Sertoğlu: Hak yemeden yola devam

banner37

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, pandemi sürecinde gelinen nokta, antrenmanların başlaması, liglerin planlanması ve diğer spor federasyonlarının iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu

Sertoğlu: Hak yemeden yola devam
banner99

Ogün Genç KAÇMAZ

Sertoğlu, Covid-19 salgınının başladığı günden itibaren süreci yakından takip ettiklerini, Süper Lig ve 1.Lig’i tamamlama yönünde görüş bildirdiklerini ve bu durumu her platformda dile getirdiklerini söyledi. Sertoğlu, amaçlarının hakkaniyet çerçevesinde hareket ederek sonucun sahada alınması ve herkesin emeğinin karşılığını alması yönünde olduğunu ifade ederek adil davranmayı prensip edindiklerini ifade etti.


İlk günlerdeki tahminlerinde 10 günlük bir sarkma olduğunu, antrenmanların başladığını, bir aydır pozitif vakaya rastlanmamasının olumlu gidişatın yansıması olduğunu belirten Sertoğlu, yönetim kurulu ve Kulüpler Birliği ile sürekli iletişimde olduklarını, değerlendirmelerinde bir yol haritası çizildiğini söyledi.

“18 Haziran’da başlamayı planlıyoruz”

Takımlarımızın hazırlık sürecinden sonra 18 Haziran Perşembe günü Süper Lig ile maçları başlatmayı planladıklarını belirten Hasan Sertoğlu, bu tarihe kadar iki ay pozitif vaka çıkmaması durumunda seyircili başlamada sorun olmayacağını düşündüklerini de açıkladı. Camia içinde bazı kişilerin; antrenör, yönetici veya futbolcuların yaptıkları açıklamalarla olayı çarptırdıklarını vurgulayan Sertoğlu, kişisel veya kurumsal menfaat uğruna haddini aşan açıklamalar yapanlarla ilgili disiplin işlemlerini başlatabileceklerini söyledi.


Sertoğlu, “Her dönem bu girişimler maalesef oluyor. 15-20 gün önce sahaya çıkmamak için virüsü gerekçe gösteren tipler şimdi de sıcak havayı bahane ediyorlar. Müsabakaları öğle saatlerinde oynatmıyoruz. Gündüz 17.45, gece maçları 20.00’de başlayacak. Bu ülkede 20 yıldır BTM maçları yaz aylarında oynanır. Biz sistemi değişmeden önce üç kuruş maddi kazanç elde etmek için üst liglerden BTM liglerine transfer olup tekrar takımlarına ara vermeden dönenler şimdi düşünmeden konuşuyor. Olağan dışı bir durumla karşı karşıyayız. Antrenmanlarda uyulması gereken kuralları açıkladık, maçlardaki şartları da yayınlayacağız. Sağlık Kurulu ile iletişimdeyiz, sağlığın önceliğimiz olduğunu hep söylüyoruz. Kimseyi de zorla oynatmadık, isteyen oynar isteyen izler” dedi.

banner134
“Sağlıktaki başarıyı taçlandıracağız”


Federasyon için en kolay yolun ya ligleri iptal etmek ya da tescil etmek olduğunu, sıralamaya göre çıkan ve düşenlerin masa başında belirlenebileceğini ancak kendilerinin sahada sonucu belirlemek adına hareket ettiklerini belirten Sertoğlu, emeğe duydukları saygıdan, alın terinin karşılığının alınmasını istediklerinden bu yönde yol alındığını açıkladı. Bu süreçte büyük başarı gösteren başta sağlık çalışanlarını ve devletimizin bu başarısını taçlandırmanın bir yolunun da futbol maçlarını oynatmak olduğunu savunan Sertoğlu, bunun bir marka aracı olarak tanıtım yapılması konusunda önemli bir fırsat yakalandığını ifade etti. Liglerin yüzde 75’nin oynandığını ve kimsenin hakkını yemeden 8 haftayı tamamlamak için uğraş vereceklerini vurgulayan Sertoğlu, “şu an yarım kalan U21 ve U15 ligleri ile başlamayan Kadınlar, Futsal ve U10 ile U13 ligleri konusunda önümüzdeki günlerde değerlendirme yapacağız. BTM 2. Ligi başlatmak için planlama yapıyoruz, bir hafta içinde net açıklama yapacağız” dedi.

“2000’in üzerinde resmi maç oynatıyoruz”


Geçtiğimiz hafta devlet yetkililerimizin spor federasyonlarıyla yaptığı toplantıya davetli olmadığı için katılmadığını söyleyen Hasan Sertoğlu, bunun çarptırılıp başka yönlere çekildiğini vurgulayarak “bunu yapan federasyon başkanlarına tavsiyem dünyanın hiçbir yerinde kendi federasyonuyla Futbol Federasyonu’nu kıyaslayan yöneticiler bulunmaz. Herkesin sorumluluğu ayrıdır, destek isteyenlerle de işbirliğinde bulunduk. 255 takımın aktif olarak liglerde mücadele ettiği, 8 ayrı kategoride 12 lig düzenleyen, bir sezonda ortalama 2000’in üzerinde resmi maç organize eden devasa yapıya sahip ülkemizin en büyük sivil toplum örgütüyüz, çok şey istemiyoruz saygı bekliyoruz” dedi.

“Adalet dağıttık”


Görüş ve önerilere saygı duyduklarını, art niyetli ve hakarete varan söylemlere sessiz kalmayacaklarını belirten Hasan Sertoğlu, “Kimlerin ne söylediği önemli değil, önemli olan kimsenin hakkını yemeden görevimizi en iyi şekilde yapabilmektir. 10 yıldır görevdeyiz, yanlışımız olabilir ama adalet dağıttık, hak yemedik, bu prensiplerimizden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75