Pota sallanıyor!

banner37

Son dönemlerde yaşanılanlardan bunalan Basketbol Federasyonu Başkanı Ahmet Sütçü ve yönetimi göreve devam etmemeyi gündemine aldı

banner87
Pota sallanıyor!
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

2017 yılında Basketbol Federasyonu Başkanlığı görevine seçilen Ahmet Sütçü yönetimi ile birlikte görevden ayrılmayı planlayıp, bunun için de eylül ayındaki genel kurulu bekliyor.


Basketbol Federasyonu yönetimi cumartesi günü yapılacak kulüpler toplantısının tamamlanmasının ardından gelinen son durumu kendi içerisinde değerlendirme kararı aldı. Ahmet Sütçü ve yönetimi eylül ayında yapılacak genel kurulda aday olmama yönünde bir düşünce içerisinde bulunurken, kulüplerle cumartesi günü yapılacak toplantıda alınabilecek kararlar nedeni ile rahatsızlık duyulması halinde imza toplanarak olağanüstü genel kurul ile görevi devretmeyi dahi gündeme almış durumda.

Hakemlerin tavrı rahatsızlık uyandırdı


Ahmet Sütçü ve yönetimi, devlet katkısı alınamaması nedeni ile hakemlerin geriye kalan birikmiş ödemelerini henüz yapamazken, MHK Başkanı Soner Evitan ve deneyimli hakem Nusret Sırdar’ın sosyal medyada ve çeşitli yayınlarda hakem paralarının ödenmemesi durumunda maçlara çıkmayacakları yönündeki açıklamalarını iç huzursuzluk yaratma olarak değerlendiriyor. Sütçü’nün bir diğer isyanının da hakem camiası içinden kişilerin Spor Dairesi’ni arayarak federasyona herhangi bir katkı verilip verilmediği konusunda sorular sorulması olduğu öğrenildi.

Koopspor’un oynama isteği ve sonrasındaki söylemler ortamı gerdi


Tüm dünyada devam eden Covid-19 süreci ile ilgili kulüplerle ortak hareket etme düşüncesindeki federasyon liglerin Türkiye, Avrupa ve NBA’deki gibi şu aşamada oynanmaması eğiliminde bulunurken, bu konuda en büyük karşı duruşu Koopspor sergiliyor. İki yabancı oyuncusu hali hazırda ülkede bulunan Koopspor’un liglerin oynanması isteğine karşın, diğer kulüplerin tavırlarının ortaya konulacağı günü bekleyen federasyon, aşırıya kaçan eleştirilerden dolayı huzursuz olmuş durumda.


Berk Argın konusunda yaşanan tartışmaların ardından bir kez daha Koopspor cephesinden ağır eleştiri almasından dolayı rahatsızlık duyan Başkan Ahmet Sütçü’nün salonların açılmadığı bir ortamda federasyona bu kadar eleştiri getirilmesinin sebeplerini sorguladığı öğrenildi.

Bakanlar Kurulu hazır tüzüğü 1 yıldır onaylamıyor


Tüm bunlar yanında Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 1 yıldır gündeminde bulunmasına karşın bir türlü onaylanmayan yeni tüzük konusu da federasyon yönetimini yıpratan bir diğer konu olarak duruyor. Her toplantı öncesinde değerlendirileceği sözü verilmesine rağmen tüzük konusunda UBP’li ve HP’li bakanların verdikleri sözleri tutmadığına inanan Basketbol Federasyonu yetkilileri, bu tüzüğün geçmemesinden ötürü yarattığı sıkıntıları LAÜ-Koopspor arasında sorun olan Berk Argın transferi sürecinde fazlası ile yaşadı.
 


Başbakan Ersin Tatar’ın Bakanlık Müdürü olan Basketbol Federasyonu eski Başkanı Okan Donangil ile yıllarca basketbolun içinde olan Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın Özel Kalem Müdürü Sonat Altuğ’un bu dönemde gösterdikleri pasif duruş da federasyon yönetiminde ciddi rahatsızlık uyandırıyor. 

               

Hükümet ve Spor Dairesi’nin hiçbir mali sözünü tutmadığı vurgulanıyor


Bir diğer önemli gerekçeye göre Ahmet Sütçü ve yönetiminin bugüne kadar hükümetin verilmiş sözleri tutmaması nedeni ile planladığı bir takım projeleri ileriye götürememesinin de isyan bayrağı çekilmesinde önemli bir gerekçe oluşturduğu ifade ediliyor.


Türkiye’de gelişim ligleri bölge şampiyonalarına 6 takım gönderilirken, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun katkı koyduğu bu organizasyonun 200 bin TL’lik kısmını ödeme taahhüdünde bulunan Spor Dairesi, bu alanda herhangi adım atmadı. Hakem paraları konusunda imzalanan protokol olmasına rağmen bu konuda da bir adım atılmadı. Diğer federasyonlar gibi yıllık katkı payının da bir türlü ödenememesi sıkıntıları katladı.

Koopspor’un vurgusu ‘0 vaka’, örneği futbol


Ahmet Sütçü federasyonuna eleştiride bulunan Koopspor Kulübü ise, liglerin oynatılması konusunda şartların uygun olduğunu ve federasyonun yavaş davranarak bu süreci heba ettiğini savunuyor. Bu konuda Futbol Federasyonu’nun sürecin başından beri gösterdiği oynatma kararlılığını ortaya koyan Koopspor Kulübü, kısa süreli bir hazırlığın ardından liglerin kaldığı yerden devam etmesi beklentisi içinde yer alıyor.


Büyük Erkekler Ligi’nde YDÜ, LAÜ ve DAÜ maçların bu dönemde oynanmasına sıcak bakmazken, GAÜ ve Soyerspor bu dönemde veya Eylül ayında oynatılması kararı verilmesi halinde oynamak için hazırlanacaklarını vurguluyor.

Orhun Mevlit başkan adaylığı için yeniden başvuracak


Basketbol Federasyonu’nun eylül ayında yapacağı genel kurulda başkan adaylığı için Orhun Mevlit hazırlık yapıyor. Daha önce 3 kez Basketbol Federasyonu Başkan Adaylığı başvurusu yapan Orhun Mevlit’in bu talepleri, Beden Eğitimi ve Spor Yasası’nın 15’inci maddesinin 4’üncü fıkrası olan “Spor federasyonları organlarına bakanlıkta (spor) görevli personel ile spor kulübü ve spor derneği başkanları aday olamaz” ifadesi gerekçe gösterilerek federasyon genel kurul organları tarafından reddedilmişti. Yeni tüzükle birlikte bu maddenin kalkacak olması ve bu maddenin insan haklarına aykırı olması düşüncesi ile yeniden adaylık başvurusunda bulunmaya hazırlanan Orhun Mevlit de liglerin bu dönemde oynatılmaması nedeni ile Sütçü yönetimine eleştiri getiren isimlerden birisi konumunda bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75