Samani: Bireysel müsabakalar sürüyor

banner37

Satranç Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Halil Samani, Koronavirüs pandemisi nedeniyle zorluklar yaşadıklarını fakat salgına karşı gerekli tedbirleri alıp kurallara uyarak maçlara devam ettiklerini kaydetti

Samani: Bireysel müsabakalar sürüyor
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Hasan Samani, tüm spor dallarında olduğu gibi kendilerinin de Koronavirüs pandemisi sürecinde çok fazla sıkıntılar yaşadıklarını, buna rağmen bu olağandışı şartlarda bireysel şampiyonalar ile Hakem ve Antrenör Yetiştirme kurslarını başarıyla tamamladıklarını belirtti.

Ara verildi, sonra devam edildi


Samani Koronavirüsün ülkemizde ilk görüldüğü 2020 Mart ayında tüm müsabakaların tamamen durdurulduğunu ve 2020 Mayıs ayına kadar devam etmediklerini söyledi.


2020 Mayıs ayında müsabakalara devam etme kararını almanın kolay olmadığını dile getiren Samani, “Mayıs ayında açılmayla birlikte müsabakalara tedbiri elden bırakmayarak devam etmeye çalıştık” dedi.


2020 Mayıs ayında müsabakaların tekrar başlamasıyla sadece bireysel turnuvaların gerçekleştirildiğini ifade eden Samani, bu süreçte riski en aza indirmek için kalabalık yaratan takımsal organizasyonlardan kaçındıklarının altını çizdi.


Samani, “Organizasyonlara bireysel şekilde devam ederken, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyduk, maçlara seyirci ve aileleri almadık” ifadelerini kullandı.

Şampiyonalar


Mayıs 2020’den bu yana Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonaları, Bireysel Federasyon Kupası, KKTC Kadınlar Şampiyonası, Bölge Birincilikleri gibi turnuvaları başarıyla tamamladıklarını belirten Samani, Aralık ayı başında başlayıp ilk 6 turu Lefkoşa ve Mağusa’da oynanan KKTC Genel Satranç Şampiyonası’nın iki turluk Güzelyurt ayağını ise Covid-19 vakalarının artmaya başlaması nedeniyle ileriki bir tarihe ertelediklerini söyledi.
Samani, kalan maçların önümüzdeki zaman diliminde normalleşme sürecine girildiğinde oynanabileceğini belirtti.

“Kendimize ait bir salonumuz yok”


Satranç Federasyonu Başkanı Samani, federasyonun kendine ait bir salonu olmamasından yakındı.


banner134
Samani “Maalesef kendi salonumuz yok, bine yakın lisanslı aktif oyuncusu olan bir federasyon olmamıza rağmen en düşük maddi katkıyı alan federasyonlardan biriyiz” ifadelerini kullandı.


Ülkemizdeki her bölgede en az bir satranç salonunun bulunması gerektiğini belirten Hasan Samani, öncelikli olarak merkez Lefkoşa’da kendilerine ait bir salonları olması için girişimlerini yoğunlaştıracaklarını söyledi.


Hasan Samani, oyuncuların Koronavirüs pandemisi sürecinde online olarak da satranç oynayabildiğini, federasyonun da zaman zaman kendi online yarışmalarını düzenlemekte olduğunu, ancak bunların normal salon turnuvalarının yerini tutamayacağını aktardı.

“Satranç eğitimine çok önem veriyoruz”
 


Federasyonun ana sponsoru Türkiye İş Bankası’nın desteği ile ülkemizde özellikle ilkokul öğrencilerinin başta olmak üzere her kesimin satranç öğrenmesini istediklerini ifade eden Samani, “Bir yandan öğrencilere eğitim verirken bir yandan da öğretmen adaylarına da satranç eğitimi vermeye çalışıyoruz” dedi.


Samani, satranç eğitiminin Atatürk Öğretmen Akademisi öğretmen adayları ile ilkokul öğrencilerine sürekli ve kalıcı olarak verilmesi için girişimler yaptıklarını, ülkedeki Koronavirüs pandemi sürecini takip ederek bu yöndeki girişimlerini normalleşme sürecinde yoğunlaştıracaklarını vurguladı.


Şu anda ülkemiz adına yarışan uluslararası ünvanlı iki oyuncunun bulunduğunu ifade eden Hasan Samani, satrancın devlet nezdinde daha çok destek görmesi ve satranç eğitiminin yaygınlaşması ile birlikte bu sayının daha da artacağına inandığını söyledi. Samani sözlerini şöyle sürdürdü, “Ülkemizde ana branşlara daha çok bir ilgi var, özellikle futbol, basketbol gibi sporlar daha çok ilgi görüyor.  Aslında ülkemizde satrançta başarılı olabilecek kapasitede birçok oyuncumuz mevcut. Bu oyuncularımızın kendini daha da geliştirebilmesi için eğitim, ilgi ve destek şarttır.


Eğer gereken önem verilirse birçok oyuncumuz uluslararası başarı gösterebilir”.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75