Sabire Karaman

banner37

Spora atletizmle başlayan, daha sonra voleybola geçerek milli takım kaptanlığına kadar yükselen başarılı kadın sporcu

Sabire Karaman
banner90
banner8

Ebru AKGÜR

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular, öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Voleybolda elde ettiği başarılar ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Sabire Karaman, spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spora 10 yaşında başladı


İlkokul yıllarında hocası Güner Burgul tarafından spora teşvik edildiğini anlatan Sabire Karaman, “ortaokula geçtikten sonra voleybol ile tanıştım ve Raif Örtunç hocam ile devam ettik. Aynı zamanda atletizm de yaptım. 4X100 ve 800 metrede yarıştım. Atletizm branşında milli takımda yer alarak Türkiye’de de ülkemi temsil ettim. Lise yıllarında ise tek odağım voleybol oldu” dedi.

Lise yıllarında bir yıldız gibi parladı


Lise yıllarında önemli başarılara imza atan Sabire Karaman, “liselerarası yarışmalarda üst üste şampiyonluklar elde ettik. Lise yıllarım voleybolda en parlak dönemimdi. Defalarca Türkiye şampiyonalarına katıldık. Kadın Milli Takımı’nın kaptanlığını yapmak benim için gurur vericiydi” dedi. Liseden sonra evlilik hayatına adım atan ve çocuk sahibi olan başarılı kadın sporcu 3 yılın ardından yeniden aktif spor hayatına döndü.

Unutulmaz birçok anı ve başarı


banner134
Spora yeniden başladıktan sonra eski takım arkadaşları ile bir araya gelerek takım kurduklarını anlatan Sabire Karaman, “Lefkoşa karmasını oluşturarak Tözün Tunalı hoca ile çalışmaya başlamıştık. Aynı zamanda  Mağusa bölgesinde de bir takım oluşturulmuştu. İki takım maç yapmaya karar vermiştik. Ancak formamız yoktu. Çetinkaya takımının formalarını giyerek karşılaşmaya çıktık” şeklinde konuştu. Ardından Vakıflarspor forması giyen ve şampiyonluklar kazanan Sabire Karaman daha sonra Akdeniz Garanti Bankası Takımını kuranlar arasında yer aldı.


Unutamadığı anılarından birini ise şöyle anlattı; “o dönem bizlere çok yüksek bir transfer parası teklif edilmişti. Şaşırmıştık. Çünkü spor yapabilmek için genellikle kendi cebimizden para harcardık” dedi. Yine unutulmaz anıları arasında Danimarka’da ülkemizi temsil etmek için katıldıkları organizasyona Kıbrıs Rum Kesiminin itiraz etmesi ve engellemek istemesi yer alıyor. Ayrıca Rus kadın takımının KKTC’ye gelmesini ve karşılaştıkları profesyonel takımın hafızalarından silinmediğini aktardı.

“Biz gönüllü sporculardık”


Günümüzde var olan imkanların o dönemlerde olmadığını aktaran Sabire Karaman, “biz çok sevdiğimiz için gönüllü sporculardık, şu anki maddi imkanlar yoktu. Özel hayatımızdan fedakarlık ederek devam ettik. Ancak sporun özel yaşamımıza olan olumlu etkilerini de göz ardı edemeyiz. Spor bana zorlukların üstesinden gelme becerisi kazandırdı. Sosyal çevremi genişletti” dedi.


Gençlere de mesaj veren Karaman, “gençlerimizin spor yapması kişiliklerini geliştirir. O nedenle herkese tavsiye ederim” dedi. Günümüzde en popüler spor olan futbol dışında diğer dalların eskisi gibi rağbet görmemesine üzüldüğünü de belirten Sabire Karaman, bu konuda federasyonlara daha çok iş düştüğünün de altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75