Sapsızoğlu: Devletten yardım eli uzatmasını bekliyoruz

banner37

Dünya ve ülkemizi tehdit eden Koronavirüs tehlikesi nedeniyle tüm spor faaliyetleri dururken spor kamuoyundan yaşanan süreçle ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor

Sapsızoğlu: Devletten yardım eli uzatmasını bekliyoruz
banner90
banner99

Levent TEZEL

Ülkemizde son dönemde ilgi gören branşlardan biri olann Cimnastik sporunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cimnastik Federasyonu Başkanı Hasan Sapsızoğlu yaptığı değerlendirmede camia olarak şartların uygun olması halinde 1 Haziran tarihi itibarı ile faaliyetleri başlatmayı planladıklarını ifade etti. Spor Dairesi yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde bunu paylaştıklarını, ayrıca branş olarak ciddi eksiklikleri olduğunu ve bu konuda acil olarak devletten yardım beklediklerini vurgulayan Sapsızoğlu, futbol kadar diğer spor branşlarının da devlet katkısını hak ettiğini belirtti. Göreve geldiklerinde 150-200 olan sporcu sayısını 11 ayda bin 200 civarına çıkardıklarını hedeflerinin iki bin sporcu olduğunu vurgulayan başkan Hasan Sapsızoğlu, salonlarının tadilatı ve olimpik salon için de ivedi olarak devletin yardım elini uzatmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Hedef 1 Haziran

KKTC Cimnastik Federasyonu Başkanı Hasan Sapsızoğlu şöyle konuştu; “Cimnastik Federasyonu olarak şartların uygun olması halinde 1 Haziran tarihi itibarı ile faaliyetlerimizi sağlık tedbirleri alınmış, sosyal mesafe ayarlanmış, çalışacak sporcu sayısı belirlenmiş şekilde başlatmayı düşünüyoruz.  Genelde sporcularımızın yaşları küçük, ancak bu kuralları uygulayamayacaklar demek değildir. İstenince olur. Müsabaka şartlarını da belirledik. Yönetim Kurulu olarak 13 maddelik standart kurallar belirledik ve federasyon olarak bunu yayınladık. "

Futbol dışındaki branşlara da katkı yapılmalı

“Cimnastik Federasyonu olarak, cimnastik camiası olarak devletin bizlere katkı yapmasını bekliyoruz. Bu ülkede sadece futbol oynanmıyor. Bir çok branşta bir çok kulüp var. Alt yapı ve tesis eksikliklerinde devletin yardım elini uzatmasını beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum. Bize bağlı olan kulüplerimiz 3 aydır çalışmıyor. Göreve geldiğimizde 150-200 olan sporcu sayısını her bölgeye faaliyetlerimizi yayarak bin 200 civarına çıkardık. Hedefimiz 2 bin sporcu sayısına ulaşmaktır. Ancak içinde bulunduğumuz şartlarda virüs tehlikesi nedeniyle faaliyetlerimize ara vermek tüm kulüplerimizi ciddi anlamda sıkıntıya sokmuştur. Federasyon olarak kulüplerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak imkanlarımız kısıtlı. Bu nedenle eğer futbola katkı yapılacaksa bizlere de devlet katkısının bir an önce ödenmesi şarttır diye düşünüyorum."

11 ayda sadece 30 bin TL katkı aldık

Gelişime açık bir branş olarak her geçen gün artan sporcu sayımızla sistemimizi oturtmaya çalışyoruz. Ancak maddi konulardaki sıkıntıları aşmakta ciddi sıkıntılarımız var. Göreve geldiğimiz 11 aydan beri devletten sadece 30 bin TL katkı aldık. Bu parayla hangi faaliyeti yapacağız? Hocalarımızı nasıl ödeyeceğiz? Kulüplerimize nasıl katkı yapacağız? Tavanı akıtan ve her yağmurda duşa dönen salonumuzun tadilatı için Spor Dairesi’nin bir an önce ihale sürecini başlatmasını bekliyoruz. Ayrıca en büyük hedefimiz olan olimpik salon için de devletin elini uzatmasını talep ediyoruz. Yine de tüm bu olumsuzluklara rağmen topladığımız yardımlarla, düzenlediğimiz kampanyalarla 5 bin civarı aileye yardım ettik. Talesemia hastaları için kan bağışı kampanyası düzenledik. Bunları antrenrölerimizle, sporcularımızla, yöneticilerimizle kulüplerimizle yapıyoruz. Ancak kimse bile haliniz nedir diye sormuyor. Federasyona sahip çıkılmasını bekliyoruz. Ayrıca bu sıkıntıların tüm federasyonların genel sıkıntısı olduğunu, virüs nedeniyle de federasyonların sıkıntılarının iki katına çıktığını da söylemek istiyorum.
 

Sporcularımız en kıymetlilerimizdir

Gün geçtikçe artan sporcu potansiyelimiz var. Bunlar genelde çocuk denecek yaştaki sprocular. Yani en kıymetlilerimiz diyeceğimiz çocuklarımız. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızdır. Onlara en sağlıklı, hijyen ve uygun şartlarda spor yaptırmak hepimizin ama başta devletin görevidir. Bu ülkedenin geleceği olan sporcularımıza, gençlerimie çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.

banner134

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75