Şerif Ogan

banner37

Voleybol ve hentboldaki başarılarını futbol branşına da taşıyan, antrenörlük kariyerine de sahip elit bir kadın sporcu:

Şerif Ogan
banner90
banner99

Ebru Akgür PEHLİVAN

Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Voleybol ile başlayan hentbol ve futbol ile devam eden başarılarla dolu kariyeri ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Şerif Ogan spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spora aktif olarak ortaokulda başladı


İlkokul yıllarında eğitim gördüğü okulda sportif faaliyet olmamasından dolayı aktif olarak ortaokul döneminde spora başladığını anlatan Şerif Ogan, “Beden Eğitimi öğretmenim spora yatkın olduğumu fark etti ve böylelikle voleybol branşı ile başladım” dedi. Lise yıllarında da voleybola devam ettiğini belirten Ogan, liseler arası düzenlenen birçok müsabakada okul takımı ile şampiyonluklar elde etti.

Şampiyonluklarla dolu yıllar


Lise yıllarında okul takımı ile kazanılan başarılarla ile birlikte Türkiye’de mücadele etme imkanı yakaladıklarını anlatan Ogan, “Orada katıldığımız organizasyonda final oynama başarısı gösterdik. 2000’li yıllarda Gazimağusa Türk Maarif Koleji olarak Büyük Kadınlar Ligi’nde mücadele ettik ve lig şampiyonluğu ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandık” dedi. Lise döneminde voleybol yanında hentbol da oynayan başarılı kadın sporcu, antrenörleri Ayşe Toyal ve Aydın Kayol’un kendisini sürekli desteklediklerinin altını çizdi.


30’lu yaşlara kadar devam ettiği hentbol branşında Çanakkale, DAÜ, BRT ve YDÜ takımlarında forma giyen Şerif Ogan, “farklı takımlarda birçok şampiyonluk elde ettim. Birçok kez gol kraliçesi oldum ve KKTC Hentbol Milli Takımı’nda forma giymenin gururunu yaşadım” dedi.


Şerif Ogan’nın futbol tenisi branşında da Macaristan’da düzenlenen bir organizasyonda üçüncülüğü bulunuyor.

Unutulmayan anılar


banner134
Üniversite döneminde hentbol branşında performans olarak en iyi olduğu dönemini geçirdiğini belirten Ogan, “DAÜ Büyük Kadınlar Takımı ile kazandığımız şampiyonluklar ve gol kraliçesi seçilmem unutulmazlarım arasında yer alıyor. Ancak lise yıllarında voleybol oynadığım dönemde yaşadığım olayı da asla unutamam” dedi.


Unutamadığı olayı aktaran Ogan, Şampiyonluk maçında bitime yakın sakatlanarak ambulansla hastahaneye götürüldüğünü aktardı. “Maçımız BRT ekranlarından canlı yayınlanıyordu, maçı oradan takip etmeye devam etmiş ve şampiyon olduğumuzu öğrenmiştim, sağlık çalışanlarımızla birlikte şampiyonluğu kutladım.”

Ogan ayrıca KKTC Futbol Milli Takımı’nın Sapmi Takımı ile yapmış olduğu milli maçta yaşadığı antrenörlük tecrübesini de ayrı bir yerde tutuyor.

Futbol onun için bitmek bilmeyen tutku oldu


Futbolu bir mutluluk hali olarak tanımlayan ve üniversitede futsal ile futbola adım atan Şerif Ogan , “Gol attığım zaman yaşadığım hissi kelimelerle ifade edemem. Aslında küçük yaşlardan beri futbol yeteneğimin farkındaydım. Kadınlarda futbol branşının geç başlaması diğer branşlarda daha aktif yıllar geçirmeme vesile oldu” dedi.

“Spor hayatımda özellikle beni destekleyen ailem başta olmak üzere hocalarım Ayşe Toyal, Aydın Kayol, Musa Oytun, Serhat Deniz ve Ahmet Ogan’nın hakkı ödenmez” şeklinde konuştu.

Başarı onun için varış değil, başlangıç noktası


Her dönem iyi yönlerini keşfedip daha iyisini nasıl yapacağı bakış açısı ile hareket ettiğini aktaran Ogan, “ben iyiyim dediğiniz zaman gelişiminize bir nokta koymuş olursunuz. Hangi yaşta olursak olalım hep öğreneceğimiz şeyler vardır” dedi.


Şimdilerde futbol branşı ile spor yaşamına devam eden başarılı kadın sporcu, “Pandemiden önce Mağusa Spor Akademisi’nde antrenör futbolcu olarak görev aldım” dedi. Genç sporculara da mesaj veren Ogan, ülkedeki imkansızlıklara rağmen yeni nesillerin hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmemesi ve başarıya odaklanmanın en doğrusu olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75