banner6

Osman Özboranlar

banner37

Yarım asır diye nitelendirilen 50 yıllık sürede masa tenisi oynamaya devam eden çok özel bir isim:

Osman Özboranlar
banner151

Can İPCİOĞLU

Ülkemizin sevilen spor dallarından masa tenisinde ilk akla gelen isimlerden birisi olan Osman Özboranlar, 13 yaşında Gençlik Gücü’nde başladığı tutkusunda 50 yılı geride bıraktı. Vehat Vefalı’nın bu spora kazandırdığı Özboranlar, Vefalı’nın ülke masa tenisine çok şeyler kattığını söyledi.


Özboranlar, bir dönem federasyonun uyguladığı ayrımcılık ve torpil işleri nedeniyle sporcuların koptuğu masa tenisinden vazgeçmediğini, devletin yeterli imkanlar sağlamadığı ve son dönemlerde ailelerin de ilgisinin azaldığı masa tenisinin halen çok yetenekli sporcular çıkarmakta olduğunu söyledi.

13 yaşında GG’de masa tenisine başladı


Yarım asırdır Masa tenisinde ülke sporuna sporcu olarak ve geleceğin yıldızlarını yetiştirici olarak hizmet etmeye devam eden Osman Özboranlar bu süreçte yaşadığı sevinçler yanında yaşadığı olumsuzlukları dile getirerek raket tutmaya sağlığı el verdikçe devam edeceğini belirtti.


İlk öğretimde Atatürk İlkokulu’nda masa tenisi sporu ile tanıştığını ve o yıllardan bugünlere başarı dolu bir hikaye yazdığına inandığını söyleyen Osman Özboranlar, 13 yaşında ise kapısının içerisinden girdiği ilk kulübün Gençlik Gücü olduğundan bahsetti.

Onun için Vehat Vefalı unutulmaz bir isim


Gençlik Gücü Kulübü’nün o dönemlerde kantinini tutan Vehat Vefalı’nın masa tenisini çok seven bir insan olduğundan ve kulüpte turnuvalar düzenleyerek kulüpte masa tenisinin yaşamasını sağladığından söz eden Osman Özboranlar, hatta turnuvanın ödüllerinin de Vehat Vefalı tarafından ödendiğini vurguladı. O dönemlerde Ali Tanoğlu, Bülent ve Levent Çıraklı kardeşlerin masa tenisi oynayanlar arasında olduğunu söyleyen Özboranlar, masa tenisinde devam etmesindeki baş mimarın Vehat Vefalı olduğunu ve onu unutmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Birçok kez milli sporcu olmayı başardı


Kendisine ve diğer sporculara raket alan ismin de Vefalı olduğundan söz eden Osman Özboranlar, o günleri minnetle anıyor. Merhum Omaç Başat ile Halil Fikret Alasya’nın federasyon başkanlığı yaptığı dönemlerde Türkiye’den gelen antrenörler sayesinde kendisinin çok daha erken gelişim sağladığını ve bugünlere gelebildiğinden dem vuran Özboranlar, birçok kez milli olmayı başardığını aktardı. Daha sonraki dönemlerde federasyonu yöneten kişiler ile hep sorunlar yaşayan Osman Özboranlar bunun nedenlerini açıklarken oldukça kırgınlık yaşadığını belli ediyor.

Ayırımcılık ve torpil işleri onu soğutsa da yıldırmadı


Ona göre sporcular arasında ayrımcılıklar yapıldığını ve torpil mekanizmasının işlediğini hiçbir zaman inkar edemeyeceğini ifade eden Özboranlar, yaşadığı bu tür olumsuzların kendisini yıldırmadığını fakat çok üzdüğünü inkar etmiyor. Başkası olsa masa tenisini kesin bırakırdı diyen Osman Özboranlar bu dalda başarı hedeflediği için pes etmeyen tarafta olduğunu ifade ediyor.


“Masa Tenisi’ne başlayıp gerek yapılan haksızlıklar nedeni ile gerekse başka sebeplerden dolayı raketten vaz geçen isimler de oluyordu” diyen Osman Özboranlar bunları gördükçe üzüntüsünün katlandığını vurguluyor. “Günümüzde de sporcuyu düşünen yok, bazı şeyler eskisi gibi düzelmiyor” diyen Osman Özboranlar ülke şartlarının da ekonomik olarak kötüye gittiğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Başka ülkelerde yaratılan imkanlara hep imrendi


Müsabakalara katılmak için yurt dışına çıktığında o ülke gençliğine verilen değeri gördüğünde bizim ülkemizdeki ilginin azlığının gözler önüne serildiğinden söz eden emektar sporcu, İngiltere, Almanya ve Çin gibi ülkelerdeki belediyelerin parklarda betondan masa tenisi masası yaparak bu sporun sokaklarda dahi yapılmasını sağlayabildiğini, bu yüzden hep diğer ülkelere imrendiğini söylüyor.


Ülke sporcularımızın tüm bu imkansızlıklara karşın dışta rakipleri ile başa baş mücadele ettiğinin bilinmesine karşın yöneticilerimizin bunları görmek istemediklerini ve bir arpa boyu yol kat edilmediğini ifade eden Özboranlar, son zamanlarda boş salonlarda maçlar yaptıklarına dikkat çekti.

Ailelerin de eskisi gibi ilgi göstermediğine işaret etti


Lefke Avrupa Üniversitesi, Anka, Girne Sütlüce, Levent, Mapfree ve Kredi Bankası takımlarında oynadığını ifade eden başarılı isim, günümüzde de oynamaya devam ettiğini ve sporcu yetiştirmek için eğitim verdiğini ifade etti. Osman Özboranlar çok üst düzey turnuvalarda yaklaşık 50 ülkenin katıldığı müsabakalarda ilk beş içerisinde yer aldığı günleri de hatırladığını ifade ediyor.


Ailelerin de artık eskisi gibi ilgi göstermediğinden dem vuran Özboranlar, başarılı bir sporcunun günde 5 saat çalışması gerektiğinin altını çizen yıldız isim asla pes etmeden çalışan sporcuların imkansızlığa rağmen başarı elde edebileceklerini söylüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110