Önder, büyük düşünüyor

banner37

Önder, büyük düşünüyor
banner90
banner8

Ahmet OGAN


Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaşmaya devam ediyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz olan Düzkaya’nın genç yeteneği Önder Zeyin, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

11 yaşında U15 takımına alındı


10 Haziran 2004 yılında Girne’de doğan Önder Zeyin, futbol altyapı çalışmalarına erken başladı. Baba Erdal Zeyin ile amcası Serkan Zeyin’in Kıbrıs Türk futbolunda oynadığı futbolla adından söz ettirmeyi başaran önemli isimlerden olması ve aile bireylerin futbola büyük ilgi duymalarından dolayı futbol sahalarında sürekli yer alan bir isim oldu.


Futbol hayatına 7 yaşında (2011 yılında) ülkemizdeki altyapı çalışmalarına belli dönemlerde önem veren Düzkaya’da başlayan Önder Zeyin, temel eğitimi erken almaya başlayarak gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam etti. Önder Zeyin, Düzkaya altyapısında dört yıl boyunca başarılı bir şekilde eğitim aldıktan sonra 11 yaşında U15 takımına alınarak altyapıdan yarışmacı lige erken geçiş yaptı.

15 yaşında A takıma yükseldi


Düzkaya U15 takımda futbol oynamaya başlayan Önder Zeyin, 4 yıl boyunca yarışmacı ligde oynama başarısı gösterdi. U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Önder Zeyin, fark yaratmaya başladı. U17 liginde bir yıl başarılı bir şekilde forma giyen genç yetenek Önder Zeyin, 14 yaşında U21 genç takıma alındı. Düzkaya U21 genç takımda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Önder Zeyin, sezon tamamlanmadan A takıma alınınarak, genç takımdan A takıma çok hızlı bir geçiş yaptı. Futboldaki geleceği konusunda başarılı bir şekilde çalışmalara devam eden ve hızlı yükselişe geçen genç futbolcu 15 yaşında A takıma yükselme başarısı gösteren Önder Zeyin, Düzkaya’da 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Gelecekte Avrupa’yı hedefliyor

 


Futbol hayatına 7 yaşında Düzkaya futbol altyapısında başlayan Önder Zeyin, altyapıda temel eğitimi en iyi şekilde alarak, hızlı bir şekilde gelişimi gösterdi. Yarışmacı liglerde başarılı performansıyla dikkat çekerek hızlı bir geçiş yapan Önder Zeyin, bu fırsatı iyi kullanmak istiyor. 14 yaşında genç takımada kısa süre forma giyerek göstermiş olduğu çıkışla A takıma yükselen genç yetenek Önder Zeyin, A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendirme niyetinde. Büyük hedefler peşinde koşan, hırsı ve çabukluğunun yanı sıra, teknik kapasitesi yüksek,  topla dripling ve geçişleri iyi yapan, ofansif gücü yüksek, yaptığı asistler yanında, vuruş tekniğini iyi kullanarak gol atma özelliğe sahip Önder Zeyin, öncelikli hedefini A takımda sürekliliği sağlamak sonrasında ise Avrupa ülkelerinde futbol oynamak olarak belirledi. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Önder Zeyin, Anafartalar Lisesi Sözel bölümü 11.sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Şimdiden başarılı bir kariyere ulaştı


Düzkaya altyapısında 2011 yılında ilk kez forma giyen Önder Zeyin, altyapı organizasyonlarında katıdığı turnuvalarda şampiyonluk, 2017-2018 sezonunda U21 bölgesel lig batı grubunda ikincilik yaşadı. 2018-2019 sezonunda U15 yıldızlar liginde grup aşamasında 5 maçta 18 gol atma başarısı gösterdi. 2020 yılında futbol tenisinde birincilik, 2020 yılında A takımda en yetenekli genç oyuncu seçilen Önder Zeyin, Düzkaya’ya katkı koyan isimlerden birisi oldu.

Altyapının önemi:


Önder Zeyin, futbolda altyapı çalışmalarının çok değerli olduğuna vurgu yaparak, futbolcuların bilinçli ve bilimsel olarak yetişmesinin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Bir inşaatın temelleri ne kadar iyi atılırsa, binanın o kadar sağlam olacağına vurgu yapan Önder Zeyin, altyapılarda atılacak temelin de o derece önemli olduğunu ifade etti.

Futboldan beklentileri:


Futboldan beklentilerinin yüksek olduğunun altını çizen Önder Zeyin, futbolun içinde kalmak istediğini belirtti. Futbolda kalıcı olmak için çalışmaya devam edeceğini belirten Önder Zeyin, futboldan kazanç elde ederek kendi hayatı ve ailesinin hayatını daha rahat bir şekilde sürdürmesini sağlamak istediğini söyledi.
 

banner134

Kıbrıs Türk futbolu ile ilgili düşünceleri:

 


Kıbrıs Türk futboluna yıllardır uygulanan ambargolardan dolayı ciddi şekilde sıkıntıların yaşandığına vurgu yapan Önder Zeyin, tüm sıkıntılara ve zorluklara rağmen ülke futbolunda gözle görülür gelişmelerin de yaşandığını belirtti. KKTC’de eğer ambargolar olmasaydı futbolun çok daha fazla gelişmiş olacağını belirten Önder Zeyin, futbolcuların ise en iyi koşullarda ve şartlarda çok daha fazla başarılı olabileceği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Önder Zeyin’nin Biyografisi:

Doğum Tarihi: 10 Haziran 2004  

Doğum yeri: Girne

Yaşı: 17

Boyu: 1.68

Kilosu: 68

Burcu: İkizler

Öğrenimi :

İlkokul: Çatalköy İlkokulu            

Ortaokul: Anafartalar Lisesi Orta Bölümü

Lise: Anafartalar Lisesi

Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Düzkaya
 

Türkiye’de Tuttuğu Takım: Fenerbahçe

Avrupa’da Tuttuğu Takım: Barcelona

Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Messi

Hobileri : Spor yapmak, Bilgisayar oyunu, yüzmek, gezmek, sosyal aktivitelere katılmak

Fobisi : Yok

Oynadığı Mevki: Ofansif (her mevki)

En Önemli Özelliği: Çabukluk ve teknik kapasite

Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol, basketbol, masa tenisi, yüzme, vücut geliştirme, bisiklet

Karakter Yapısı: Duygusal, özgüvenli

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75