Songur: Parasızlıktan organizasyonlara katılamadık

banner37

KKTC Futbol Tenisi Federasyonu Başkanı Şevket Songur, 2009 yılında kurulan federasyonları ile kendisinin Türkiye’deki federasyon yetkilileri ile birlikte birçok kongreye katıldığını ve Uluslararası Futbol Tenisi Federasyon Başkanlığı görevine getirilerek iki başkanlığı birlikte yürüttüğünü söyledi.

Songur: Parasızlıktan organizasyonlara katılamadık
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

“Uluslararası başarılara sahibiz”


Federasyonlarının uluslararası federasyona aynı zamanda üye olduğunu da söyleyen Songur, katıldıkları uluslararası turnuvalarda kadınlarda dünya ikincilikleri, erkeklerde ise dünya yedinciliği olduğunu kaydetti.


Federasyon olarak özerk bir yapıya sahip olduklarını ve 6 tane kulüpleri, bunun yanında 68 lisanslı sporcularının olduğunu söyleyen Songur, 9 tane uluslararası maç yönetecek hakemleri yanında 6 tane de yurt dışında görev yapabilecek diplomaya sahip antrenörlerinin olduğunu vurguladı.

“Üyelik aidatını ödeyemedik”


2017’den önce katıldıkları Dünya Kupası müsabakalarında ülkeyi temsil ederek büyük başarılar elde eden milli takımlarının 2017’den sonra ise bu tür turnuvalara katılamadıklarını vurgulayan Songur, organizasyonlara katılamamalarının nedeninin borçlarının birikiminden dolayı olduğunu, bundan önceki Spor Dairesi yetkililerinin yurt dışına gidiş gelişlerinde maddi yardım yapmadığını fakat turnuvalara katılıp geldikten sonra verecekleri sözlerine kanarak borçların arttığını vurguladı.


banner134
Songur, Uluslararası Futbol Tenisi Federasyonu’na bağlı 24 ülkenin bulunduğunu ve yıllık üyelik aidatı olan 1650 Euro’yu son iki yıldır ödeyemediklerinden yakındı.

“Virüs engeline takıldık”


Federasyon olarak çeşitli finans şirketlerine 120 bin lira borçlarının bulunduğunu ve bunları ödeyebilmek adına Spor Dairesi yeni yönetimi ile anlaştıklarını ve bu borçların Covid-19 öncesi ödeneceği dönemde virüs engeline takıldıklarını söyledi. Bu yüzden federasyon olarak son 1.5 yıldır borçlar nedeniyle etkinlik yapamadıklarını kaydetti.


“Geçmiş yıllarda eylül ayında başlattıkları liglerini Sağlık ve Bilim Kurulu izin verseydi nisan ayında başlatmayı planlıyorduk” diyen Songur, bu dalda milli olan sporcuların üniversitelerde burslar alıp ücret ödemeden okuma şansı buluyordu fakat son yıllarda sporcularımız bunlardan da mahrum kaldığını söyledi.

“Yeniden adaylık konusunda kararsızım”


Sağlık Kurulu izin verirse salonda değil ama dışarıda gruplar halinde sporcuların çalışabileceğini söyleyen Songur, “Fransa ile Romanya’da dışarıda çalışmalar başlamıştır” dedi.


“Temmuz ayında belki bu yılın ilk etkinliğini yapma şansı buluruz” diyerek son beş yıldır bütçelerinin 30 bin TL olarak belirlendiğini ve bunun çok düşük bir miktar olduğundan yakınan Songur, tüm federasyonların ayni gemide yüzmesi gerektiğini bizler dalgalarla boğuşurken futbolun bir limanda demir atmasının doğru olmadığını ve her federasyonun da karaya ulaşabilmek adına desteklenmesi gerekiyor diyen Şevket Songur, gelecek yıl yapılacak olan Uluslararası Futbol Tenisi Federasyon Başkan adaylığı konusunda karar vermediğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75