“Spor medyasının işlevi büyük”

banner37

Eurosport Türkiye Yayın Yönetmeni Bağış Erten, spor ve medya ilişkisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak toplumun spor bilinci ve spor kültürüne etkisine dikkat çekti

“Spor medyasının işlevi büyük”
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Spor karşılaşmaları ve sporla ilgili özel olayların tek başına sahalarda veya pistlerde sonuçlanan etkinlikler olmaktan çıkmasının uzun bir zaman olduğunu söylemek mümkündür. Medya, değişik yansıtma biçimleriyle spor olaylarını çok daha farklı olarak aktarabilmekte ve gündemi sonuçtan çok sürece doğru değiştirebilmektedir. Taraftarlar ve izleyiciler ağırlıklı olarak bu yansıtılış biçimine göre tavır almaktadırlar. Spor olaylarını halka duyurma, spor bilinci yaratma ve spor kültürünü yayma işlevlerini yerine getiren spor medyası, geniş kitleleri etkileyen ve aynı zamanda onlardan etkilenen bir yapıdadır. Teknolojinin hızla geliştiği, internetin hayatımızdaki yerinin büyüdüğü ve medyanın dönüşüme uğradığı bu süreçte değişen spor medyası ile ilgili Eurosport Türkiye Yayın Yönetmeni Bağış Erten, spor ve medya ilişkisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Spor medyası toplumun medya okuryazarlarını nasıl etkiler?


“Medya okuryazarlığı son dönemde ortaya çıkmış çok önemli bir olgu. Medyanın göstermek istedikleriyle ya da göstermek istemeyip de gösterdikleriyle ya da satır aralarında ya da başlıklar ve manipülasyonlarla gizlemeye çalıştığı bir takım şeyleri deşifre ediyor ve doğru habere ulaşmamızı sağlıyor. Spor medyası medya okuryazarlığı açısından bulunmaz nimet ama olumsuz anlamda. Çünkü pek çok problemi orada görmeniz mümkün. Taraflılık, nefret suçları, başlıklarda abartı, fazlasıyla büyük ahkam. Medya okuryazarlığının tetikte olması gereken en önemli alanlardan bir tanesi de bu olarak söylenebilir. Bu yüzden de aslında iyi bir antrenman ama bu da spor için, spor medyası için iyi bir şey değil.”

Spor ve medya birbirlerini nasıl etkiler?


“Spor dünyasıyla medya dünyası arasında karmaşık bir ilişki vardır. Bir yanda menfaat çatışması vardır, haber çıkabilmesi için spordaki olumsuz şeyleri olumsuza doğru giden şeyleri gözlemek durumundadır, medya sorunları ortaya çıkarır. Ama bir yandan da spor, medya içinde yer aldıkça büyür ve çoğalır. O yüzden spor ve medya birbirlerini bir yandan beslerlerken bir yandan da özellikle spor açısından medya bir tehdit olarak görülür. Çünkü her an her şeyin altında bir bit yeniği arayan, onları didikleyen, gizli kalmasını istedikleri şeyleri açığa çıkartmaya çalışan, problemleri gösteren bir şeydir medya. Zaten medyanın genel görevi dördüncü kuvvet olmasının nedeni de sorunları ortaya çıkartmaktır. Tabii spor bundan hoşlanmaz ama bugünün gelinen dünyasında eğer medyada olmasaydı spor ne halde olurdu sorusunun cevabı çok açık bir şekilde spor için olumsuz olacaktır. Çünkü ne kadar görünürlük, o kadar spor için alan demek ve medya bunun için birebir bir alan.”

Spor gazetecisi sporun içinden gelmeli mi?


“Bu, çok tartışılan bir şey. Ünlü Teknik Direktör Jose Mourinho bunun için “Et seviyor olmam, kasap olmamı gerektirmez” demişti. Sporun içinden gelmek önemli ama tek şart değil. Sporun içi ne demek? Spor medyası ne demek? Spor gazetecisi ne demek? Biraz ona bakmak lazım. Spor gazetecisi asıl olan gazetecidir, spor onu tamlayandır. O yüzden gazeteci olmanız gerekir ki bir anlamı olsun, sporun içinden gelin ya da gelmeyin. Öncelik gazeteciliktedir. Sporun içinden gelenlerin sporu bilme açısından önemli avantajları olabilir. Ama gazeteciliği bilmiyor olmaları onları çok daha geriye götürür. Bugün de bunu pek çok alanda görüyoruz.”

