Sadıkoğlu: “Rekreasyon merkezi olacağız”

banner37

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele bölgesinin ülkenin rekreasyon ve spor alanları açısından en önemli bölge olduğuna dikkat çekti.

Sadıkoğlu: “Rekreasyon merkezi olacağız”
banner90
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Şehirlerdeki nüfus artışı, kalabalık ve şehirleşme olguları, aynı zamanda insanların beklentilerinde değişikliklere neden oluyor. Şehirde yaşayan ve kent kültürünü soluyan her insan teknolojik gelişmelerden, mimarinin son gelişimine, ulaşımdaki kolaylıktan yaşam standardının yükseltilmesine kadar giderek artan taleplerinin yanı sıra daha yeşil, daha sağlıklı bir ortama sahip olmayı arzu etmektedirler. Şehir merkezlerine inşa edilen alış veriş merkezlerinden, binalara yanı sıra çocuk oyun sahaları, yürüyüş ve koşu yolları, piknik alanları, parklar ve yeşil alanlarda insanlar, dinlenip eğlenceli aktivitelerle hayatlarını daha eğlenceli ve sağlıklı yaşamak istemektedirler. İnsanlar, böyle merkezlere ve rekreasyon alanlarına uzun süreli, saatler süren yolculuklarla değil, hemen ulaşabilmek istiyor. Evine, işyerine yakın olmasını arzu ediyor. Bir parka, rekreasyon alanına, piknik alanına kısa süreli de olsa uğrayıp, günün stresini atmak, hava almak, dinlenmek istiyor. İskele Belediyesi Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile bölgenin rekreasyon spor alanları ve belediyenin spora bakış açısını konuştuk.

Hamle yapılıyor


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu temel hedeflerinin vatandaşın mutluluğu olduğunu belirterek, bu noktada kendilerine düşen görevin sosyal ve sportif alanlar yaratmak olduğunu söyledi. Belediye olarak yaklaşık 200 dönümlük bir alanı yeşil alan diye ayırdıklarını ve bu kapsamda insanların gerek spor yapmak gerekse ise sosyal bir ortam yaratmak için rekreasyon alanları yaptıklarını belirtti. Belediye olarak geçmiş Belediye Başkanı Halil Orun döneminde başlayan ve daha sonra kendi döneminde de devam eden 5.5 kilometrelik bir yürüyüş yolu yaptıklarını ayrıca bu yol güzergahında spor istasyonları oluşturduklarının altını çizdi.

“Büyük bir hayalimiz var”


Başkan Hasan Sadıkoğlu, gerek İskele Belediyesi gerekse bölge belediyeleri olarak bir proje tasarladıklarını ve bu proje kapsamında Mağusa sahilinden Kalecik noktasına kadar bir yürüyüş ve bisiklet yolu yapmayı tasarladıklarını, bunun şu an itibariyle bir hayal olarak önlerinde durduğunu fakat olabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

“Denge kurmak zorundayız”


Sadıkoğlu, insan nüfusu artıkça doğal olarak yapılaşmanın da artacağını ve buna bağlı olarak rekreasyon ve spor alanlarının azalabileceğine dikkat çekerek bu noktada kendilerine düşen görevin doğru yapılanma politikası uygulayarak halka nefes alacak alanlar yaratmaya devam etmek olduğunu bunu başarmanın da en büyük yolunun gerekli dengeyi kurmak olduğunu söyledi. Bu noktada doğal güzellikleri de koruyarak ve yapılan yeşil alanlara ek alanlar yaratarak yeni açılımlar yapmak istediklerini ve alanların 7’den 70’e herkesin rekreasyon ve spor alanı olarak kullanmalarını istediklerini belirtti. Bunun yanında hızla gelişen İskele bölgesinde yapılan gerek siteler gerekse müstakil yapılanmaların daha albenisi olabilmesi adına yeşil alan ve rekreasyon alanlarının yapıldığını ve bu durumunda bölgeye ciddi bir rekreasyon ve spor altyapısı kazandırıldığını söyledi.

“İskele Belediyesi hep öncü oldu”


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, belediye olarak “Geleceğimiz Gençlerimizdir” sloganı ile yola çıktıklarını ve bu bağlamda bölge gençliğinin spor yapabilmeleri için belediye olarak tüm olanaklarını seferber ettiklerini hatta ülkemizde özelde spor kulüplerine genelde ülke sporuna en büyük katkı yapan belediye olarak hep öncü olduklarını belirtti. Bu bağlamda ciddi bir mazisi olan Gençler Birliği kulübünden yeni kurulan tüm spor kulüpleri ve derneklere ciddi maddi katkı yaptıklarının altını çizdi. Buna örnek olarak Gençler Birliği kulübüne şu an yapımı süren yeni kulüp binasını ve çevre köylerde yapılan çeşitli sportif binaların verilebileceğini söyledi.

“Temel amaç bölgede birçok spor branşın yapılması”


banner134
Sadıkoğlu, belediye olarak bölgede ki mevcut kulüplere destek verirken en büyük amaç ve beklentilerinin sadece futbola değil diğer spor branşlarına da yatırım yapılması olduğunu belirterek bununla da ilgili tüm altyapı çalışmalarına ciddi destek koymak istediklerini söyledi. Ayrıca İskele merkezde bulunan kapalı spor salonun bölge halkı için çok büyük bir kazanım olduğunu ve bu salonda birçok spor branşının yapılmasını arzuladığını belirtti.

“Yaz sporlarını çoğaltmak istiyoruz”


Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu bölgede bulunan Makenzi Plajı’nın gerek rekreasyon gerekse sportif faaliyetler için oldukça elverişli bir alan olduğunu ve pandemi öncesine kadar bu plajda birçok yaz sporları yapıldığını ve turnuvalar düzenlendiğini belirterek amaçlarının yeni açılım kuralları ile birlikte bu yaz aylarından itibaren daha fazla sportif etkinlikler yapmak olduğunu söyledi.

“Kontrol mekanizması çok önemli”


Belediye olarak spora yaptıklarını katkının hep devam edeceğini belirtirken burada temel amaçlarının yapılan yardımların amacına ulaşması olduğunu söyleyerek bundan dolayı da ciddi bir kontrol mekanizması kurduklarını vurguladı. Bu sistem sayesinde yapılan yardımlarının amacına ulaşmasının önünün açıldığını belirtti.

“Okul sporlarının yanındayız”


Hasan Sadıkoğlu bölgede birçok okul bulunduğunu ve bu okullar bünyesinde gerek takımsal gerek bireysel birçok spor dalı yapıldığını ve belediye olarak okulların sportif ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

“Sporcuya teşvik önceliğimizdir”


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu başarının mutlaka ödüllendirilmesi gerektiğini vurgulayarak bu bağlamda bölgede başarı gösteren gerek takımsal gerek bireysel sporculara kaynakları çerçevesinde ödüllendirdiklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75