Önce Türkiye, sonra Avrupa

banner37

Çetinkaya altyapısından yetişen ve son iki sezondur A takımda görev almaya başlayan 19 yaşındaki genç yetenek Cemal Kurt, gelecekle ilgili hayallerini paylaştı:

Önce Türkiye, sonra Avrupa
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Çetinkaya’nın gelecek vadeden yeteneği Cemal Kurt. Kurt, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar

Çetinkaya’nın geleceğin yıldız adaylarından 8 Nisan 2001 yılında Lefkoşa’da doğan Cemal Kurt, beş nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireylerdendir. Cemal Kurt’un futbol altyapı çalışmaların erken başlaması, baba Ahmet Kurt’un futbol geçmiş olması, kardeşlerininde futbolun içerisinde yer alması, sürekli sahalarda yer alarak futbola olan ilgisi artmasıyla birlikte çok küçük yaşta (5 yaşında) futbola başladı.

Geleceğe umutla bakıyor

Futbol hayatına 5 yaşında (2006 yılında) Çetinkaya’da başlayan Cemal Kurt, çok küçük yaşlarda futbolda ilk adımları atması, futbola olan ilgisinin artmasına neden olduğunu, yeteneklerini geliştirmek, daha iyi noktalar gelebilmek için altyapı temel eğitimi çok iyi bir şekilde alması gerektiğinin bilinci içerisinde futbola başladı.

Futbola erken başlamanın verdiği avantajla birlikte, gelecekte iyi yerlere gelebilmek için inançlı bir şekilde çalışarak kendini geliştirmeye özen gösteren Kurt, altyapı çalışmalarındaki hırsı ve isteği geleceğe umutla bakmasına yardımcı oluyor.

Temeller sağlam atıldı

Çetinkaya altyapısında çalışmalarını sürdüren Cemal Kurt, 7 yılı (2006-2012) yaş gruplarında uzun süreli oynadığından dolayı temel eğitimi iyi almanın yanında göstermiş olduğu önemli performansla çıkış göstererek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Antrenmanlardaki ciddiyeti, disiplini ve hırsıyla çalışmalarına önemli katkı sağlarken, yedi yıllık uzun süreli çalışmanın sonuncunda gelişimini çok iyi tamamlayan Kurt, önce Çetinkaya U15 takıma 11 yaşında (2012 yılında) alınarak yarışmacı liglerde ilk kez boy gösterirken, U15 yıldızlar liginde mücadeleye başladı. Futbolda beklentileri oldukça yüksek olan Kurt, 4 yıl (2012-2015) U15 takım içerisinde uzun soluklu mücadelesi sonucunda yıldızı parlayan ve adından söz ettiren isim oldu.

Altyapılardaki uzun süreli çalışmaların meyvelerini çok iyi toplayan Kurt, henüz 13 yaşında (2014) genç takıma alındığından dolayı U17 Ligi’nde Çetinkaya forması giymedi. Çetinkaya U21 takımına erken alınan Kurt, mücadele gücü yüksek, çalışmadan yılmayan anlayışıyla hedeflenen üst yapıya çok hızlı bir şekilde çıkış gösterdi. Çetinkaya genç takımında 2014-2018 yıllar arasında 5 yıl genç takımında göstermiş olduğu başarılı çizgisinden dolayı 2018 yılı Aralık ayında A takıma alınarak yeni bir maceraya atıldı.

A takımdaki hedefleri doğrultusunda kararlı bir şekilde çalışmaya devam eden genç futbolcu Kurt, 3 ay sonra ilk kez A takımda forma giyme şansı yakaladı. 17 yaşında (2018 yılında) yükseldiği A takıma katkı koymak için mücadele eden başarılı futbolcu Cemal Kurt, Çetinkaya’da 2 yıldır forma giyiyor.

Hayali yurtdışı

A takımda yakalamış olduğu forma şansını iyi değerlendirmek isteyen genç yetenek Kurt’un 5 yıllık genç, 2 yıllık A takım serüveninde arzu, istek ve hırslı yapısı yanı sıra oyun içerisindeki soğukkanlılığı, mücadele gücü yüksek, oyun görüşünü, top tekniğiyle birleştiren takıma olumlu güç katan özelliğe sahip.

Kurt’un öncelikli hedefi her geçen gün kendisini daha fazla geliştirerek A takımda sürekli oynamak ve başarılar kazanmak, sonrasında ise Türkiye’de ve Avrupa’da futbol oynamak hayalleri arasında yer alıyor.

Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Cemal Kurt, Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları

Çetinkaya altyapılarda 2006-2012 (7 yıl) yılları arasında anı turnuvalarında kazanılan bir çok şampiyonluklar, Arabahmet İlkokulu’nda 2010-2011 yılında KKTC İlkokullar arasın Hentbol turnuvasında iki yıl üst üte üçüncülük, Çetinkaya U12 takımı ile 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen uluslararası CKFA Cup şampiyonluğu, Çetinkaya U13 takımı ile 1.Urcan Vangöl U13 anı futbol turnuvası şampiyonluk, Yakın Doğu Koleji’nde 2013 yılında KKTC Ortaokullar arası futsal turnuvasında 3.’lük, Çetinkaya U13 takımı ile 2014 yılında Antalya’da düzenlenen uluslararası CKFA Cup finalinde Belçika ekibine kaybederek 2.’lik, final maçında maçın oyuncusu seçildi.

Yakın Doğu Koleji’nde 2014 yılında KKTC ortaokullar futsal turnuvasında 3.’lük, Yakın Doğu Koleji’nde 2015 yılında okullar arası atletizm yarışmalarında 1.’lik ve 2019 yılında Çetinkaya A takımı ile Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) 33.kupasında şampiyon olarak önemli bir başarı elde etmenin mutluluğunu yaşadı.

Altyapının önemi: Cemal Kurt, iyi bir sporcu olmak için altyapının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, hangi spor branşı olursa olsun gelecek için temeller atılarak, büyüdükçe bu temellerin üzerine koya koya sporcunun gelişeceğinin altını çizdi. Altyapı çalışmalarında sadece spor yapmak için temellerin atılmadığını belirten Kurt, sporcuya disiplin, çalışkanlık ve iyi insan olmak da aşılanması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Kulüplerimiz adına altyapıların çok önemli ve değerli olduğunu düşünen Kurt, yeri gelmişken Çetinkaya’da altyapıda gelişimine katkı koyan ve yetiştiren hocası Hasan Vatanseven’e de teşekkür etti.

Futboldan beklentileri: Futbolda büyük beklentiler içerisinde olunmanın çok çalışmaktan geçtiğini belirten Kurt, bu yolda hırslı ve azimli bir şekilde çalışarak önünü açmaya çalışacağını belirtti. Son iki yılda A takımda forma şansı bulduğunu, kendini geliştirmek ve çok iyi yerlere gelebilmek için çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğini belirten Kurt, çok daha fazla başarılar elde etmek için pes etmeden kararlı bir şekilde yoluna devam edeceğini kaydetti. Gelecekle ilgili hedefin öncelikli olarak Türkiye’de profesyonel olarak futbol oynayarak başarılı olmak istediğini belirten Kurt, daha sonrada Avrupa’da futbol oynamanın hayalleri arasında olduğunu ifade etti.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs futbolunun önü açılması için ambargoların kesinlikle kalkması gerektiğini belirten Kurt, futbolcuların ise hedef belirlemedeki en önemli sıkıntının da izolasyonlar olduğuna vurgu yaptı. Avrupa’nın ülkemizi tanımadığından dolayı futbolumuzda gelişim ve kaliteyi yakalama adına çok büyük sıkıntıların yaşandığının altını çizen Cemal Kurt, “Kıbrıs futbolunun yakın zamanda iyi yerlere gelerek yükselişe geçmesini umuyorum” ifadesini kullandı.

banner134

Cemal Kurt’un biyografisi :

Doğu Tarihi: 08.04.2001

Doğum yeri: Lefkoşa

Yaşı: 19

Boyu: 1.71

Kilosu: 69.5

Burcu: Koç

İlkokulu: Arabahmet İlkokulu

Ortaokul: Yakın Doğu Koleji Ortaokulu

Lise: Yakın Doğu Koleji

Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Çetinkaya

Türkiye’de Tuttuğu Takım: Galatasaray

Avrupa’da Tuttuğu Takım: Barcelona

Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Andres Iniesta

Hobileri: Futbol oynamak, Playstation oynamak, film ve dizi izlemek, müzik dinlemek, farklı sporlar yapmak, gezmek ve kamp yapmak

Oynadığı Mevki: Orta Saha

En Önemli Özelliği: Soğukkanlılığı, top tekniği, oyun görüşü

Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol, basketbol, boks, masa tenisi

Karakter Yapısı: Pozitif, iyimser, yardım sever

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75