Söz KIBRIS’ta

banner37

Ülkemizde sporun nabzını tutan KIBRIS Gazetesi spor yazarları, K-Pet Süper Lig’de 2019-20 sezonunun ilk devresini değerlendirdi

Söz KIBRIS’ta
banner90
banner99

Songuç Kürşad: İkinci yarı daha hareketli olacak


Bir ligin önemi marka değerinin yüksek olması ile ölçülür. Dünyada bu böyledir. Sponsorlar, naklen yayınlar, kombine bilet satışları, tribün doluluğu, takımların uluslar arası başarıları, yabancı futbolcu kalitesi, milli takımın başarısı ve uzayıp giden bir liste bu kriterleri belirler. Liglerimize bakınca uluslar arası dışlanmışlık nedeniyle şimdilik böyle bir şansımız yok. O nedenle ligimizi şimdiki koşullara göre değerlendirmek daha sağlıklı olur. İlk yarıya bakınca en göze çarpan nokta yabancıların takımları forse etmeleri oldu. Zirve yarışında beklenen oldu. Cihangir ve Ocak sürpriz yaptılar. Bir tek Yenicami’nin biraz uzak kalması dikkat çekti. Çetinkaya’nın kötü başlangıcı, GG’nin sıkıntılı süreci, Gönyeli’nin sarsıntısı ilginç. Hakemlerin performansı şimdilik tartışma yaratacak düzeyde değil. Devre arasındaki transferlere bakınca ikinci yarının daha hareketli geçeceğini düşünüyorum.

Ogün Genç Kaçmaz: Rekabet ve heyecan arttı


Futbol kalitesinin genel anlamda son yıllarda olduğu gibi yüksek olmadığı, rekabet ve heyecanın yaşandığı K-Pet Süper Lig’in ilk yarısında değişkenliklere şahit olduk. Hakemler eleştirilse de birçok takımdan daha istikrarlı bir çizgideydi. Yabancı futbolcuların gol yükünü çekmesi ve takımlarına katkıları fark yarattı. İlk 5 haftada 8 puan kaybı yaşayan MTG, geç katılan yabancılarının ve formsuz lige başlayan kilit isimlerinin faturasını ödedi, sonrasında toparlanarak 10 haftada 2 puan kaybıyla zirveye çıktı. Türk Ocağı ile Cihangir takım birlikteliği ile zirve yarışında önemli bir çıkış yaparken, Doğan T.B. bire bir rakiplerine kaybetse de istikrarı bularak yarıştan kopmadı. Tarihinde en üst ligden düşmeyen tek takım olan Çetinkaya’nın 9 haftada sıfır çekmesi sonrası 14 puanla çıkış yapması dikkat çekti. Yenicami’nin son haftalardaki kayıpları ile zirveden uzaklaşması gözünü kupaya çevirmesine neden oldu. Alt sıralarda ciddi kopmalar yaşanmadığından kadrosunu güçlendiren ve ekonomik olarak ayakta durabilen takımlar ligde tutunmayı başaracak.

Can İpcioğlu: Başarılı ve başarısızlar


Futbolumuzdaki istikrarsızlık bazı takımlarımız için devam ediyor. Geçtiğimiz sezondan farklı olarak şampiyonluk mücadelesindeki takım sayısındaki artış olmasıdır. Devrenin sürprizleri olumlu olarak Cihangir ve Türk Ocağı, olumsuz olarak ise Merit Alsancak Yeşilova, Yenicami ve Çetinkaya olarak görüyorum. Futbolumuzda kaliteden çok, heyecandan bahsedebiliriz. Seyirci bakımından istenilen seviyeye çıkılmaması bence yavaş ve temposuz futbolun oynanması ile ilgilidir. Çünkü insanlarımızın futbol sevgisi vardır, sadece oynanan futbolu beğenmiyorlar.

