Şenlik Çetinkaya

banner37

Atletizmde 41’inci yılını geçiren, 150’nin üzerinde yarı maraton koşan, Balkan yarışları ve İstanbul Maratonu’nda kürsü gören ve şimdilerde antrenör olarak genç sporcu yetiştiren efsane atlet

Şenlik Çetinkaya
banner8

Şükrü BURAĞAN


Yaşamının büyük bir kısmını atletizmle iç içe geçiren, halen önemli master atletlerden olan ve antrenör diploması sahibi olduktan sonra genç kuşakları yetiştirme amacında olan Şenlik Çetinkaya, kariyerinde 150’yi aşkın yarı maraton koşma, 5km, 8 km, 10 km, 21 km ve 42km’de yarışlara katılan bir isim oldu.

 “1959 Kars doğumluyum. 1981 yılında dağ komando okulunda atletizme başladım. 1982 yılında, Kıbrıs Türk Federe Devleti zamanında, asker olarak adaya geldim. İlk atletizm yarışıyla tanışmam 1982 yılında 27 Aralık koşularında oldu, o gün üçüncü olmuştum. 1983 yılında terhis oldum, büyükelçilikte işe başladım.

Burada akrabam yoktu, eski Okullar Sahası, şimdiki adıyla Attila Topaloğlu Sahası’nda idman yaparak boş zamanlarımı değerlendiriyordum. O zamanlar saha çim değildi ve toz toprak çok fazlaydı.

“Kariyerim boyunca 5km, 8km, 10km, 21 km ve 42 km kategorilerinde koştum”


Atletizm Federasyonu Lokali’ne adını veren rahmetli Hasan Ruso o zaman federasyon başkanıydı, yılda 4 veya 5 kez Türkiye’den milli düzeyde sporcuların olduğu takımlar getirtirdi, bizi de onlarla idman yaptırırdı. Biz amacın ne olduğunu sonradan anladık, o idmanlarda birçok detaya şahit olduk ve kendimizi geliştirebildik. Bilmeden bilinçlendik diyebiliriz.

1990-1998 yılları arasında çok iyi bir dönem geçirdim, 5km, 8km, 10km, 21 km ve 42 km kategorilerinde koştum. O dönemde Şenlik varsa ikinci üçüncü kim olur denirdi, 1998’de bir sakatlık geçirdim ve sonrasında master kategorisine geçiş yaptım.

“Balkan Yarışları ve İstanbul Maratonu’nda dereceler elde ettim”


banner134
Tam maratonu geç bir yaş olan 42 yaşında koşabildim. İyi olduğum dönemlerde koşsam iyi dereceler elde edebilirdim. 1985-2000 yılları arasında Girne’de yapılan 13.5 mil, yani yarı maratonda parkur rekoru bana aittir. 2011’de İstanbul’da yapılan Balkan Atletizm Yarışları’nda masterlerde ikinci geldim, aynı şekilde 2013 yılında İzmir’de ikinciliğim var. Bunun yanında Mağusa’da yapılan Hendek koşuları vardı, o parkurun da rekoru bana aittir. 2004 yılında İstanbul Maratonu’nda 40 yaş üstü kategoride dördüncü, Türk sporcular arasında birinci gelmişti. 150’nin üzerinde yarı maraton koşmuşluğum vardır. İstanbul Maratonu’nda 5 kez katılma gururu yaşadım.

“Lefkoşa Maratonu’nun yeniden yapılması için öncülük ettim”


Lefkoşa Maratonu’nun mimarı benim, övünerek söylemem, bu konuda öncülük ettim. LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları döneminde 2 kez yapıldı, durdu. Randevu alıp şimdiki Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ile görüştüm, dünyada olduğu gibi belediyenin düzenlemesi gerektiğini ilettim, Başkan Harmancı da olaya sıcak baktı, çok değerli amaçlar için yapıldı, bundan dolayı da Başkan Harmancı ve ekibini kutlarım.

Bunun yanında son dönemlerde Serkan Benzinci atletizm sporuna gönül veren bir isim, geçen yıl tam maratonun ilk kez yapılmasını sağladı, atletizme gerçekten çok katkı yapan birisi, onu da kutlamak isterim.

“Yarış sayıları azalıyor, mesafeler de kısalıyor”


Atletizmde maratonları azalttık, yarı maratonlar yarıya düştü, polis koşuları, hendek koşuları hep kalktı, ileri gideceğimize geri gidiyoruz. Birçok anı koşusu da artık yapılmıyor. Atletizmi sevmek lazım, ben arkadan çocuklar gelsin istiyorum, Hakan Tazegül, Cemal İneci 40 yaş üzerinde, gençler yok, bunu gidermemiz gerekiyor. 27 Aralık Koşuları 80’li yıllarda 70-80 kişi koşuyorduk. Pandemi dönemi daha çok spor yapmamız gerekiyor, bu illetin en iyi ilacı spor yapıp vücudu dinç tutmak, önlemlerimizi de alalım elbet ama sporu da mutlaka yapalım.

“Alttan genç sporcu yetiştirmek için çalışıyorum”


Bizim gibi atletizme gönül verenlerin genç kuşakları yetiştirmesi gerekiyor. Ben bu konuda adım attım, antrenör diplomasına sahip biriyim, 3 yıl önce Atletizm Masterler Derneği ve Kulübü’nü kurdum ve hiçbir maddi beklentim de olmadı. 17 çocukla yola çıktık ancak önce Kars’taki küçük kardeşimi kaybetmem, ardından pandeminin araya gelmesi ile şanssız bir dönem yaşadım. Şu anda bir yetenekli genç sporcu ile özel ilgileniyorum ama amacım değişmedi, tek beklentim ilgili kurumların en azından organizasyonda, yani ulaşım gibi durumlarda bizlere destek vermesidir. Benim gibi, birileri de çocukları yetiştirir, arada yarışlar düzenleriz. Atletizmde 23 branş var, bu çocuklar da ona göre hangi branşta iyiyse oraya yönlendirilebilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75