banner6

'Sosyal medya sporun ara yüzü oldu'

banner37

Pr Plus direktörü iletişimci Feriha Nurluöz sosyal medya ve spor ilişkisi konusunda açıklamalarda bulundu

'Sosyal medya sporun ara yüzü oldu'
banner151 banner143

Ahmet ÖZYAŞAR

Günümüzde kullanımı ve kamuoyu gücü sürekli artan sosyal medya, artık spor dünyasına da yön veriyor. Sportif anlamda gelişmiş ülkelerde kişiler maç günleri kendi takımlarını ve oyuncularını Twitter’da ‘hashtag’ ‘ trend topic’ haline getirebiliyor ya da Foursquare ile maç günü tercih ettiği mekanları check-in yapıp çevrelerindeki kişileri de etkileyebiliyor. Bu da spor kulüplerine konvansiyonel mecraların yanında dijital mecralardan da gelir elde etme imkanını tanıyor. Böylelikle sosyal medyanın verdiği ekonomik imkanlarla daha güçlü kulüp bütçeleri ve daha güzel bir spor müsabakası şansı doğuyor.

Ülkemiz sporunda ise sosyal medya çok etkili kullanılmasa da birçok federasyon, kulüp ve sporcu sosyal medya sayesinde kendi zümresine ulaşmaya çalışıyor. Pr Plus direktörü iletişimci Feriha Nurluöz’den sosyal medya ve spor ilişkisi hakkında bilgiler aldık.

 

“Yeni medya yepyeni bir anlayış”


Pr Plus direktörü Feriha Nurluöz, yeni medyanın dijital bir mecra olduğunu ve hedef kitlesi ile çift yönlü iletişim olanağı sağladığını belirtti. Mecraların iç içe geçmeye başlamasıyla ortaya çıkanın “yeniçağımızın medyası” olarak da lanse edilebileceğini belirten Nurluöz, bununla beraber geleneksel medyanın aksine yeni medyanın yayın organlarının tümüyle dijital  ortamlardan oluştuğunu vurgulayarak, Yeni medyanın günümüzün en etkin mecrası olduğunu belirtti. 

 

“Aktif kullanım alanları çok farklı”


Günümüzde sosyal medyanın aktif kullanım alanlarının çok değiştiğine vurgu yapan Feriha Nurluöz, artık medyanın beslediği ve beslendiği alanların sosyal medya üzerinden kurulduğunu ve buna bağlı olarak da medyanın okuyucusuna en fazla ulaşacağı nokta olarak sosyal medyayı gördüğünü vurguladı.

 

“Spor bir sektör, sosyal medya ise büyük araç oldu”


Feriha Nurluöz, sporun, özellikle futbolun büyük bir sektör, sosyal medyanın ise bu sektörü besleyen en önemli araç olduğuna dikkat çekerek, dünyada tanınmış olan büyük kulüplerin veya sporcuların kendi taraftarları başta olmak üzere sporseverlere sosyal medya sayesinde çok hızlı ulaştıklarının altını çizdi.

 

“Zamanla yarış ve doğru haber prensibi”


Nurluöz, gerek ülkemizde gerek ise diğer ülkelerde faaliyet gösteren spor kulüplerinin resmi sosyal medya araçlarının okuyucu veya izleyiciye en hızlı ve en doğru haber vermek gibi bir yükümlülüğü olduğunu ve bunu da vermek adına adeta zamanla yarıştıklarına değindi. Burada önemli olanın ilgili kitleye en doğru haberi vermek olduğunu yani güvenilirliğin öneminden bahsetti.

 

“Sosyal medya sporun ara yüzü durumunda”


Facebook, twiter, instagram, youtube gibi sosyal medya araçlarının günümüzde sporun ara yüzleri olduğunu vurgulayan Feriha Nurluöz, okuyucunun veya ilgili spor zümresinin takımı ile ilgili anlık veya canlı olarak buradan istediği tüm bilgilere ulaşabileceğini, bu durumun da ilgili kitle üzerinde ki haber alma tatminkarlığını arttırdığını belirtti.

 

“Ülkemizde kullanım alanları daha kısıtlı”


Ülkemizde hemen hemen herkesin sosyal medya kullandığını belirten Nurluöz, fakat spor anlamında bu kullanımın diğer dünya kulüplerine göre çok daha fazla kısıtlı olduğunu söyledi. Özellikle amatör yapı içerisinde olan birçok kulübün kurumsallaşamadığını ve bundan dolayı da sosyal medya gibi birçok iletişim tekniklerini kullanmadıklarını belirten Feriha Nurluöz, burada doğan boşluktan dolayı kulüp içerisinde ki yönetici, sporcu veya taraftarın sosyal medyada etkili olmaya çalıştıklarını, bu durumunda hem bilgi kirliliği hem de resmi olmayan sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

 

Teknik donanımlarımız çok yetersiz

Ülkemizde sportif kurumların sosyal medyayı kullanmasının önemli olduğu kadar, bu bilgilerin sağlıklı verilebilmesinin daha da önemli olduğunu belirten iletişimci Feriha Nurluöz, fakat burada ortaya çıkan gerçeğin ülkemiz teknik donanımlarının oldukça yetersiz olduğu ve bu durumun da sağlıklı bilgi verme adına ciddi sıkıntılar yarattığı olduğunu söyledi.

 

“Aidiyet duygusunu güçlendirir”


İsteyen herkesin veya her kurumun sosyal medya sayesinde herkese ulaşabileceğini belirten Nurluöz, sosyal medya sayesinde kişinin aidiyet duygusunun geliştirilebileceğini, bu durumun da kulüplerin büyümesi ve güçlenmesi adına oldukça önemli bir nokta olacağını söyledi.

 

“Etik değerler çok önemli”


Nurluöz, sporun ruhunda fairplay duygusunun olduğunu ve bundan dolayı da kulübün veya futbolcunun buna bağlı olarak sosyal medyada etik değerlere bağlı hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Özellikle yöneticilerin ve sporcuların bireysel olarak düşünmeyip, toplumsal doğrular hedefiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi. Ülkemizde bilişim suçları yasası olmaması sebebiyle kişilerin sosyal medya üzerinden kurumlar başta olmak üzere birçok noktaya hakaret edebildiğini belirten Feriha Nurluöz, bundan dolayı da etik değerlerin çok önemli olduğunun altını çizdi. Burada cezai yaptırımlarında devreye girmesi gerektiğini belirten Nurluöz, sportif kurumlara bu gibi durumlarda ciddi denetleme yapması gerektiğini söyledi.

 

“Sosyal medya spor medyasının hem dostu hem düşmanı”


Ülkemizde ciddi şekilde çalışan bir spor medyası olduğunun altını çizen Nurluöz, böylece halkın bilgi alma ihtiyacını spor medyasının ciddi şekilde karşıladığını belirtti. Fakat sosyal medyanın çıkması ile birlikte spor medyası olmak üzere birçok sporseverin bilgi ihtiyacının bir bölümünü sosyal medya üzerinden giderdiğini, bu durumundan da gazetelerin de faydalandığını, böylece aslında ortaya ironik bir durum çıktığını söyledi. Nurluöz, sosyal medyanın spor medyasının hem dostu hem düşmanı olduğunu belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 13:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104