Rifat Sonatlı

banner37

Rifat Sonatlı
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Çanakkale’nin gelecek vadeden genç yeteneği Rifat Sonatlı. Sonatlı, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Çanakkale’nin geleceğin yıldız adaylarından 13 Mayıs 2003 yılında Gazimağusa’da doğan Rifat Sonatlı, dört nüfuslu aile içerisinde en küçük olan bireylerdendir. Sonatlı, futbol altyapı çalışmalarına çok erken başlarken, geçmişte futbol oynayan baba Soner Sonatlı’nın futbola olan ilgisi ve yakından takip eden birisi olması, futbolu bir yaşam biçimi olarak gören aile yapısı içerisinde futbol sahalarında erken zamanda yer alması futbola başlamasına sebep oldu.

Kararlı başlangıç

 


Futbol hayatına 4 yaşında (2007 yılında) geçmişte ülkemizde en iyi altyapılara sahip olan kulüplerinden Çanakkale altyapısında başlayan Sonatlı, futbolda ilk adımları erken zamanda atarken, gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek için çok istekli, gayretli ve kararlı bir şekilde futbola adım atmış oldu. Altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye oldukça özen gösteren Sonatlı, futbola olan yüksek ilgisinden dolayı çok iyi çalışarak gelişim gösteremeye başladı. Çanakkale altyapısında eğitimine aralık vermeden devam eden Sonatlı, belli bir yerlere gelebilmek için bıkmadan kararlı bir şekilde çalışmalarına devam etti. 

Temeli sağlam atıldı


Sonatlı, yeteneklerini geliştirmek ve gelecekte iyi bir yerlere gelebilmek adına çok ciddi ve kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. Altyapı çalışmalarına çok erken başlayarak geleceğini sağlam temeller üzerine kurma adına yükselişe geçen Sonatlı, hırslı ve kararlı bir şekilde altyapı çalışmalarına devam ederken, bireysel çalışmalara da önem vererek gelişimi göstermeye devam ederek erken zamanda üstyapılarda yer alacağının sinyalini verdi. Çanakkale altyapılarında küçüklerde (2007 yılında) başlayan Sonatlı, 3 yıl başarılı bir şekilde temel eğitimini aldıktan sonra minikler kategorisine alındı. Miniklerde (2010 yılında) istekli arzulu bir şekilde çalışmalara devam eden Sonatlı, 2 yıl boyunca gelişimi göstermesinin ardından yıldızlar kategorisine alındı.
Yıldızlarda (2012 yılında) göstermiş olduğu üstün performansla dikkat çeken Sonatlı, yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalleri vererek, altyapı çalışmalarında geçen 8 yıllık süreç içerisinde temel eğitimini en iyi şekilde alarak sağlam temel atarak yarışmacı lige adım attı.

banner134

Genç yaşta transfer

Futbol altyapı çalışmalarına 4 yaşında Çanakkale’de başlayan kendini geliştirmek için kararlı bir şekilde ciddi anlamda çalışan Sonatlı, gelecekte iyi yerlere gelebilmek için bıkmadan usanmadan çalışmalara ara vermeden devam etti. Hedefleri oldukça yüksek olan ve hedefi doğrultusunda çalışmalara ara vermeden devam eden Sonatlı, sekiz yıl (2007-2014) başarılı bir şekilde temel eğitimi aldığı Çanakkale’den, Yenicami U15 takıma transfer oldu. Futbolda yeni bir döneme başlayan Sonatlı, oynadığı futbolla adından söz ettirmeyi başarırken, gelecekte daha iyi yerlere gelebilmek için karalı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Yarışmacı ligde yeni heyecan

