Osman Emiroğlu

banner37

Basketbol ve futbol antrenörlüğünde klasik tarzın dışına çıkan ilk isimlerden olan, planlı sistemli altyapı oluşumlarında öncü bir spor adamı:

Osman Emiroğlu
banner90
banner8

Şükrü BURAĞAN

Bilimsel ve analize dayalı yaklaşımlarla klasik antrenörlük anlayışını zorlayan genç antrenör kuşağının öncüleri arasında yer alan Osman Emiroğlu, sporun geniş bir yelpazesine hitap eden eğitimler konusunda Türkiye’den de davetler alan sayılı isimlerden birisi oldu.


Küçük yaşlarda başladığı sporculuk yaşantısında futbol ve basketbolda başarılı bir genç oyuncu olan Emiroğlu, basketbol ve futbol antrenörlüğünde kendini geliştirmeyi başardı ve genç bir antrenör jenerasyonunun yetişmesinde önemli rol üstlendi.

Genç yaşta yıldızı parlayan bir basketbolcu


“Şht Ertuğrul İlkokulu’nda Basketbol okul takımında başlayan basketbol sporculuk yaşamım, sonrasında Türk Maarif Koleji okul basketbol takımı, Basketbol Yıldız ve Ümit milli takımları, Kültür Derneği ve Kredi Bankası basketbol takımlarında kısa dönemle devam etti.”

Efes ekolüyle gelişen basketbol antrenörlüğü


“Sonrasında rol modelim Mehmet Bolkan ve başta Aydın Örs olmak üzere Menderes Gümüşdal'ın yer aldığı tüm Efes Pilsen ekolünün etkisi sayesinde basketbol antrenörlüğüne başladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğrenciyken o dönemki adıyla PTT, Büyük Kolej ve Mülkiye basketbol takımlarında okul arkadaşım Hayrullah Kuru ile alt liglerde staj ve yardımcı antrenörlük yapma şansım oldu.”

Vedat Kaner’de büyük gelişim, YDÜ’de tüm kategorilerde görevler


“Basketbol antrenörlüğünde sırasıyla Kredi Bankası, ETİ ve gelişmeme çok büyük katkıda bulunan Vedat Kaner Spor Kulübü'nde tüm yaş kategorilerinde ve A takım seviyesinde antrenörlük yaptım. 2002 yılında Yakın Doğu Üniversitesi'nde tüm yaş kategorileri ve A takımda basketbol antrenörlüğüne devam ettim.”

Eğitim alanında önemli bir değer


banner134
“2005 yılında KKTC Basketbol Federasyonu Eğitim Birimi’nde görev alarak ilk kez TBF onaylı antrenörlük kursu düzenlemek ve pek çok değişime katkıda bulunmak üzere çalışmalarda yer aldım. Yakın Doğu Üniversitesi'nde beden eğitimi ve spor ana bilim dalında uzmanlık sonrasında YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Denetimi, Ekonomisi ve Planlaması anabilim dalında Öğretmen motivasyon kaynakları ile ilgili doktora çalışmamı tamamladım.” 

Futbolculuk kariyerine de sahip


“Küçük yaşta hem basketbol hem de futbola olan ilgimiz nedeniyle dolu dolu geçen bir spor hayatım olduğunu söylemek mümkün. O dönemki adıyla Turgay Çakli Turnuvası’nda K. Kaymaklı forması giyerek başladığım futbola sırasıyla Çetinkaya yıldız takımı ve 15 yaş altı şampiyon Kültür Derneği futbol takımlarında yer aldım.”

Basketbol antrenörlüğünden futbol antrenörlüğüne geçiş


“Çetinkaya Türk Spor Kulübü'nde A takım seviyesine kadar yükselip kısa bir dönem futbol oynama şansım oldu. Futbol antrenörlüğü kariyerimde ise antrenörlüğünü yaptığım basketbol takımımızın 2000 yılında kapanması nedeniyle K. Kaymaklı'dan gelen futbol yardımcı antrenörlük görevinde bulundum. 2009 yılında Gönyeli Spor Kulübü'nden yapılan yardımcı antrenörlük teklifiyle Mustafa Piro hocamızla beraber Federasyon Kupası kazanma başarısı gösterdik.”

Yenicami’nin örnek yapılanmasının başında yer aldı


“2010 yılında ise çok sevdiğim abim Kaan Kaner'in Yenicami Spor Akademisi kurma teklifine evet dedim ve 6 yıl süreyle sayısız oyuncunun yetiştiği, pek çok antrenörün futbol dünyasına kazandırıldığı çok başarılı bir akademi modeli oluşturduk. Kulübün diğer vizyoner başkan ve yöneticileri Abdullah Uluçhan ve Enver Kahveciler'in de hakkını vermek gerekir diye düşünüyorum.”

Halen aktif ve zor görevler üstlenen bir isim


“2013 yılında zor bir durumda aldığımız Yenicami A Takımı ile yardımcılarım Emre Perçinci, Sedat Devecioğlu ve çok değerli oyuncularımızın da sayesinde Federasyon Kupası’nı kazanmaya kadar giden bir başarı öyküsünde yer aldık. Hem KTFF hem de KKTCBF eğitim kurullarında aynı anda görev almanın yanı sıra halen YDÜ Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanlığı ve Gönyeli Spor Kulübü Sportif Direktörlük görevini sürdürmekteyim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75