Şükrü Burağan: Güç dengesizliğini hissettik


Belli başlı maçlar dışında futbol kalitesinin yüksek olmadığı, güç dengesizliğinin bazı maçlarda bariz hissedildiği bir ilk devre oldu. Zirve hedefinde yola çıkan takımlar içinde MTG ve Doğan T.B'nin işini genel anlamda iyi yaptığı, Yenicami'nin ise sonradan bozulma yaşadığı, Cihangir ve TOL'un beklentilerin üzerine çıktığı bir devre yaşadık. Yabancı oyuncu seçimlerinin ne kadar önemli olduğu, puan tablosunda ciddi şekillenmeler oluşturduğu çok net bir gerçeklik olarak önümüzde duruyor ki bunun en belirgin örneği Hamitköy’ü sırtlayan Ebuka olmuştur.


İkinci devrede MTG’nin favori olduğu yadsınamaz bir gerçek. Doğan’ın büyük maç kazanması halinde şampiyonluk şansının olduğunu, Cihangir ve Ocak'ın güçlerine çok yüksek inanç eklemeleri halinde sonuna kadar zirve yarışı içinde kalabileceğini düşünüyorum.


Küme düşmeme adına Düzkaya'nın birçok kişide oluşan yargıyı değiştirmesi gerekiyor. Kötü futbol oynayan GG'nin bunu erken idrak etmesi düşmemeleri adına elzemdir. İkinci devrede en büyük yükselişi Çetinkaya' nın yapacağını, Lefke ve Baf'ın motive olmaması durumunda sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum.

Levent Tezel: Ortaya çıkan sonuç sürpriz olmadı


Süper Lig'in ilk devresinde ortaya çıkan sonuç benim için sürpriz olmadı. Maddi sıkıntı çekmeyen, buna bağlı olarak da yerli ve yabancı; kadro planlamasını doğru yapan takımlar ligin üst sıralarında yer buldu. Bunlar arasında MTG, Cihangir ve zaman zaman kendinden kaynaklı tökezlemeler yaşasa da DTB örnek gösterilebilir. Türk Ocak'ının çıkışı sürpriz gibi görülse de bence kıt kaynakların doğru kullanılması ve uyumlu kadro oluşumuna en iyi örnek olduklarını düşünüyorum. Zirve yarışında benim için hayal kırıklığı yaratan takım Yenicami oldu. Maddi sıkıntı çeken ve buna bağlı olarak kadro planlamasını doğru yapamayan Düzkaya, Gönyeli, Gençlik Gücü, Binatlı, Hamitköy, müthiş çıkışına rağmen Çetinkaya'nın alt sıralarda kaldığını gördük. Yeşilova, Göçmenköy, BÜY, Küçük Kaymaklı ve Lefke gibi takımların ise ligde belirleyici olacak konumda devreyi tamamladıklarını gördük.

banner134

Serhan Kablan: Bireysel performanslar ön plana çıktı


Yenicami’nin sakatlıklar nedeniyle beklenmedik performans düşüklüğü ve buna bağlı olarak da zirveden uzaklaşması, MTG’nin sonradan lige ağırlığını koyarak zirveye tırmanması, Çetinkaya’nın 9 haftada 0 puan çekerek tarihin en kötü sezon başlangıcı yapması ve ardından Mehmet Bolkan öncülüğünde çıkışa geçmesi, ilk devrenin göze çarpan olaylarından oldu. Türk Ocağı ve Cihangir’in de bu sezonki başarısını göz ardı etmek olmaz. Ligin ilk devresinde bireysel performansların da ön plana çıktığını düşünüyorum. Tartışmasız ligimizin en iyi yabancı futbolcusu olan John Ebuka, 17 golle Hamitköy’ü tek başına sırtladı denilebilir. Ebuka’yı ligin ikinci devresinde eski takımı Yenicami’de izleyeceğiz. Çetinkaya’da Mustafa Yaşınses, Cihangir’de ise Musa Şanlıer’in takımlarına katkıları da iki oyuncunun da eski günlerini bize hatırlattı. Seyirci açısından da ilk devrede kısır bir döngü yaşadık. Ne yazık ki bizim ülkemizde derbi veya zirveyi yakından ilgilendiren bir müsabaka olmadığında, seyirci sayısı neredeyse sahadaki polis sayısından bile az oluyor…

