“Önce sağlık sonra futbol”

banner37

Futbolumuzun geleceği hakkında vatandaşlarımız görüşlerini paylaştı

“Önce sağlık sonra futbol”
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Dünyayı saran Koronavirüs salgını dolayısıyla bu sezon ülkemizdeki futbol başlayamadı. Bu konu ile ilgili devlet yetkililerden, Futbol Federasyonu’na, kulüp başkanlarından, Futbolcular Derneği’ne kadar farklı açıklamalar yapılırken, bu açıklamalardan dolayı zaman zaman ortam da geriliyor. Sokaktaki futbolseverler bu konu ile ilgili neler düşünüyor? Gazimağusa bölgesindeki vatandaşlara futbolun geleceğiyle ilgili görüşlerinin neler olduğunu sorduk. Vatandaşlar gerekli sağlık şartlarının sağlanması halinde futbolumuzun yeniden başlamasını istiyor.

Ahmet Tamel (esnaf)


“Futboldan önce kesinlikle sağlık gelmektedir. Fakat bununla ilgili dengenin kurulması gerekir. İlgili kurumların futbolun nasıl oynanması gerektiği ile ilgili başka ülkelerden örnekleri incelemesi elzemdir. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı temaslı takip sisteminden bahsediyorsa başta kulüplerin ve futbolcuların buna uymaları gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraftan kabul etmek gerekir ki ülkemizde futbol hem sosyal açıdan hem ekonomik açıdan önemli bir aktivitedir. Umarım ki futbolumuz en erken zamanda önlemlerle başlar.”

Hayrullah Erden (eski futbolcu)


“Futbolun oynanması gerekir. Gerekli kurumlar tüm çalışmaları yapıp ülkemizdeki futbolu bir an önce başlatmadır. Gerekirse bu sezon sadece Süper Lig düzeyinde futbol oynansın veya futbolcularımız yarı-profesyonel yapıda, daha fazla kamp ortamı yaparak futbollarını oynamaya devam etsinler.”

Salih Oktay (saatçi)

  “Sokakta kime sorarsanız sorun, futboldan önce kesinlikle sağlık olduğunu söyler. Fakat bizim ülkemizin şartlarına göre futbolumuzun oynanmasında hiçbir sakınca görmüyorum. Fakat gelişen süreçte zaman kaybı çok olmuştur ve bu saatten itibaren futbolun başlamasının da bir anlamı kalmamıştır. Ancak 2021 yılı itibariyle gerekli sağlık koşullarının sağlanması şartı ile birkaç önemli turnuva yaparak futbolumuzu ayakta tutabiliriz diye düşünüyorum.”

Anıl İmre (işadamı, eski yönetici)


banner134
“Gerek sağlıklı ortam gerek futbolun devam etmesi boyutundan bakıp ülkemizde futbol oynanması taraftarıyım. Pandemi dünyayı etkileyen bir durum olduğu için futbol paydaşlarının da ülke şartlarına göre alınacak kararlara saygı duymaları gerektiğini düşünüyorum. Yetkililerin en kısa sürede gerekli sağlık önlemlerini açıklaması gerekiyor. Bu önlemler açıklandıktan sonra kurallara bağlı olarak devletin de büyük desteği ile futbol yeniden başlayabilir inancındayım.”

Mehmetali Akterzi (esnaf)


“Ülkemizde futbolun başlamamasının inatlaşmaya bağlı farklı nedenler olduğuna inanıyorum. Bana göre burada Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında olan ciddi bir iletişim sorunu vardır. Başta bu iki kurum olmak üzere tüm yetkililer bir araya gelip ve gerekli kararları üretip futbolumuzu yeniden başlatmaları gerektiğine inanıyorum. Tüm ülkelerdeki yapıyı biz de kullanabiliriz düşüncesindeyim. Kısaca takımda pozitif çıkan futbolcunun karantinaya alınması ve takımdaki futbolcu sayısının 14 rakamının altına düşmemesi şartı ile futbol oynanabilir düşüncesindeyim.”

Hasan Tamel (eski futbolcu)


“Ülkemizdeki futbolun sağlıklı koşullarda oynanabilmesi için en büyük sorun olan ekonomik altyapıyı oluşturmak gerekir. Bu ekonomik altyapı sayesinde her hafta yapılacak testlerden tutun da, temaslı takibe alınacak futbolcuların karantina masraflarına kadar gereken ödemeler yapılabilir. Bununla beraber karantinaya giren futbolcuların çalışamadığı sürelerin ödemeleri yapılabilir. Bunlar yapılabildiği takdirde futbolumuzun yeniden başlayacağına inanıyorum. Bunlar yapılamazsa kesinlikle futbolumuzun başlamayacağına inanıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75