Sabır ve vakit isteyen bir spor: Golf

banner37

Golf Federasyonu Başkanı Hasan Garabli, Koronavirüs salgınına karşı en güvenli sporlardan birinin golf olduğunu ve bu süreçte gereken tedbirlerin alındığını kaydetti

Sabır ve vakit isteyen bir spor: Golf
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Golf Federasyonu Başkanı Hasan Garabli, golf sporunun sabır ve vakit gerektiren bir spor olduğunu söyledi.


Garabli, Koronavirüs salgınına karşı en güvenli sporlardan birinin golf olduğunu, bu süreçte gereken tedbirlerin federasyon olarak alındığını belirtti.


Golf Federasyonu Başkanı Hasan Garabli, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a aktardı. Golf sporunun açık havada oynanan bir spor olduğunu belirten Garabli, golf sahalarının çok geniş olduğunu, 18 çukurlu bir sahanın 600 dönüm araziye denk geldiğini ve bu nedenle Koronavirüs salgını açısından oynanabilir durumdaki en güvenli sporun golf olduğuna dikkat çekti. Her çukur arasındaki mesafenin bir futbol sahası büyüklüğüne denk geldiğinin altını çizen Hasan Garabli, çok sayıda sporcunun aynı anda oynamadığını ve bu sayede daha sağlıklı bir ortamda spor yapıldığını vurguladı.

“Sporcular, salgından olumsuz etkilendi”


Ülkemizde Koronavirüs’ün ilk kez patlak verdiği 2020’nin Mart ayında organizasyonlara ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Garabli, ardından 2020’nin haziran ayında ise organizasyonlara tekrardan başladıklarını anlattı. Garabli, bu süreçten sporcuların olumsuz olarak etkilendiğini ve spor yapamadıkları süre içerisinde konsantrasyon eksikliği yaşadığını söyledi. Şu sıralarda ülkemizde Koronavirüs vakalarının artış göstermesi nedeniyle golf derslerine ara verildiğini belirten Garabli, “Ancak, kulüplerin faaliyetleri halen devam ediyor, dersler için ise adamızdaki Koronavirüs vaka artışının durumunu bekleyip, tekrardan karar üreteceğiz” ifadelerini kullandı.


banner134
 

“5 kulübümüz ve 200 civarı sporcumuz var”


Golf Federasyonu’na bağlı 5 kulüp olduğunu belirten Hasan Garabli, ülkemizde golf oynayan 200 civarı sporcu olduğunu vurguladı. Golf sporunun adada daha çok yaygınlaşması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini aktaran Garabli, “Golf sporunu özellikle her yaştaki insan yapabilir, insanlarımıza sporu sevdirmek ve geniş kitlelere ulaşmak için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.


Garabli, özellikle kuzey ülkelerinde golf sporunun çok yaygın olduğunu, ülkemize kuzeyli turistlerin gelmesini sağlamak için de adımların atılması gerektiğine dikkat çekti. Garabli, “Kuzey ülkelerinde golf çok sevilen ve yaygınca oynanan bir spor dalı. Biz de ülkemize kuzeyli turistleri çekebilmemiz için tesislerimizi artırmalıyız. Böylece Koronavirüs salgın süreci sonrasında kuzey ülkeleri başta olmak üzere birçok turist ülkemize tatile gelebilir. Bu da ekonomiyi canlandıran bir adım olur” dedi.

“Tesisleşmede adımlar atılmalı”


Golf Federasyonu Başkanı Hasan Garabli, ülkemizde şu anda Girne’de uluslararası çapta bir golf tesisi bulunduğunu, bunun dışında uluslararası çapta iki sahanın daha ülkeye kazandırılması gerektiğini söyledi. Ülkemizde uluslararası çapta iki sahanın daha kazandırıldığı takdirde ülkede golf sporuna ilginin artacağını ve sporcu sayısının da çoğalacağını belirten Garabli, “Eğer bu gerçekleştirilirse, özellikle ülkedeki gençlerimizin golf eğitimine daha yoğun başlayacağına inanıyorum” dedi. 


Garabli, golf ekipmanları konusunda Türkiye Golf Federasyonu’nun kendilerine sürekli yardımda bulunduğunu ifade etti. Garabli, Golf Federasyonu Yönetim Kurulu’nun da golf ekipmanları konusunda kendilerine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75