“Spor ile eğitim iç içe olmalı”

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı, Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü koordinatörü Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, Spor Bilimleri eğitimi hakkında bilgiler verdi

“Spor ile eğitim iç içe olmalı”
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Eğitim sporun en önemli boyutlarından birisidir. Spor bu boyutuyla ele alındığında iki şekilde değerlendirilmesi gerekir. Spor için eğitim ve eğitim için spor. Spor için eğitimde spor amaçtır ve sporun en üst düzeyde gerçekleştirilebilmesi için eğitimden yararlanılır. Sporcu eğitimi, antrenör eğitimi, seyirci eğitimi, hakem ve spor yöneticilerinin eğitimi söz konusudur. Bu anlamda eğitim sporun hizmetindedir ve sporun teknik, estetik ve performans düzeyini yükseltmek için vazgeçilmez bir yoldur. Ülkemizde son yıllarda genç neslin büyük eğilim gösterdiği Spor Bilimleri Eğitimi hakkında Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve de Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü Koordinatörü Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil’den profesyonel görüş aldık.

Yeni nesiller adına önemli bir işlev


Sporun sağlıklı insan yetiştirmek, gençlerin fiziksel olarak daha aktif olmasını sağlamak, sağlığı korumak, sağlıklı ve kaliteli yaşlanmayı sağlamak ve her bireyin fiziksel gelişimi açısından önemli bir olgu olduğunun altını çizen Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, bu bağlamda Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünün sağlıklı nesiller yetiştirmek adına büyük işlevinin olduğunu söyledi. Çocukların ve gençlerin, eğitimli kişiler tarafından hangi spor branşlarına uygun olduklarının belirlenmesi ve uygun sporlara yönlendirilmesi oldukça önemli olduğunu belirtti.

Eğitimde uzmanlık önemli yer tutar


Kırmızıgil, Egzersiz ve Spor Bilimleri eğitimi alacak olan öğrencilerin herşeyden önce yetkin akademisyenlerden eğitim almalarının oldukça önemli olduğunu, bununla beraber bu eğitimi verecek olan kurumların da kalitesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Öğrenci eğitiminin ilk yıllarında verilen temel eğitimin çok gerekli olduğunu ayrıca ilerleyen dönemlerde branşlaşma eğitiminin de doğru kişiler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.


banner134
Kırmızıgil, ada ülkesi olmamıza rağmen öğrencilerin branşlaşmada ağırlıklı olarak futbol üzerine yoğunlaştıklarını ve bunun yanında son yıllarda genç neslin üzerinde çok fazla durduğu vücut geliştirme ve fitnes üzerine ilginin çok arttığını geriye söyledi. Kalan branşların ise daha az ilgi aldığını, bu durumun ise uzun vadede farklı alanlarda uzman birey sıkıntısı yaratarak hem öğrenciler üzerinde hem spor eğitimi üzerinde sıkıntılar doğurabileceğini belirtti.

Pratik eğitim fazla olmalı


Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, özellikle Spor Bilimleri eğitiminde teorik eğitim kadar pratik eğitimin de çok ciddi bir konu olduğunu vurgulayarak bununla beraber yazın gerçekleştirilen staj uygulamalarının da öğrencilerin tecrübe ve deneyim kazanmaları açısından eğitimde çok önemli yer tuttuğunu söyledi. Bununla beraber ülkemizin coğrafi koşullarından dolayı birçok sportif kamp yapmak olanaklarına da sahip olduklarını ve bu durumun da öğrenci için artı bir avantaj olduğunu vurguladı.

Farklı kariyer planlamaları yapılabilir


Kırmızıgil, ülkemiz sporcularını desteklemek, tüm spor alanlarında gerek ulusal gerek uluslararası arenada başarılı yeni sporcuların yetişmesine katkı sağlamak için bu gibi bölümlerde eğitim alan ve mezun alan kişilere özellikle ihtiyaç olduğunu ve sektörde daha çok yer verilmesi gerektiğine inandığını söyledi.


Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, sporda disiplinin çok önemli olduğunu ve disiplini sağlamak adına çok iyi bir eğitim alınmasının gerekli olduğunun altını çizerek, bu noktada sporcunun işinin sadece spor olmasının gerektiğini, bölüm olarak en büyük hedeflerinin de iyi eğitilmiş, alana hakim, disiplinli nesiller yetiştirmek olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75