banner6

Şampiyonların savaşı!

banner37

Rallide yeni sezon geçtiğimiz hafta sonu yapılan çekişmeli yarış ile başladı. 4 kez liderin değiştiği yarış sonunda gülen taraf, son şampiyon Rauf Denktaş-Derviş Savarona ikilisi oldu

Şampiyonların savaşı!
banner151 banner143

Çağın ÖZILGAZ

Geçtiğimiz hafta sonu rallide hasret bitti ve altı yarışlık “2017 KKTC Şeker Sigorta Ralli Şampiyonası” Lefkoşa’da yapılan Mustafa Cabacaba Anı Rallisi ile başladı. İki günlük program ile organize edilen yarışta ilk gün iki kez art arda Dumlupınar etabı geçildi. İlk etabı Rauf Denktaş-Derviş Savarona ikilisi, ikinci etabı ise Ömer Yıldız-Hasan Uzun ikilisi kazandı. Böylece ralli boyunca iki şampiyon ekibin mücadelesinin işaretleri ilk günden verilmiş oldu. İkinci gün ilk üç etapta lider yine sürekli değişti. Hamitköy’de son kez aldığı liderliği finişe kadar götürmeyi başaran son şampiyon, Denktaş-Savarona ikilisi, sezona zaferle başlamayı başardı. Yarışta sadece liderlik için değil, her sıra için büyük mücadele verildi. Büyük çekişme yaşandı. İlk günü dördüncü sırada tamamlayan Fikri Macila-Mehmet Mişon ikilisi ikinci güne mekanik arıza ile başlayamadı. Üçüncü sıradaki Deniz Denner-Ömer Topcu ikilisi de şanssız bir kaza ile üçüncü sıradayken yarış dışı kaldı. Böylece üçüncülük yarışı Mehmet Yücel-Akan Keskiner, Bora Manyera-Cem Çerkez ve Mehmet Kamiloğlu-Rasım Çetinkaya arasında kaldı. Birbirlerine yakın performans sergileyen Manyera ile Kamiloğlu’nun mücadelesinden Manyera-Çerkez ikilisi yeni araçları Ford Fiesta R5 ile ilk yarışlarında podyuma çıkmayı başardılar. Mehmet Yücel-Akan Keskiner ikilisi ise rallinin sondan bir önceki etabı olan Balıkesir etabı, zıplama noktasında büyük bir kaza yaptılar. Zıplama noktasında aracın arkasının fazla zıplaması ve burnu üzerine düşmesiyle dikey pozisyonda iki takla atan ikili araçlarından burunları bile kanamadan çıktılar. Bu da aslında bize bu sporun güvenlikte geldiği noktayı gösterdi. Motorsporlarında kurallara uyarsanız tehlike yoktur. Mehmet Karaoğlan-Mehmet Coşar ikilisi birlikte ilk yarışlarında beşinci sırada finiş görürken, geçtiğimiz sene co-pilotluk yaptığı aracı alarak ralliye katılan Deniz Fahri, ilk yarışınca seyircilerden takdir toplayacak bir performans ile altıncı sırada finiş gördü. Fahri’ye co-pilotluğu ise Barış Kalfaoğlu yaptı. Rallinin ilk gününde kaza yaparak zaman kaybeden Murat Aşık-Emre Batunlu ikilisi yedinci sırada finiş görürken, İbrahim Yolcu Argün-Enver Alibaba ikilisi Suzuki’nin canını çıkarırcasına performansları ile sekizinci sırada finiş gören ekip oldular. Rallinin şanssız ekiplerinden biri de Özgür Turan-Mustafa Zaim ikilisiydi. İkili mekanik arıza ile finiş göremedi. Son olarak organizasyona değinmek istiyorum. Uzun zamandan sonra büyük ve iyi organize olmuş bir ekip çalıştı rallide. Her işte olduğu gibi ufak tefek kusurlar vardı ama organizasyona yansımadı. İleriki yarışlarda daha iyiye gideceğine ve rallinin hak ettiği değeri göreceğine şüphem yok.

 

 

Neler oldu?

Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından organize edilen Avrupa Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı geçtiğimiz hafta sonu Portekiz’de yapıldı. Favorilerin sorun yaşadığı yarışı, Skoda Fabia R5 ile Portekizli sürücü Bruno Magalhaes kazandı.

 

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası, Geçtiğimiz hafta sonu Barcelona’da yapılan yarış ile başladı. Sezona galibiyetle başlayan isim, son şampiyon Mattias Ekstrom oldu.

 

Ajanda

6-9 Nisan WRC Fransa Rallisi

9 Nisan Rapa Drift 2.Ayak yarışı

9 Nisan Formula 1 Çin Grand Prix’i

9 Nisan MotoGP Arjantin GP

16 Nisan KKORD İskele Yarışı

16 Nisan KKKSOK City Mall Slalom Yarışı

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 10:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104