Ahmet Özyaşar: Geçen yılı arıyoruz


Bu sezonun ilk devresi geçen sezonun ilk devresine göre oldukça vasat ve değişken oldu. Özellikle beklenenler ve beklenmeyenler ilk devresinin çerçevesini ortaya koyabilir. Doğan Türk Birliği'nin bu yıl o beklenen çıkışı ve başarıyı takımdan beklenilen düzeyde yapamaması, Cihangir'in beklenilmeyen başarısı, son şampiyon Mağusa Türk Gücü'nün devrenin ilk periyodunda başka ikinci periyodunda başka performans göstermesi dikkat çeken detaylar oldu. Fakat bu sezon adına seyircinin ilgisinin azalması, oyunu oynayan futbolculardan tutunda yönetici pozisyonda olan herkese kadar oyuna olan motivasyonun çok yüksek olmaması, düşünülmesi gereken bir durum olarak ortaya çıktı. Kısacası bu sezon geçen yılı arar olduk.

Güren Tilki: Alt sıralarda kıyasıya mücadele olacak


Lige kötü başlamasına rağmen Mağusa Türk Gücü doğru hamlelerle hak ettiği yere ilk devre sonunda ulaştı. Burada doğru yönetilmesinin semeresini aldılar diyebilirim. Rakiplerinin yaptığı hatalar da MTG'nin zirveye çıkmasına katkı sağladı. Zirve takipçileriyle ciddi puan farkı olmadığından yarış sürecek. Düşme hattında çok fazla takımın olması ligin 2.devresindeki heyecanı daha da artıracak. Takımlar devre arasında ekonomik konumlarından dolayı fazla transfer yapamıyor. Daha az hata yapan muradına erecektir. Özellikle tehlikeyi hisseden takımların kadrolarında ciddi değişimler yaşanmadığından ligin ikinci yarısında düşme hattında da play outa kalmama mücadelesinde de kıyasıya mücadele izleyeceğiz.

Ebru Akgür: En çok hakemler eleştirildi


Süper Lig’de ilk devrede hem sürprizleri hem de beklenen süreçleri yaşadık. Efsane olarak adlandırılan Çetinkaya’nın 9 haftada 0 puan çekmesi tarihe geçerken, ilk yarıyı Mağusa Türk Gücü’nün lider bitirmesi sahip olduğu kadrodan dolayı şaşırtıcı olmadı. Maç kazanma istikrarı yerine maç kaybetme istikrarının daha fazla olduğu bir ilk devre izledik. Oyun kalitesi yüksek maç sayısı az olsa da hem ligin zirvesinde hem de alt sıralarda heyecan vardı. En çok eleştirilen kesim ise yine hakem camiası olurken, ilk devre adına çoğunlukla vasatın üzerine çıktıklarını da söylemek gerek.

Savaş Aydın: Zirve yarışındaki takımlar çoğaldı


K-Pet Süper Lig’in ilk yarısına baktığımızda, üst sıralarda zirve mücadelesi veren takım sayısının geçmiş yıllara oranla daha fazla olduğunu görüyoruz. Zirvede Cihangir ve Türk Ocağı’nın sürpriz çıkışları yanında, sezona daha hazır ve iddialı giren DTB ve MTG’nin de ilk yarıda yaşadıkları beklenmedik puan kayıpları ile devrenin sonuna geldiklerinde puan farkını açamadıklarını gözlemledik.  Bunun dışında ilk 9 haftayı puansız kapatan Çetinkaya ise ilk yarının sürprizi oldu. Süper Lige yeni yükselen

Göçmenköy ve Hamitköy ün de ilk devre performansları iyiydi ve devreyi rahat bir yerde tamamlamayı başardılar. İlk devrenin genelinde futbol kalitesin düşük olduğunu ve bunun sonucunda da sahalara gelen seyirci sayısının az olduğunu gözlemledik.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75