Serpil Kayalp

banner37

Hayatını voleybola adayan, meslekteki 27. yılında otuzun üzerinde şampiyonluklar kazanan bir voleybol sevdalısı

Serpil Kayalp
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Bir voleybol sevdalısı olan Serpil Kayalp, 9 Nisan 1967 tarihinde Baf’ta dünyaya gelir. Henüz daha ilkokulun ilk yılında Baf Kurtuluş Lisesi’nin spor salonunun büyükannesinin evinin arkasında olmasını kendisi için hep bir kırılma noktası olarak kabul eden Kayalp, çocuk yaşlarda her gün o salona gidip spor yapanları izlemekten büyük keyif aldığını ve böylece kendisinin de bir sporcu olması gerektiğine karar verir.

Mağusa dönemi


1974 göçünden sonra Mağusa’ya yerleşen Kayalp, yine spor ile ilgili şansının devam ettiğini ve bu şanslarının içerisinde en büyük olanın evinin karşısında Canbulat Lisesi’nin olmasını ve rahmetli Osman Maraşlı’nın voleybolu kendisine sevdirmesini söyledi. İlkokul yıllarında voleybol dışında sadece atletizm ile ilgilendiğini söyleyen Serpil Kayalp voleybolun spor olarak hayatına ortaokul yıllarında girdiğini belirtti.  Ortaokul eğitimine Canbulat Lisesi’nde başlayan  Kayalp dönemin beden eğitimi öğretmeni Ertan Boran’ın dikkatini çeker ve hemen voleybol takımına alınır. Daha ortaokulun ilk yılında ortaokullar arası şampiyonluğu kazanan takımda yer alan Kayalp bu başarıda en büyük etkenin tüm takım arkadaşlarının aynı mahalle arkadaşlarından oluştuğunu ve birbirlerini çok iyi tanıdıklarını belirtti.

Karşılama törenini hiç unutamaz


Kayalp, ortaokul 3. sınıfa giderken okul olarak Türkiye’de oynanan maçlarda grup birinciliği elde ettiklerini ve bu başarılarından dolayı bakanlık yetkilileri dahil kalabalık bir grubun kendilerini Mağusa Limanı’nda karşıladıklarını ve bir daha böyle bir coşkuyu öğretmenlik hayatı dahil hiç yaşayamadığını ve bu anıyı asla unutamadığını belirtti.

Lisede kötü bir anısı var


Serpil Kayalp liseyi de Canbulat Lisesi’nde okuduğunu ve lise yıllarında da birçok başarılar elde ettiklerini belirterek, yalnız bu yıllarda kendisi için kötü bir anısının olduğunu söyledi. Namık Kemal Lisesi’nin çok iyi bir takım olduğu dönem final maçının ilk ayağında kendi okullarında o takımı 3-0 yendiklerini ve bir hafta sonra oynanan serinin ikinci maçında çok kötü bir maç çıkararak maçı 3-0 kaybettiklerini ve sayı avantajından dolayı Namık Kemal Lisesi’nin şampiyon olduğunu bu maçı asla unutamayacağını söyledi.

İlk başarısı ilkokul öğretmenliğinde gelir


banner134
Üniversiteyi bitirdikten sonra geçici olarak Şehit Osman Ahmet İlkokulu’nda öğretmenliğe başlayan Serpil Kayalp, burada ilk yılı olmasına rağmen yeni kurduğu takımla final oynadığını belirterek bunun kendisinin antrenörlük hayatındaki ilk başarısı olduğunu söyler.

Namık Kemal Lisesi başarılarının merkezi olur


Namık Kemal Lisesi’nde bugüne kadar öğretmenlik görevine devam eden Kayalp, burada göreve başladığı ilk yıldan itibaren şampiyonluklar kazanmaya başlar ve bugüne kadar 15 şampiyonluk kazanarak kırılması güç bir rekorun sahibi olur. Böylece Namık Kemal Lisesi başarılarının merkezi olur. Bu süreç içerisinde en büyük başarısı 2017 yılında Türkiye finallerine gitmek olarak tarihe yazılır.

Farklı takımlarda birçok şampiyonluklar elde etti


Namık Kemal Lisesi kadın voleybol takımlarını çalıştırırken belli bir dönem Alasya İlkokulu voleybol takımını da çalıştıran Kayalp, burada 3 yıl üst üste şampiyonluk görür. Bununla beraber Dumlupınar kadın yıldızlar takımını çalıştıran Kayalp, burada da birçok şampiyonluklar elde eder ve kulüp takımlarında en büyük başarısı olan DAÜ kadın yıldızlar takımında arka arkaya 5 yıl şampiyonluk kazanarak toplamda kariyeri boyunca otuzun üzerinde şampiyonluk kazanmış olur.

Emeğimi hiç esirgemedim


Kayalp, yaklaşık 27 yıldır voleybola antrenör olarak hizmet verdiğini ve bu süre içerisinde kazandığı şampiyonlukların yanı sıra birçok başarılı voleybolcular yetiştirdiğini ve bu kişilerin şu an gerek voleybolda gerekse sporda çok başarılı olduklarının altını çizerek bunun da olması için emeğini hiç esirgemediğini ve neredeyse haftada 7 gün çalıştığını söyledi. Bu süreç içerisinde kendisine yardımlarını hiç esirgemeyen tüm okul müdürlerine, beden eğitimi öğretmeni Emin Özkalp’e, DAÜ Spor İşleri müdürü Cemal Konnolu, yanında olan tüm sporcu ailelerine ve eşine sonsuz teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75