Orhan Şevket

banner37

Tenis aşığı ve uzun yıllar tenis oynayan başarılı bir isim

Orhan Şevket
banner8

Can İPCİOĞLU

8 Mart 1971 yılında dünyaya gelen Orhan Şevket, tenise 1978 yılında Özel Vasıf’ın öğrencisi olarak başladı. Özel Vasıf için “benim için hayatımda ayrı bir yeri olan değerli bir hoca” diyen Orhan Şevket, bu nedenle onu ayrı seviyor. İlk turnuvasını 1982 yılında 11 yaşında oynadı. Bu turnuva Kuzey Kıbrıs’ta 1974 sonrası düzenlenen ilk minikler kategorisi turnuvasıydı. O turnuvada finalde kaybedip ikinci olmuştu. Aynı dönemde Türkiye Şampiyonu olacak Şehit Tuncer İlkokulu’nda basketbol hayatını sürdürüyordu.

Türkiye’deki şampiyonluk yankı uyandırmıştı


Türkiye’de İlkokullar arası Basketbol Şampiyonluğu kazanmaları gerek Türkiye’de gerekse Kıbrıs’ta büyük takdirle karşılanmıştı. Basketbolun kendisi için ilk zamanlar tenisi fiziksel olarak tamamlayan bir spor olurken, sonrasında tutku ile oynadığı ikinci spor dalı olmuştu. Okul yıllarında tenis ve basketbola eş zamanlı olarak devam eden Orhan Şevket lise takımında oynadığı basketbolun 2 yılda Yenicami büyükler basketbol takımda oynama fırsatı buldu.

15 yaşında büyüklerde şampiyonluk kazandı


1986 yılında teniste ilk kez büyükler klasmanında yarışmaya başladı. O yıl eski şampiyonlardan İlter Sami Şanel ile turnuvaya hazırlandı. 1986 yazında spor hayatında geçirdiği en yoğun dönemdi. Günde 4-5 saat antrenman yaptığını hatırlıyor. Ayni yıl eylül ayı yapılan turnuvada birçok favori tenisçiyi sürpriz bir şekilde yenerek finalde o dönemin şampiyonu Tuncel Türker ile karşılaştı. Kimsenin şans vermediği o maçı 3 saati aşkın bir oyundan sonra 2 maç sayısını çevirip kazandığında henüz 15 yaşında idi. Bu onu en genç tenis şampiyonu yapmıştı. Bu başarısı ile o yıl bir gazetenin düzenlediği yılın sporcusu anketinde aday gösterilmişti.

1992’de profesyonel tenisçilerle karşılaştı

banner134


1995-96 yıllarında kazandığı 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, Orhan Şevket’in elde ettiği önemli başarılar olarak tarihe geçti. Lise sonrası yüksek eğitim için gittiği İngiltere’de 1992 yılında Üniversitelerarası Tenis müsabakalarında final oynadı. O dönemde ilk kez profesyonel seviyede tenisçilerle mücadele etti. Orhan Şevket ambargolar dolayısı ile ülkenin yurt dışında temsil edememenin burukluğunu anlatan başarılı raket, bu haksızlığın biran önce son bulmasını diliyor.

Tenis oynamayı sürdürüyor


Sporda başarının 4 şeyden geçtiğine inanan Şevket, aile ilgi, ve sahiplenme iyi bir antrenör ve tabii ki çok çalışma. Üniversite sonrası Kıbrıs’a dönüp askerliğini bitirdikten sonra tenise sosyal olarak devam eden Orhan Şevket, yoğun iş hayatından kalan zamanda halen tenis oynamaya devam ediyor.


Veteran turnuvaları oynamaktan halen keyif alıyorum diyen başarılı isim, sağlığının el verdiği sürece hayatına değer katan tenisi oynamaya devam edeceğini ifade etti.

Balık avlamada KKTC Milli Takımı aday kadrosunda yer aldı


Tenis ve basketbolun yanı sıra uzun yıllar yaptığı diğer bir spor dalının da serbest dalış olduğunu ifade eden Şevket, 1995 yılında Türkiye’de yapılan Avrupa Zıpkınla Balık Avlama Yarışması’nda KKTC Milli Takımı aday kadrosunda yer aldığını söyledi.


Her dönem KKTC sporuna bir şeyler verebilmek adına çaba içerisinde olduğunu söyleyen Orhan Şevket, sporculuğunun yanında yıllarca oyuncusu olduğu Lefkoşa Şehir Kulübü’nde uzun yıllar yöneticilik ve 2 dönem de başkanlık yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75