 Sonatlı, 8 yıl temel eğitimi aldıktan sonra 11 yaşında (2014 yılında) Çanakkale U15 takım ile yarışmacı ligde ilk kez bir yıl oynadıktan sonra, 12 yaşında (2015 yılında) Yenicami U15 takıma transfer olarak gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam ederek yarışmacı ligde yeni heyecan yaşamaya başladı. 12 yaşında (2015 yılında) yarışmacı ligde U15 Yıldızlar Ligi’nde Yenicami formasını ilk kez giymeye başlayan Sonatlı, kendisi adına yeni bir dönem başlamış oldu. Çalışmalarda istekli ve kararlı bir şekilde devam ederek iyi yerlere gelebilme adına var gücü ile çalışmaya devam eden Sonatlı, başarılı performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yenicami U15 takımda oynamaya başlayan Sonatlı, 2 yıl  (2015-2016 yıllarında) boyunca yarışmacı ligde başarılı bir şekilde forma giydi. U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri de üzerine çekmeyi başaran Sonatlı, fark yaratmaya başladı. Almış olduğu temel eğitimle hızlı bir şekilde gelişim gösteren, yıldızı parlayan ve adından söz ettirmeye başlayan Sonatlı, önemli başarılara imza atmaya başladı. Yenicami forması ile başarılı performansını sürdüren Rifat Sonatlı, U17 takımında 2 yıl (2017-2018) başarılı bir şekilde forma giydi.

Çanakkale’ye dönüş

Futbol hayatına 4 yaşında Çanakkale’de başlayan Sonatlı, transfer olduğu Yenicami takımıyla U15-U17 yarışmacı liglerde 4 yıl başarılı bir şekilde forma giydikten sonra geri dönüş yaptı. 14 yaşında (2017 yılında) Çanakkale U21 genç takımla başlayan Sonatlı, başarılı performansını sürdürmeye devam ederek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Futboldaki geleceği konusunda başarılı bir şekilde çalışmalara devam eden ve hızlı yükselişe geçen genç futbolcu 15 yaşında (2018 yılında) A takıma yükselme başarısı gösterdi. Sonatlı, Çanakkale’de 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Yurtdışı hedefliyor

Sonatlı, temel eğitimi en iyi şekilde almaya özen gösteren, hızlı bir şekilde gelişerek yükselişe geçerek başarılı bir performans ortaya koydu. Transfer olduğu Yenicami U15 ve U17 takımlarında oynadığı futbolla hızlı bir şekilde yükselişine devam eden Sonatlı, 3 yıllık U21 genç takımdaki performansı ile dikkat çekmeye devam ederek, A takıma yükseldi. A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendiren genç yetenek Sonatlı, 15 yaşında yükseldiği A takımda Mormenekşe maçında ilk kez A takım forması giyerek, 4 asist yaparak skora katkı sağladı. Büyük hedefler peşinde koşan, hırslı yapısı, sabırlı ve oyun disipliniyle, oyun zekasını birleştiren, her iki kanadı çok iyi kullanarak adam eksilten, süratini golcülüğü ile birleştirerek, attığı gollerle skora katkı koyma özelliğe sahip Sonatlı, öncelikli hedefini yurtdışında futbol oynamak olarak belirledi. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Sonatlı, Yakın Doğu Koleji 12. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları 

Çanakkale altyapısında çok küçük yaşlardan forma giyen Rifat Sonatlı, altyapı organizasyonlarda 2014-2015 sezonunda 1.MTG yıldızlar turnuvasında Çanakale takım ile şampiyonu olurken, attığı 16 golle gol krallığı, 2014-2015 sezonunda Galatasaray İstanbul Florya turnuvasında Çanakkale takım ile şampiyonluk ve 12 golle gol krallığı, 2014-2015 sezonu A2 2.lig Çanakkale takımı ile şampiyonluk (A2 3.dereceli lig 2.lig), 2015-2016 sezonu Gündüz Tekin Onay minikler futbol turnuvası Çanakkale takımı ile şampiyonluk, 2016-2017 sezonunda 2 ay Türkiye’de Beşiktaş altyapısında U13 turnuvasına katıldı. 2016-2017 sezonu Türkiye Özel Kolejler İelev turnuvasında Yakın Doğu Koleji ile şampiyonluklar, 13 golle gol krallığı, U15 Yıldızlar (15 yaş altı) liginde 2017-2018 futbol sezonunda  finalde kaybederek Yenicami formasıyla ikincilik, 2017-2018 sezonu U15 Lefkoşa grubu 11 golle üçüncülük, 2018-2019 sezonunda Yenicami formasıyla finalde kaybederek U17 ikinciliği elde ederek önemli başarılara imza attı.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75