banner6

Seramik ve çini sanatının inceliği öğretiliyor

banner37

Seramik ve çini sanatının inceliği öğretiliyor
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR


Esentepe Belediyesi’ne bağlı Karaağaç köyünde faaliyet gösteren Karaağaç Seramik ve Çini Atölyesi bölgeye birçok açıdan değer katıyor.


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle açılan atölyede seramik ve çini sanatı, çamurla şekillendirme ve dekor gibi alanlarda hem geleneksel, hem de modern çalışmalar yapılıyor.


Atölyede seramik ve çini sanatının inceliğini öğrenme fırsatı yakalayan bölge halkı bir yandan el-işi sanatını öğreniyor, diğer yandan da günün stresini üzerinden atıyor…


KIBRIS’a konuşan Karaağaç Seramik ve Çini Atölyesi Eğitmeni Sinem Baba, atölyede kişilere seramik, çini, çamurla şekil verme ve dekor gibi alanlarda eğitim verildiğini söyledi.


Baba, katılımcılara porselen seramik tabağın geçmişi hakkında da bilgi verildiğini ifade etti.


Eğitim sayesinde katılımcıların iş fırsatı bulabildiğini, aynı zamanda kişilerin “yaratımda bulunarak” psikolojik olarak rahatladığını belirten Baba, katılımcıların hayata farklı bir bakış açısıyla baktığına dikkat çekti.


Baba, atölyede çini ve çamurla şekillendirme kısmının ayrı bir alan olarak bulunduğunu; dekorlama işlemlerinin ise hem geleneksel Türk sanatlarının işlendiği, hem de daha modern, günümüze uygun çalışmaların yapıldığı iki bölümden oluştuğunu ifade etti.


Kursa yoğun bir katılımın olduğunu, yaklaşık 35 öğrencinin kurlara katıldığını ve kursun herkese açık bir şekilde yapıldığını belirten Baba, kurs programına ilişkin de bilgi verdi.


Baba, kurslarda iki eğitmen olarak çalıştıklarını; çocuk gruplarının, üniversite öğrencilerinin ve emekli olan kişilerin katılımının sağladığını kaydetti.


Çini ve Seramik Atölyesi’nin kısa bir sürede geliştiğini ve gelişmeye de devam ettiğinin altını çizen Baba, “Burada her şeyimiz mevcut, birçok bölümümüz var. Çamurlarımız, ham ürünlerimiz, boyalarımız, fırçalarımız, fırınımız… Her şey tamam” ifadelerini kullandı.

“Atölyemiz iş fırsatı yaratıyor”


Atölyenin iş fırsatı yarattığına dikkat çeken Baba, kursiyerlerin kendi yaptıkları ürünlerini satma imkanının olduğunu söyledi.


Baba, atölye çalışmalarının saat 09.30’da başlayıp 16.00’ya kadar devam ettiğini, hafta sonu da belli bir saat dilimine kadar atölyenin açık olduğunu kaydetti.


Baba, “Seramiğin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Ateşin bulunmasından tutun, toprağın pişmesinin keşfedilmesi, bunların yemek yapılırken kullanımı… Geçmişteki bu değeri günümüzde hâlâ sürdürebiliyor olmak ve bunun aşamalarını birçok kişiye öğretebiliyor olmak büyük bir şey” diyerek insanların bunun farkına vardığını dile getirdi.

“Çini ve seramik kursu insanları

psikolojik olarak rahatlatıyor”


Kursa katılan kişilerin, kullandıkları porselen seramik tabağın serüvenini öğrenmeye başladığını belirten Baba, Türk sanatları olarak çini sanatı baz alındığında geleneksel çalışmaların nasıl yapıldığı, geçmiş dönemlerde nerelerde kullanıldığı bilgisinin de öğrencilere aktarıldığını ifade etti.


Baba, çini ve seramik kursunun insanları psikolojik olarak rahatlattığına dikkat çekerek, atölyenin, kişilerin günün ve iş hayatının yarattığı stresi azaltabilmesi için başvuracakları bir nokta olduğunu vurguladı.


İnsanın bir şeyler yaratmasının hayata olan bakış açısını da motive eden bir durum olduğu dile getiren Baba, “İnsanın ‘Ben yaptım, benim eserim’ diyebiliyor olması çok güzel… Bu hem o kişiler için, hem de biz eğitmenler için de çok büyük bir başarı oluyor. Onları maddi ve manevi bir kazanım içerisine sokmuş oluyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110