Sertoğlu’ndan sert çıkış

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, son günlerde gündeme oturan liglerin geleceğiyle ilgili alınacak kararlar konusunda açıklamalarda bulundu

Sertoğlu’ndan sert çıkış
banner99

Ogün Genç KAÇMAZ

Ülkemizin en büyük kurumlarından Futbol Federasyonu’nun gençliğe katkılarının yadsınamayacağını, görevde bulundukları 10 yılda futbolun gelişimi ve yaygınlaşması adına yaptıklarının spor kamuoyu tarafından takip ve takdir edildiğini vurgulayan Sertoğlu, pandemi nedeniyle son günlerdeki gelişmeler ışığında yaptıkları açıklamaların saptırılmasına tepki gösterdi.

Yol haritası 25 Eylül’de


Futbolun bu ülkede en fazla devamını isteyen yöneticilerden biri olduğunu belirten Hasan Sertoğlu, ülke gerçekleriyle, sağlık sistemi ve risk faktörlerini gözeterek hareket etmek gerektiğini ifade etti. KTFF’nin futbol organizasyonları kadar insan sağlığını ön planda tuttuğunu, bu paralelde Tabipler Birliği ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’yle görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Sertoğlu, salgının seyri, yerel bulaşın yaygınlığı ve test olanakları gibi birçok konuda bilgilendirildiklerini söyledi. Sertoğlu, “Kapıların açılmasından sonra bir ay içinde ülkemize gelmesi planlanan 25-30 bin civarındaki öğrencinin testleri ve karantina süreçleri devletimizin önceliğidir, ekonomimize can suyu olarak görülmektedir” derken, 1 Ekim sonrası için 25 Eylül Cuma günü Olağan Mali Kurul’da ek gündemle kulüp başkanlarıyla yol haritasının belirleneceğini, son gelişmeleri ve düşüncelerini genel kurulda başkanlarla paylaşacağını ifade etti.

Teknik adamlar yanlış adreste


Futbol adına bu kritik dönemde çaba sarf eden, maddi manevi çalışan her kesimi takdir ettiğini ancak sloganlarla ellerinden futbolun alındığı algısını yaratan bir kesim teknik adam ile futbolcuların davranışlarına anlam veremediğine dikkat çeken KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, ülkemiz koşullarının göz önünde bulundurularak hareket edilmesi, menfaatlerin geri planda kalması gerektiğini söyledi. Faal teknik adamların kurduğu komisyonla çalışma yaptığını, Antrenörler Derneği ile hareket ettiklerini ve kendisinden Başkan Süleyman Göktaş’ın randevu aldığını söyleyen Sertoğlu, derneğin açıklamalarından öğrendiğine göre Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile de görüşme talep edildiğini, dernek ile oluşturulan komisyonun hükümet yetkililerinden önce sağlık kurulları ve örgütleriyle görüşmeleri gerektiğini açıkladı. Sertoğlu, “Bizler sağlıktaki bilim insanlarıyla istişare ederek yol alıyoruz, siyasilerle değil. Mayıs ayında antrenmanlar başlarken de böyle yaptık. Mesafeli çalışmalarla başlandı, kapılar kapalı idi, yerel bulaş yoktu, bir defa test yapıldı. 8 haftayı tamamladık, öngörülerimiz doğru çıktı, sağlık konusunda sorun yaşamadık. Ancak maalesef bu dönem durum farklı, hastane koşulları, test olanakları, salgının bulaşma oranı riskler taşıyor” şeklinde konuştu.

Restleşme zamanı değil


banner134
Sertoğlu, “Test ücretlerine katkı koymamız çözüm değil, test sayısında bir kapasite var, üzerine çıkılamıyor. Ülkemiz prosedürlerinde bir takımda bir pozitif vaka dahi çıksa tüm takım ve temaslıları karantinaya alınıyor. Olayı devletten alınacak maddi katkılardaki sıkıntılar nedeniyle futbolun başlamasına olumsuz bakıyorlar noktasına taşımak sığ bir düşüncedir. Devletimizin böyle bir yaklaşımı da olmadı. Biz insan sağlığını ülke olanaklarıyla paralel düşünerek hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.


Kendisinin işinin yönetmek olduğunu, futbolda her kesimin görev tanımlarına paralel hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Hasan Sertoğlu, futbolun nerelerden nereye hangi şartlarda geldiğini herkesin gördüğünü vurgulayarak ülke insanına karşı ciddi sorumlulukları olduğunu söyledi. Futbolun oynanması için, katkılar sağlamak için çok mücadele verdiklerini, ilerleme kaydettiklerini belirten Sertoğlu, bu hassas dönemde, bu koşullarda restleşme zamanı olmadığını vurguladı.

Hemen futbolu açalım demek insanımıza saygısızlıktır


Sertoğlu, “Birkaç ay sonra sağlıkta ilerleme olur, normale yakın ortam sağlanırsa futbolun devamı sağlanabilir ancak maalesef şu an uygun koşullar yoktur. Dünkü bugünkü kişilerin, futbola maddi manevi katkılar koyan, yıllarını veren kulüp başkanlarına, yöneticilerine “futbol oynatmak istemiyorlarsa istifa etsinler” şeklinde yaklaşımı kabul edilemez, herkes haddini bilsin. Bu gerçekler ortada iken “hemen yarın futbolu açalım” demek ülkemizdeki tüm insanlara saygısızlıktır. Sağlıktaki uzmanlarla sürekli konuşuyoruz, söylediklerimiz çarpıtılmasın. Futbolun oynanması için çok mücadele verdik, ilerleme kaydettik” şeklinde sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75