Yeni medyanın spor üzerindeki etkileri nelerdir?


banner134
“Yeni medyanın açtığı pek çok alan var. Yeni medyanın önümüzde büyük fırsatlar yarattığı açık. Haberin hızını artık yeni medya belirliyor. Biz haberleri gazetede ya da televizyonlardan almıyoruz. Yeni medyadan alıyoruz. Sosyal medya bu işin öncüsü. Yeni medya aynı zamanda bir görsel dil demek, bunlar da bir zenginleştirmeye önemli bir etki. Spor üzerinde de özellikle zenginlik çok işe yarıyor. Çünkü medyada en zengin sayfalar, en görsel içerikli sayfalar spor sayfaları oluyor. Yeni medyanın yarattığı alanlar da bu anlamda kıymetli. Özellikle hareketli imgeler, videolar çok iyi entegre oluyor. Ama sosyal medyadan da bahsediyorsak spor üzerinde biraz karmaşık etkisi var. Evet haberleri artık sosyal medyadan alıyoruz ama bu teyitlenmiş haberci kaleminden çıkmış haberler değil. O yüzden spekülasyonlar, manipülasyonlar çok fazla. O yüzden taraflılık da çok fazla. Mesela Twitter çok ciddi bir linç ortamı, o yüzden Twitter tehlikeli bir yer olmaya doğru gidiyor. Bu yüzden spor medyasının üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bir arada diyebiliriz.”

Medyanın gündem belirleme etkisi, spor medyasının yeri ve önemi nedir?


“Açıkçası spor medyası değil, dünyada medya gündemi çok belirleyen ana unsur gibi görünür. Ama asıl soru şudur; Gündemi medya önünüze mi taşıyor yoksa belirliyor mu? Var olmayan bir şeyi öne çıkararak sizin gözünüze mi sokuyor? Yoksa var olanları belirli bir kendi tercih sırasına göre sıralıyor mu? Bence ikincisi. O yüzden medyanın gündemi belirleme etkisi gündem belirleme etkisi dediğimiz şey gündemde olan bir şey olduğu takdirde anlamlı. Evet spor medyasında da gündemi belirleyen bir takım başlıklar oluyor ama o başlıklar hep var. Yani şunu demek istiyorum. Gündem spor medyası ya da herhangi bir medya tarafından yaratılabilecek bir şey değil. Ama gündemler içinde tercihi spor medyası belirliyor olabilir. O da sporun gündemini belirliyor olabilir. Bu da doğru. Ama şurası açık, manipülasyon ve kötüye kullanma çok olduğundan medya hep olumsuz alınıyor bu konuda. Ama bunun da bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum.”

 

Spor medyasında kitle iletişim araçları nasıl kullanılıyor?


“Klasik spor medyası olan gazeteler ve televizyonlar ne yazık ki kitle iletişim araçları konusunda bir uyum sağlama problemi yaşıyorlar. Biraz eski kafalılar eski şekilde anlatıyorlar. Mesela gazetelerde maç anlatımı yapıyoruz. Artık kimse maçı gazetelerden okumuyor. Çünkü mutlaka bir yerlerden en azından özet görüntülerden maça ulaşabiliyorlar. Ya da canlı o sırada sosyal medya üzerinden anlatımlarla doymuş oluyorlar. O yüzden yorumlar, analizler öne çıkıyor. Yorum deyince de kanaat indirgeniyor ve bence kalıbı ile başlayan bir sürü söz söyleniyor. Bunların hepsi problemli. Problemli olmayan şey bir analiz. Mesela siz bir transfer haberini x futbolcu bir yere geldi ya da y sporcu sakatlandı haberini önce sosyal medyada alıyorsunuz ama burada gazetecilik etkisi ortaya çıkıyor. İşte spor medyası bunu 2-3 şekilde işleyerek daha başka bir hale getirebilir. Peki bu nasıl olabilir?

İlk olarak spor yazarı sakatlık ya da transfer olayını analiz ediyor, sonra bunu görselleştiriyor ve son olarak bunu yayıyor. Bütün bunları yapabilmesi spor medyasının gelecekte var olabilme şansını da ortaya koyacak bir şey. Eğer bunları yapamazlarsa ve kitle iletişim araçlarını iyi kullanamazlarsa bu tip bir alana dönemezlerse spor medyası için karanlık günler yakın zaten görünüyor. Şu anda özellikle Türkiye'de durum çok kötüye gidiyor. Kıbrıs için aynı şeyi söyleyemem. Kıbrıs Türk spor medyası gelenekleri içinde Anglosakson gelenekler çok etkili. Bu da Kıbrıs Türk spor medyası açısından önemli bir koz olarak duruyor diyebilirim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75