“Sezondaki tüm puanlarımı silin”

banner37

“Sezondaki tüm puanlarımı silin”
banner8

Çağın ÖZILGAZ

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK), 7 yarışlık 2021 Basel Holding Kuzey Kıbrıs Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışını, 14-15 Ağustos tarihleri arasında, Lefkoşa bölgesinde gerçekleştirdi. İlki geçtiğimiz sezon yapılan 2.Car&Cars Rallisi’ni Flat Out Rally Team’den Deniz Fahri-Serhan Tan ikilisi kazanmıştı fakat yarış sonrası camia içerisinde çok konuşulan konu, Barış Kalfaoğlu-Rasim Çetinkaya ikilisinin yarışın tamamlanmasının ardından yapılan teknik kontrol sonrası ihraç edilmesi olmuştu. Geçtiğimiz sezonun genel klasman beşincisi ve Sınıf N şampiyonu Kalfaoğlu-Çetinkaya ikilisi, bu sezon büyük çekişmeye sahne olan Sınıf N’de üçüncü sırada bulunuyor. Yarış sonrası konuştuğumuz Kalfaoğlu, bu sezon en çok keyif aldığım rallilerden birini geçirdik demişti. Biz de yarışı takip edenler olarak Kalfaoğlu’nun bu yarış daha iyi bir performans sergilediğini gözlemlemiştik zaten. Car&Cars ailesinin bir ferdi olan ve Car&Cars sponsorluğunda yapılan bu yarış sonrası Sınıf N’de ilk sırada yer almıştı ikili. Yarış sonrası standart prosedür olan teknik kontrol yapıldı ve Kalfaoğlu’nun aracının Sınıf N için uygun olmadığı saptanarak ekip yarıştan ihraç edilmişti.

Büyük şok yaşandı!

   Ralli araçlarına takılan turboların ağzına bir bilezik takılır ve bu bileziğin çapı aracın hangi sınıfta yarışabileceğini tayin eder. Yani Sınıf 1’de yarışan bir aracın turbo bileziği, yani “Restrictor”ü, yani kelime anlamıyla “Kısıtlayıcı”sı 34mm. olur. Sınıf N’de yarışan bir aracın ise 33mm. olur. Kalfaoğlu’nun aracında yapılan kontrollerde 33mm.’lik aparat bu bileziğin içine rahatça girmişti. Bu da Restrictor’ün 33mm.’den büyük olduğu anlamına geliyordu. Bunun tespit edilmesiyle büyük şok yaşayan, ev sahibi olduğu yarıştan ihraç edilmenin utancını yaşayan Barış Kalfaoğlu bu duruma hiç itiraz etmedi, hatta teknik kontrol komiserine doğru karar verdiğini söyledi. Fakat bundan büyük rahatsızlık duyan Kalfaoğlu takip eden günlerde olayı çözmek için kolları sıvadı.

banner134

Kalfaoğlu: Sınıf N’de yarışabilecek onayı alıyorum

   Kalfaoğlu, “Ben bu turbo ve Restrictor’ü sezon başında İngiltere’nin önemli bir firmasından sipariş ettim.” dedi. Elektronik posta yazışmalarını da bize gösteren Kalfaoğlu, özellikle sınıf N’de mücadele edeceğini ve sipariş verdiği tüm parçaların bu sınıfta olmasını istediğini belirttiği görülüyor. “Dünyanın her yerine Motorsporları için parça tedariki yapan bu firmanın iki tip Restrictor’ü var. Mavi renk olan 33mm., yani Sınıf N ve kırmızı renk olan 34mm., yani Sınıf 1. Faturalanmış bir şekilde tüm parçalarla birlikte bu Restrictor de ülkemize geliyor, Gümrüğünü ödüyorum ve garajıma getiriyorum” diyor Kalfaoğlu. Sezonun ilk yarışı öncesi elindeki eski Turbo ve Restrictor ile birlikte, yeni aldığı Turboyu ve Restrictor’ü mekanikeri eşliğinde teknik kontrollerde kuruma gösteriyor ve 2021 sezonunda kullanacağı bu parçaları mühürletiyor. Yani bu parçaların sınıf N’de yarışabilir izni de denilebilecek onayı alıyor. Sezonun ilk 3 yarışında bu turbo ile yarıştığını söyleyen Kalfaoğlu, hiçbir teknik kontrolde ki her yarış öncesi ve dereceye girmesi durumunda her yarış sonrası teknik kontroller yapılır, bir sorun yaşamadığını söylüyor. Sezonun dördüncü yarışı olan ve ev sahibi konumunda olan bu yarışta ise dikkatli bir teknik kontrol komiserinin kontrolünde bu durum ortaya çıkıyor.

“Restrictor’ün çapı 33,4 mm çıkıyor”

   Yarıştan birkaç gün sonra yarış direktörü ve teknik kontrol komiserlerinin huzurunda bu mühürü açtıran Kalfaoğlu, bu işlerde kullanılan özel bir aletle Restrictor’ü ölçtürüyor ve videosunu da siparişi verdiği firmaya gönderiyor. Mühürü açanların hemfikir olduğu konu rengi ve yüzeyi pırıl pırıl olan bu Restrictor’ün herhangi bir işlemden geçmediği fakat ölçü 33,4 mm. çıkıyor yani 0,4 milimetre fazla çıkıyor. Firma yetkilisi videoyu izledikten sonra sadece “İlginç” diye bir cevap yazıyor ve hatalı üretimi kabul ettiğini belli eden yeni bir Restrictor göndereceğini söylüyor.

“Puanlarımın silinmesi için dilekçe verdim”

Bütün bu olanlar karşısında Kalfaoğlu, “Ne isterse olsun, ben bu Restrictor ile 4 yarışta da yarıştım. O yüzden sorumluluğu üzerime alıyorum” diyerek, “4 yarışta aldığım tüm puanların silinmesini talep ediyorum” dedi ve KKTOK Yönetimine dilekçesini verdi. KKTOK Başkanı Tigin Kişmir ise benzerine az rastlanır, bu enteresan olay sonrası, “Burada firmanın çok büyük hatası var. Çok büyük bir emek çöpe gitti. Biz de kurum olarak, firmanın büyüklüğüne güvenerek eksik iş yapan Teknik kontrol ekibimizden dolayı üzerimize sorumluluk alıyoruz. Puanların tümünün silinmesi konusu ise yönetim kurulu tarafından verilecek bir karardır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88