmesinin ardından futbolun kesintisiz başlayacağını açıkladı

Önce aşı, sonra futbol
banner99

Şükrü BURAĞAN


Spor dünyası futbolun başlaması için gün sayarken, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu da temaslarını sıklaştırdı. Bu kapsamda KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ve heyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Spordan da Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.


Başkan Sertoğlu görüşmelerin ardından sıcağı sıcağına gazetemize açıklamalarda bulunarak, hem bu temasların içeriğini aktardı, hem de futboldaki güncel meselelerle ilgili merak edilenlere cevap verdi.

“Aşılama takvimi sarktı, sezonu Eylül’de başlatmak durumunda kalacağız”


Devlet erkanı ile yaptığı görüşmeleri çok olumlu olarak niteleyen Başkan Sertoğlu, herkesin ağız birliği yaparcasına futbolu özlediğini ifade ettiğini, gittikleri her yerde futbolla ilgili sorularla karşılaştıklarını bildiğini, kendileri gibi onların da futbolu başlatmak için ellerini taşın altına koymaya hazır olduğunu söyledi. “Aşılama konusunda bir sorun var, bu yüzden takvim biraz kayacak, sezonu da eski noktasına yani Eylül ayına kaydırma gibi bir mecburiyetimiz oluşabilir” dedi.

“Bu yıl başlamazsak bir nesli kaybederiz”


“Aşılama olmazsa olmaz, zaten onların da takım sporlarını tamamen serbest bırakacaklarını düşünmüyorum. Bizim liglerimiz 4-5 takımlı, kısa periyotlu lig değildir, bizde başla dur meselesi olamaz, aşılanmamız lazım ki başladığımız işi bitirelim, durup kapayamayız. Bunları onlarla da konuştuk. 5 takım olsa başlar durur 8 ayda bitiririz, ama biz bir başlar bir durursak bitirmeye yıl yetmez. Tüm kategorileri başlatacağız, zaten gençlerin pandemiden dolayı gelişimleri bir yıl geriledi, bu yıl başlamazsak bir nesli kaybederiz.”

“Sporun artık organize edilmesi zamanı gelmiştir”


Devletin futbola katkısı konusunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya da yanıt veren Başkan Sertoğlu, bütçelenmiş bir katkının azaltılamayacağını, yükselmesi beklentilerinin ise olmadığını, katkının devamında herhangi bir sorunun olmadığını kendilerine açıkça iletildiğini belirtti.


Spordan da Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile görüşmesini son derece olumlu olarak niteleyen, düşüncelerinde paralellik olduğunu söyleyen Başkan Sertoğlu, COVID-19 ve fırtınalı siyaset söz konusu olsa da artık sporun organize edilmesi gerektiğini, onların da düğmeye bastığını belirtti.

“Harita çizip başkenti Erzurum gösterdiler. Biz bu takımla maç mı yapacaktık?”


banner134
KKTC’nin CONIFA üyeliğinin askıya alınması kararını ve akabinde CONIFA Avrupa Başkanı Alberto Rischio’nun sporla alakası olmayan siyasi bir nedenle kararın alındığı açıklamasını değerlendiren Sertoğlu, bu konuda siyaset yapanın CONIFA’nın kendisi olduğunu belirtti.


“Biz CONIFA’ya kabilelerle maç yapmak için üye olmadık, oraya gelecek olan ülkelerin, takımların tutar yanı olması lazım. Batı Ermenistan diye bir yer çıktı, harita çiziliyor başkenti Erzurum gösteriliyor. 2 yıl önce uyardık, kendilerine yazı yazdık, bize haklısınız dediler. Şimdi yine karşımıza aynı şeyi çıkardılar. Biz de üyeliğimizi askıya aldık, Türkiye’nin yetkililerinin de bundan haberi yoktu, biz çekilince haberdar oldular.

“Burada bir arıza var ve bu arızayı gidereceğiz”


Batı Ermenistan ismi ile turnuva kurasına dahil edilen takımla aynı organizasyonda yer almalarının söz konusu olmamasına rağmen kurada yer verilmesine de açıklık getiren Sertoğlu, “Açıkçası benim onların bu kurada yer alacağından haberim yoktu ama haberim olması lazımdı. Arkadaşların yaptığı büyük hata olsa da, bu kurumun başı olarak haberimin olmaması benim de hatalı olduğumu gösteriyor. Burada bir arıza var ve bu arızayı gidereceğiz.”

“Cumhurbaşkanlığı dış temaslar konusunda güzel çalışmalar yapıyor”


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinde dış temaslar konusundaki çalışmalarla ilgili bilgilendirildiğini ve yakın zamanda güzel gelişmeler olabileceği konusunda umutlandığını belirten Sertoğlu, Cumhurbaşkanlığı Spor Üst Komitesi’nin iyi işlere imza atabileceğini dile getirdi.


Kendisinin geçmişte görev alan Cumhurbaşkanları ile temaslarında her zaman söylediği bir söz olduğunu aktaran Başkan Sertoğlu, ‘sahada top oynamadan barış sağlanamaz’ ifadesini yinelediğini dile getirdi.

KFF-KOP görüşme sürecinde her şeyi gördüğünü, yaşadığını ve nihayetinde bütün inancını yitirdiğini aktaran Sertoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz KOP sürecinde neler yaşadık, nelere karşı geldik ve karşılığında ne gördük”


“Siz ne kadar isterseniz isteyin, karşınızdakinin de bir şey istemesi lazım. Biz o süreçte ne yaşadık, nelere karşı geldik ve karşılığında ne gördük. En sonunda da kabul görmedik. Bu işler zor işler, biz zorluğu göğüslesek de karşılığında lehimize hiçbir açılım yapılmadı ve adım atılmadı.


Bu noktada en üst yöneticilerin de suçlu olduğunu, o dönemlerde Cumhurbaşkanı olanlardan gelen tüm yabancı temsilcilere gençlerimizin spor yapmamasını, siyasete kurban verilmemesini yüksek sesle söylemelerini istediğini dile getiren Sertoğlu, “Bundan önceki Cumhurbaşkanları bu konuda hiçbir şey yapmadı, Sayın Tatar’dan ümitliyim, ama o da yapmazsa onu da eleştiririm, onun da karşısına geçerim. Biz siyaset yapmıyoruz, netice istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75