Özdemir: Temmuz ortasında da başlayabiliriz

banner37

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, 12 Haziran olarak açıkladıkları Türkiye Süper Lig'in başlangıç tarihinin temmuz ortasına kayabileceğini ifade etti ve ellerinde 7 alternatif daha olduğunu dile getirdi

banner87
Özdemir: Temmuz ortasında da başlayabiliriz
banner90
banner99

“Temmuz ayında da başlayabiliriz”


“Bakanlarımızla bir toplantı yaptık ve herkesin görüşü haziranda başlamaktı. Ligler şimdilik 12 Haziran’da başlayacak dedim ben. Alternatiflerime göre de temmuzda da başlarım ben bu lige dedim. Haziran 12'de başlayacağız diyorum ama şimdilik, olmazda temmuz başında ya da ortasında da başlayabiliriz. Temmuz başında başlarsak, 12 Ağustos'ta ligi bitiririz (Hızlandırılmış fikstür). Ben neye bakacağım? Türkiye'de Covid olayı nasıl gidiyor? Bence çok iyi gidiyor. Avrupa'da ve dünyada en iyi durumdaki ülkelerin başında Türkiye geliyor. Belki biz temmuz ayındaki maçlarımızı şimdilik seyircisiz kararı olmasına rağmen belki de seyircili oynayacağız. 12 Haziran olmazsa 19 Haziran var, 26 Haziran var, 3 Temmuz var, 10 Temmuz var”.

“Sağlık bakanımız ‘ben karışmam’ dedi”


“Ben de kendisiyle konuşurken biz bilim kurulu ve sağlık bakanlığı olarak hiçbir şeyinize karışmayız. Siz zaten özerk bir kurumsunuz dedi bize. Ben de bakanımıza Sağlık protokolümüzü gösterdim. İyice inceledi ve kapsamlı, iyi buldu protokolümüzü.


Siz bu işte yolunuza devam edin başınız sıkıştığında bana danışabilirsiniz dedi. Her zaman görüşüyoruz. Başım sıkıştığında her zaman kendisini arıyorum bakanımın. TFF'nin önemli, bir sağlık kurulu var.”

“Almanya bizim için rehber”


“Almanya bizim için bir rehber. Nasıl başladıklarını göreceğiz, takip edeceğiz. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen İtalya, İspanya gibi ülkeler bizden çok daha kötü olmasına rağmen bugün liglerin başlama tarihini açıkladılar.”

“Sağlık, bu ligden daha önemli”


“Sağlık Kurulumuzun danışma kurulu var. Onların Türkiye'nin en iyi enfeksiyon doktorlarıdır. Mete Düren var. UEFA'nın sağlık kurulu üyesi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde futbola nasıl döneceğimizin protokolünü hazırladık. İtalya'dan, İspanya'dan, Almanya'dan aldık ve bunlardan daha katı bir protokol hazırladık. Sağlıktan hiçbir zaman ödün vermeyiz. Bir kimsenin sağlığı bu ligden daha önemlidir.”

“12 kulüp oynamak istiyor”


“Sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmak istiyoruz. Basketbol ve voleybol bizden farklı. Onlar salon spor yapıyorlar. Orada sadece 2 takım oynamak istemiş ancak bende öyle değil ki. Oradaki kulüpler oynamak istemiyorlar. Futboldaki kulüplerimiz ise futbol oynamak istiyor.”

“Pozitif vakalar”


“Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'e canı yürekten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendisiyle her gün görüşüyorum. Sağlığını her gün takip ediyorum. Beşiktaş Başkanı Çebi'nin pozitif olduğunu duydum. Kendisini aradım ve herhangi bir semptom göstermediğini duydum. Buna çok sevindim.”

“Bütün kulüplerimiz şeffaf olsun”


“Bütün kulüplerimize sesleniyorum; Ne olursunuz şeffaf olun, açık olun, adil olun. Herkes federasyondan kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almamızı bekliyor. Samimi olsunlar, açık olsunlar, adil olsunlar. Kendilerine yönelik bir karar çıkarmamızı beklemesinler.”

“UEFA da başlatın diyor”


“Biz cuma günü başlıyoruz, İtalya'da cumartesi başlamayı planlıyorlar. Rusya 21 veya 28 Haziran'da başlıyor ve Avrupa'da vaka sayısında inanılmaz artışa geçen bir ülke şu anda. Çok kötü durumdalar. Şu anda genel olarak seyircisiz oynanacak. UEFA da başta seyircisiz olarak başlayalım diyor.”

“Instagram ve Twitter ile bu iş olmaz”


“Fakat ortaya gerçek sağlık sorunlarıyla çıkıp, adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa ona saygımız sonsuz. Federasyon, herkesin sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Instagram'dan yaptıkları yayınlarla, tweet atmalarıyla biz hiçbir zaman kararımızdan dönmeyiz. Onların açıklamalarıyla federasyon herhangi bir kararı değiştirmez.”

“Oynamak istemeyenler kimler?”


“Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın açıklamaları var. Teknik direktörlerimizin açıklamaları var. Ben bunları doğru bulmuyorum. Onların bu açıklamalarının bizim kararımızda bir etkisi olamaz.”

“Tek şehir planımız yok”


“Bizim tek bir planımız var. Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz olmak üzere başlayacak. Herkes kendi evinde başlayacak. Daha liglerin başlamasına neredeyse 1 ay var. Şu anda kesin net bir şey konuşmak istemiyorum. Bizim, liglerin Antalya ya da İstanbul'da oynanması için bir planımız yok. Ana hedefimiz; yine stadyumda sağlık kontrolleri olması şartıyla seyircili oynanmasıdır. Bu ankete katılanların yüzde 89'u futbolu, sporu çok özlediklerine, bir an önce maçların başlaması gerektiğine inanmışlar. Futbol, insanlarımızın önemli bir meşguliyeti.”

Yayıncı kuruluş


“beIN Sports'la bizim 5 yıllık bir sözleşmemiz var. Bu yıl 3. senemiz, daha 2 yıllık bir sözleşmemiz var. beIN Sports tüm ödemelerini yaptı ve sadece 3 taksitimiz kaldı. Bu rakamın toplam tutarı da 588 milyon TL'dir. Maçlar durduğu için onlar da ödenmeyi durdurdu. Kendileri de haklı olarak reklam gelirlerinin olmadığını ve düştüğünü ifade ediyorlar. Türkiye'ye çok büyük yatırımlar yaptılar, iyi bir kanal kurdular. beIN Sports şu anda bizim stratejik ortaklarımızdan birisi.”

Futbolcu sözleşmeleri


“Geçen hafta Kulüpler Birliği'nin yetkilileriyle, bazı başkanlarla ve bizim teknik ekibimiz bir araya gelerek futbolcu ve kulüp arasında anlaşmazlık olursa nasıl bir yol izleneceği hakkında kararlar aldık ve bunu açıkladık. Önemli olan burada futbolcu ile kulübün yapmış olduğu anlaşmadır. Biz diyoruz ki; bu anlaşma esastır ama bu sözleşmede eğer bir anlaşmazlık olursa ve bu anlaşmazlığın çözümü için bize başvurursanız, aynen FIFA gibi federasyon da her kulübün dosyasına, futbolcunun durumuna bakacak. Futbol takımı bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş, futbolcu bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş diye bakacağız. Bizim Tahkim Kurulumuz, UÇK, oturacak dosyaları inceleyecek ve bu çerçeve içerisinde kararlar alacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75